Hnevajú vás popraskané cievky? Držte sa týchto rád a obmedzte ich na minimum

Tvár ženy

profimedia.sk

Praskanie cievok je problém, ktorý nastúpi zväčša už po tridsiatke. V strednom veku sa tak s kuperózou, ako sa tento problém odborne nazýva, stretáva už pomerne veľa z vás. Niekoho trápia cievky na tvári, iného na tele, niekoho viac, iného menej. Podiel na celej záležitosti má aj genetika. Ako si teda s nepodarenými cievkami poradiť?

Môže za to strata elasticity

Podľa MUDr. Tomáša Kopala, z kliniky estetickej a laserovej medicíny Dermapoint v Žiline, môže za kuperózu, alebo rozšírenie červených žiliek, hlavne strata elasticity ciev, ktoré následne praskajú a pod kožou presvitajú. „Kuperóza je ovplyvňovaná viacerými vonkajšími aj vnútornými faktormi. Sú to napríklad získané poruchy hlbokého žilového systému dolných končatín, tehotenstvo, nedostatok pohybu, nadváha, dlhodobé státie či sedenie,“ vysvetľuje špecialista na dermatovenerológiu.


Mohlo by vás zaujímať: Tvár môže odhaliť stav vášho srdca: Pri ktorých znakoch zbystriť pozornosť?


Rolu hrá aj genetika

V pozadí tohto problému je však do značnej miery zastúpená aj genetická predispozícia. Väčšina ochorení a „chybičiek krásy“ má svoj genetický podklad a veru ani kuperóza nie je výnimkou. „Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytuje tento problém, je pomerne vysoko pravdepodobné, že problémy s cievkami sa u vás časom tiež vyskytnú. V prípade metličiek na dolných končatinách (venektázie), sú viac náchylnejšie ženy, než muži. Naproti tomu angiómy, tzv. cievne tumorčeky, sú častejším problémom u mužov. Problémy s cievkami sa začínajú objavovať medzi 30-tym a 40-tym rokom života,“ objasňuje odborník.

Dolným končatinám pomáhajú pančuchy

Odborník na danú problematiku odporúča nosiť kompresívne pančuchy, ktoré účinne zabraňujú tvorbe nových metličiek na dolných končatinách. „Tie je možné dostať vo vyhotoveniach lýtkové, stehenné alebo celkové, dokonca aj pre tehotné ženy. Kompresívne pančuchy I. kompresnej triedy dostanete kúpiť bez lekárskeho predpisu, vyššie kompresné triedy vám predpíše dermatológ, príp. angiológ či cievny chirurg,“ radí lekár zo špecializovanej súkromnej kliniky Dermapoint v Žiline (www.dermapoint.sk).


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vyskúšajte pohánku a avokádo

Váš jedálny lístok by mal byť pestrý a vyvážený, pretože nadváha a zlá životospráva neprospievajú cievam a telu všeobecne. Existujú však špeciálne druhy potravín, ktoré zlepšujú kvalitu ciev. „Do jedálnička je vhodné zaradiť pohánku či avokádo. Neznamená to však, že keď denne skonzumujete kilo pohánky a avokáda, cievky vám úplne zmiznú. Treba to vnímať skôr tak, že tieto plodiny len obsahujú látky, ktoré vám dokážu podporiť spevnenie cievnej steny,“ ozrejmuje odborník, MUDr. Tomáš Kopal.

Pomôže aj céčko – v správnej miere

V zdraví cievnych stien hrá veľký význam aj kráľ všetkých vitamínov – vitamín C. Jeho nedostatok spôsobuje nedostatočnú tvorbu kolagénu a v dôsledku toho je poškodená aj kvalita cievnej steny. Podobne ako vitamín C, podieľa sa na spevnení cievnych stien aj zinok, ktorý treba pri týchto problémoch dopĺňať. „Podľa odporúčaní dnešnej medicíny, by sa nemala prekračovať denná dávka 1000 mg vitamínu C. Všetky doplnky výživy by nám mali slúžiť len vtedy, keď si príjem vitamínov nevieme zabezpečiť stravou. Pokiaľ je človek zdravý, nemá aktuálne horúčku a je nefajčiar, denne postačí 60-75 mg vitamínu C. Vo vysokých dávkach môže totiž ovplyvňovať metabolizmus iných liečiv. V každom prípade, ak je to možné,  treba voliť prírodné alternatívy zdroja vitamínu C, ako aj zinku, či iných živín, nie tie umelé,“ radí špecialista na dermatológiu.


Mohlo by vás zaujímať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Nefajčite a zabudnite na opaľovanie či saunu

Nedá sa povedať, že existuje stopercentne účinná prevencia proti praskaniu cievok. No dá sa povedať, že existujú určité opatrenia, ktorých dodržiavaním si môžete dobrý stav udržiavať dlhšiu dobu na pomerne uspokojivej úrovni. „Odporúčam obmedziť alkohol, fajčenie a udržiavať si optimálnu hmotnosť. Vyhýbať sa saunám, kde teplota presahuje 50°C, vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, nenavštevovať soláriá, obmedziť rýchle presuny z tepla do zimy a naopak. Nemali by ste tiež zabúdať na kompresívnu terapiu dolných končatín,“ dodáva dermatológ MUDr. Tomáš Kopal.

Ako ich odstrániť?

Alternatívnych spôsobov je mnoho, väčšina z nich však problém nevyrieši, iba zmierni na nejaký čas, alebo mierne prekryje, pričom sa objavia opätovne. „To, čo naozaj zaberá, v závislosti od charakteru cievok, je buď IPL, sklerotizácia a NdYag – laser. Sú to zákroky, ktoré treba podľa potreby opakovať, aby bol výsledok uspokojivý,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Kopal, ktorý zároveň dopĺňa, že: „Pri ošetrení cievok na dolných končatinách pomocou skleroterapie, treba určite prísť na kontrolu a prípadné zostatkové metlice sa odstránia pomocou NdYAG laseru. Treba však pamätať na to, že je to prísne individuálne. Ak sa príde včas a rozsah poškodenia nie je veľký, výborné výsledky sú už po prvom raze. Angiómy (cievne tumorčeky) sa dajú pomerne dobre odstrániť už na prvýkrát.“


Máte problémy s popraskanými cievkami? Ako s týmto problémom bojujete? Napíšte svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Oliver
Odporúčame