Hnutie za šedivé vlasy sa rozmáha: Stanete sa jeho fanúšikom aj vy?

Šedivé vlasy

sxc.hu

Rada svetových celebrít na verejnosti okázalo predvádza svoje šediny, často bez ohľadu na vek. Za šedivé vlasy sa nehanbí oscarová britská herečka Helen Mirren, ani šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, jedna z najmocnejších žien na svete. Pre priemernú pracujúcu ženu môžu ale byť šedivé vlasy problém, napísala agentúra AP.

„Žena v pracovnom procese asi prešedivelé celebrity kopírovať nebude,“ usudzuje washingtonský právnik David Scher, ktorý sa špecializuje na ľudské práva. „Keby som bol postarším zamestnancom, šediny sú to posledné, čo by som pripustil,“ dodáva.

Hoci americké zákony diskrimináciu podľa veku zakazujú, mnohé ženy aj muži na ňu stále narážajú. „Vžil sa názor, že šediny mužov sú prejavom životnej skúsenosti, zatiaľ čo šediny žien sú signálom staroby,“ povedala agentúre AP Stephanie Martinezová-Klugová, personalistka z texaského San Antonia.


Mohlo by vás zaujímať: Šediny na našej hlave: Čo sa za nimi skrýva?


V roku 2007 vyšla v USA kniha nazvaná Šedivenie (Going Gray), ktorej autorka Anna Kreamerová sa za svoje sivé vlasy nehanbí. Odkryť ich sa ale odhodlala až potom, čo opustila zamestnanecký pomer a postavila sa na vlastné nohy. „Mladistvý efekt zafarbených vlasov je len naša vlastná povera,“ tvrdí Kreamerová. Efekt prešedivených vlasov v zamestnaní podľa nej závisí od okolností: v akademickom prostredí môže pomôcť, v počítačových odboroch uškodí.

V roku 1950 si farbilo vlasy sedem percent amerických žien, ale dnes ich je najmenej 95 percent. Kvalitné a dostupné farbivá sa dostali do obchodov v 60. rokoch minulého storočia. „Keď ženy začali chodiť do práce cítili, že so sebou musia niečo urobiť. Zafarbenie vlasov bolo jasné a cesta späť už nie je,“ uviedla Kreamerová, ktorá predčasne ošedivela už v 25 rokoch.

O komplikáciách vie svoje päťdesiatdvaročná Sandra Rawlinová z Houstonu. V júni sa bude súdiť so svojím šéfom z texaskej realitnej firmy Capital Title, ktorý jej v roku 2009 odfarbenie sivých vlasov nariadil. Nabádal ju tiež, aby nosila „mladistvejšie a módnejšie“ šaty a veľa šperkov – firma sa totiž sťahovala do lepšej štvrti. Rawlinová šéfa zažalovala, k procesu sa ale zatiaľ nemieni vyjadrovať.

Hnutie prešedivených háji svoje práva aj v sociálnych sieťach Facebook a Twitter. „Spoločnosť vnútila ženám model krásy, ktorý diktuje ich vzhľad,“ sťažuje si na svojom blogu Američan Terry Holley, jeden z protagonistov rodiaceho sa „hnutia šedivých“.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok


Patrí k nemu aj päťdesiattriročná Dana Kingová, hlásateľka televízie KPIX zo San Francisca. Farbiť vlasy si začala skoro, pretože sivé ich mala už v dvadsiatich. V januári 2010 svojmu šéfovi oznámila, že s farbením končí. „Radosť z toho nemal a odrádzal ma,“ spomína Kingová. Na jeho rady však nedbala, v neposlednom rade aj preto, že mala v ruke nevypovedateľnú pracovnú zmluvu do roku 2013.

Keď sa Kingová so svojim problémom v jednom z programov zverila televíznym divákom, dostala veľa e-mailov. Reakcia bola pozitívna. „Uľavilo sa im, že aspoň niekto dokáže so sivou farbou žiť. Nie som ale blázon, v tolerantnom San Franciscu je niečo také možné. V Miami alebo Los Angeles a s inou pracovnou zmluvou by ma okamžite vyhodili,“ povedala agentúre AP.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK/AP
Odporúčame