Hmyz vo vašich potravinách: Ako si s ním účinne poradiť?

moľa

sxc.hu

Zvyknete robiť väčšie nákupy, pri ktorých sa potravinami zásobujete na dlhší čas? Nákup múky, cestovín a iného tovaru vo väčšom množstve je veľmi praktický. Ak vám to priestorové možnosti dovoľujú, nikdy vám v domácnosti nič nechýba. Nemalú pozornosť by ste však mali venovať správnemu skladovaniu. Vedeli ste, že drahé potraviny vám môžu celkom znehodnotiť škodcovia, ktorí si z nich urobia druhý domov? Zistite, na čo si v špajze dávať pozor a ako so znepriateleným hmyzom zatočiť.

Prečo je hmyz v potravinách taký nebezpečný?

Medzi škodcami zásob, ktorí sa v našich domácnostiach vyskytujú najčastejšie, kraľujú mole potravinové a múčiare. S obľubou sa udomácňujú vo vreckách s múkou, kukuricou, sušeným ovocím, otrubami, pšenicou či pomletými orechmi. Nepohrdnú však ani koreninami – typická silná aróma ich neodpudzuje. Ak sa hmyz v zásobách raz usadí, automaticky ich znehodnotí. Nejde totiž len o podvedomý odpor použiť do varenia potravinu zamorenú hmyzom. Škodcovia v potravinových výrobkoch navyše nakladú vajíčka a znečistia ich výkalmi i sekrétmi. Použitie takejto potraviny je preto aj z hygienického hľadiska neprípustné.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné plesne vo vašom príbytku: Takto sa ich zbavíte!


Moľa potravinová (múčna)

Oproti klasickej moli, ktorá parazituje na oblečení, ju rozoznáte podľa krídel. Majú sivý, resp. tmavší podklad a na ňom akoby zlatistý prášok, ktorý vám zostane na prstoch. Môžu mať však tiež pruhy v odtieňoch modrej, hnedej, či červeno-medenej. Samička len v jedinej znáške môže naklásť až 200 vajíčok, pričom sa jeden kalendárny rok sa môžu takto vyvinúť štyri generácie. Druhým štádiom je biela larva pripomínajúca drobnú húsenicu, ktorá narastá do dĺžky 20 mm. Pokojne sa premiestni aj v rámci miestnosti z jedného kúta do druhého, prisaje sa na roh a zakuklí sa. Larvám molí sa však najviac darí práve v múke, obilí, orechoch, sušenom ovocí/müsli, strukovinách a čokoláde. Ich prítomnosť spoznáte podľa drobných „pavučiniek“, prostredníctvom ktorých sa najemno pomleté potraviny zhlukujú.

Múčiar obyčajný

Ide o odolnejší typ škodca, ktorým okrem obilninových výrobkov uprednostňuje aj mäsové výrobky a syry. Zaujímavé je, že sa bez akýchkoľvek problémov udomácni najmä medzi prudko aromatizovanými pochutinami – v koreninách, bylinkách, káve, čaji, tabaku. Spolu s ostaným hmyzom sa však vyznačuje tým, že si ho domov môžete priniesť už z obchodu.

Dôležité je správne uskladnenie

Aby ste nemuseli čeliť problémom s napadnutými potravinami a vyhadzovať ich do koša, vytvorte si doma ideálne podmienky na skladovanie. Vrecko s múkou, obilninami, pomletými orechmi a celým radom ďalších výrobkov nikdy nenechávajte otvorené. Po prvom použití zvyšok potraviny presypte do uzatvárateľnej dózy zo skla, plechu alebo plastu. Ak nemáte toľko dóz k dispozícii, každé vrecko aspoň poctivo uzatvorte štipcom a zakrúťte do igelitového vrecka. Zásoby doma neskladujte príliš dlho. Čím viac mesiacov ich držíte na policiach alebo v potravinových skrinkách, tým je riziko napadnutia vyššie. Nezabudnite na pravidelné vetranie, ale so sieťkami na oknách. Ako prvé k vášmu príbytku zavítajú samčeky. Ak sa chystáte na viac dní odísť mimo domu, pri potravinových zásobách nechajte papieriky proti hmyzu, ktoré škodcov odoženú.


Mohlo by vás zaujímať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Čo robiť, ak vám škodcovia znepríjemňujú život?

Mali ste tú smolu, že sa vám k potravinám nasťahoval hmyz a začal sa množiť? Vyzbrojte sa trpezlivosťou a začnite boj podľa nasledovných rád:

  • Všetky napadnuté a otvorené potraviny okamžite vyneste mimo vášho príbytku. Nestačí ich len vyhodiť do smetného koša a počkať, kým sa nádoba s odpadkami zaplní.
  • Všetky police a priestory na uskladnenie dôkladne povysávajte, pretrite vlhkou handrou a vysušte. Špeciálnu pozornosť venujte špáram a kútom, kde by mohli byť nakladené vajíčka. Neváhajte ich zničiť horúcim vzduchom.
  • Opatrne so sprejmi proti hmyzu – v miestnosti môžu pomôcť, v blízkosti potravín však môžu uškodiť. Predsa len ide o chémiu, ktorá v našom organizme nemá čo hľadať.
  • Veľkú službu urobia takzvané feromónové nástrahy, ktoré zlákajú a usmrtia samčekov. Bez nich samičky nemôžu naklásť vajíčka, a teda zamedzíte ich rozmnožovaniu. Len čo moľu zbadáte poletovať, okamžite ju zneškodnite.

Máte nejaký overený recept, ako sa zbaviť škodcov v potravinách? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame