Holenie intímnych partií: Prales alebo na hladko, ako teda na to?

Holiť alebo neholiť intímne partie?

Holiť alebo neholiť intímne partie? (Zdroj: GettyImages)

Mnoho súčasných žien si kladie otázku: holiť, či neholiť? A nemá na mysli podpazušie či nohy – tie sa v prevedení „do hladka“ stali u väčšiny už samozrejmosťou. Tentoraz ide o intímnejšie partie tela. Ženské časopisy nás presviedčajú, aké je to hygienické a sexi, no skutočnosť ani zďaleka nie je len čierna alebo biela.

Povedzme si to na rovinu: pre mladšie ročníky sa holenie intímnych miest stalo trendom. Len máloktorá žena pod 35 rokov sa „tam dole“ aspoň nejakým spôsobom neupravuje. Pochopiteľne, nie každej vyhovuje hladké oholenie. Pristrihnutie chĺpkov alebo rôzne zostrihy v podobe trojuholníkov či pásikov sú však úplne bežnou súčasťou starostlivosti o telo.

Ak to teraz vyznelo, že strednej generácie žien sa módna vlna holenia nedotkla, opak je pravdou. Hoci je medzi zrelými ženami určite dosť takých, ktoré preferujú prírodný vzhľad svojich intímnych partií, veľa sa ich snaží aktuálnym trendom vyhovieť, alebo jednoducho holenie volí preto, lebo sa tak sama cíti komfortnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Hladké podpazušie patrí k letu: Koľko žien si ho holí a ako to robiť najlepšie?


Voňavejší a hygienickejší sex

Najčastejším argumentom, ktorým sa oháňajú zástankyne holenia, je hygiena. Má to svoju logiku: naše intímne partie, rovnako ako podpazušie, obsahujú veľa potných žliaz a tie majú na svedomí ich charakteristický zápach.

Pot je živnou pôdou pre baktérie a iné mikroorganizmy, a ochlpenie pre ne predstavuje doslova raj. Bez chĺpkov máme väčší pocit čistoty a to sa potom odráža aj v sexuálnom živote. Cítime sa voňavejšie, sviežejšie, nemusíme riešiť, či nám ochlpenie nevykúka spod plaviek.

Všetko je vraj inak

Hygienické a estetické dôvody teda pri holení intímnych partií hrajú prím. Lenže… Štúdia zverejnená v odbornom časopise Jama Dermatology ukázala, že príliš časté holenie týchto miest môže skôr uškodiť. Tvrdenie, že ženské lono bez ochlpenia znamená stop hromadeniu baktérií, nie je vôbec pravdivé.

Chĺpky naopak predstavujú prirodzenú ochranu pred vonkajším prostredním. Tím francúzskych odborníkov v odbornom magazíne British Medical Journal konštatuje: „Zbavovanie sa ochlpenia predstavuje rizikový faktor pre sexuálne prenosné choroby, ako sú genitálne bradavice a ďalšie infekcie.“

Jednoducho, holenie je pre jemnú pokožku lona neprirodzené, dráždi ju a zanecháva na nej mikroskopické ranky. Podráždenie v kombinácii s teplým a vlkým prostredím je potom živnou pôdou pre baktérie. Genitálne bradavice sú však najmenšou komplikáciou. Hladko vyholené genitálie umožňujú aj jednoduchšie šírenie HPV vírusu, ktorý je príčinou rakoviny krčka maternice. Rozhodnutie, či holiť alebo neholiť, má teda ďaleko väčší dosah, než len v oblasti estetiky a hygieny. Konečné rozhodnutie je však na každej z nás…


Mohlo by vás zaujímať: Ženy robia pri intímnom holení niekoľko chýb: 3 rady, ktoré oceníte


Pravidlá pre holenie intímnych partií

Ak prales vo svojom lone považujete za návrat do praveku a rozhodne nemienite na holenie rezignovať, mali by ste aspoň dodržovať základné pravidlá. Tie vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám v podobe začervenanej pokožky, svrbenia či pľuzgierikov. Ako teda na to?

  • Pred holením sa vykúpte v horúcej vode. Chĺpky zmäknú a bude sa vám s nimi ľahšie pracovať.
  • Dlhšie chĺpky si najprv zastrihnite nožnicami.
  • Na holenie používajte penu alebo špeciálny gél, určený výhradne na tento účel. Holiace prípravky by mala mať neutrálne alebo mierne kyslé pH, ktoré nebude meniť prirodzené prostredie vášho lona.
  • Nezabúdajte na pravidelnú výmenu žiletky. Ostrie sa veľmi rýchlo otupí a neoholí chĺpky poriadne. Okrem toho sa na žiletkách usádzajú baktérie a zvyšuje sa riziko infekcie.
  • Pri holení napnite kožu, aby sa ochlpenie „postavilo“. Vďaka tomu chĺpky oholíte rýchlejšie a jednoduchšie.
  • Holte sa po smere rastu chĺpkov. Zabránite tak ich zarastaniu a tvorbe vyrážok.
  • Snažte sa minimalizovať počet ťahov žiletkou, zabránite tak podráždeniu pokožky.
  • Oholenú pokožku uterákom nedrhnite, len ju jemne vysušte.
  • Pokožku namažte neparfumovaným hydratačným krémom bez alkoholu, kokosovým olejom, bambuckým maslom alebo pantenolom. Upokojujúci účinok majú tiež prípravky s obsahom aloe vera a dobrú službu vám urobí aj obyčajný detský púder.
  • Ak sa pri holení porežete, nezabudnite poranenia dôkladne vydezinfikovať.
  • Po holení noste voľnejšie oblečenie, aby mohla pokožka dýchať.
  • Nehoľte sa príliš často. Ak sa snažíte oholiť príliš krátke chĺpky, zbytočne dráždite pokožku.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame