Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?

sex

SITA

V mladosti doženie veľké množstvo testosterónu chlapca občas aj do nepríjemných situácií. Po štyridsiatke sa boj s hormónmi začína opäť – a to platí pre obe pohlavia. Toho, čoho bol kedysi nadbytok totiž zrazu akosi ubúda. Ako sa na tieto problémy pripraviť a ako ich riešiť?

Nie nadarmo sa hovorí, že hormóny s nami „kývu“ celý život. Na pokoj nás nenechajú ani po štyridsiatky. Na každý problém však existuje aj nejaký recept na zlepšenie.

Testosterón na ústupe

Hoci o „pauze“ sa hovorí zväčša v súvislosti so ženami, je dôležité vedieť, že aj muži trpia určitou jej formou – andropauzou. Hladina testosterónu v mužskom tele začína pozvoľna klesať už po tridsiatke, nepríjemnosti však začne robiť až okolo 45. roku života. Problémy so spánkom, podráždenosť, strata elánu, priberanie v oblasti pása, to všetko môže byť prejavom andropauzy. Pre mnohé páry je však najnepríjemnejší prejav strata chuti na sex a neraz aj problémy s erekciou.


Mohlo by vás zaujímať: A je to dokázané: Takto často myslíme na sex!


Čo s tým?

Ak sa vám zdá, že v poslednom čase celý svet nestojí za nič a našli ste sa aj v ďalších príznakoch, je na čase ísť k lekárovi. Pre mužov to síce nie je ešte také bežné ako u slabšieho pohlavia, ale verte, že to stojí za pokus. Ideálne je dohodnúť si stretnutie so sexuológom, urológom. Ten sa s vami porozpráva o problémoch, ktoré vás trápia, vyšetrí vám genitálie a prostatu (pri niektorých jej ochoreniach sa lieky na andropauzu nemôžu užívať) a prirodzene odoberie krv, aby v nej zistil hladinu hormónov.

Testosterónu prepadol aj Robbie Williams

Ak zistí, že sa vaše predpoklady potvrdili, nasadí vám substitučnú liečbu testosterónom. Tá vám síce mladosť nevráti, ale vo väčšine prípadov dokáže zlepšiť tak psychický ako aj fyzický stav vášho tela – a najmä, vráti vám chuť na sexuálne hrátky. Jednou z celebrít, ktorá si testosterónové injekcie obľúbila, je nie až taký starý spevák Robbie Williams (37). Keďže sa od lekára dozvedel, že má „hladinu testosterónu ako storočný chlapík“, pomáha si k jej zvýšeniu umelo.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračné „Viagra kondómy“: Pomôžu zlepšiť sexuálny život aj vám?


Hormonálne tango v menopauze

U žien nastáva menopauza okolo päťdesiatky (čas jej nástupu sa často dedí po matke, ak teda môžete, spýtajte sa jej, v akom veku sa dostavila u nej). Klesajúca hladina ženských hormónov sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Okrem návalov tepla, podráždenosti či náladovosti sa počas klimaktéria objavujú aj zmeny na tele – najmä na sliznici genitálií, ktorá stráca vlhkosť a môže sex poriadne znepríjemniť.

Posilnite psychiku

Okrem toho môže ženám brať chuť na sex aj psychologický faktor a určitá neistota. S úbytkom ženských hormónov sa dostáva k slovu testosterón, ktorý môže mať za následok napríklad výraznejšie ochlpenie. Pre niektoré ženy je ťažké zmieriť sa aj s faktom, že na rozdiel od mužov a svojich partnerov, oni už nie sú schopné mať deti a menopauzu pociťujú ako koniec svojej mladosti a plodnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Fakty a čísla: Takto vyzerá sex po štyridsiatke!


Estrogény na predpis

Tak ako u mužov, aj u žien si s problémami najľahšie poradí substitučná liečba. Okrem odstránenia klimakterických ťažkostí prináša táto liečba aj ďalšie výhody. Chráni vás pred rizikom rozvoja osteoporózy a má priaznivý účinok na kvalitu slizníc a pokožky. Hormonálna liečba síce starnutie nezastaví, ale umožní vám starnúť s menšími fyzickými a psychickými problémami. Najmodernejšie prípravky obsahujú veľmi nízke dávky hormónov a svojimi účinkami sa blížia prirodzeným hormónom v ženskom organizme.

Ten pravý gél pre vás

Na suché sliznice si treba zadovážiť kvalitný lubrikačný gél. Odporúčame vám vyberať v lekárni, kde je zväčša k dispozícií oveľa širší (a neraz aj o niečo lacnejší) sortiment ako v drogériách, ba dokonca ako v niektorých sexshopoch. V dobrých lekárňach si môžete vybrať gély rôznych značiek, parfumované aj neparfumované či s obsahom probiotík.

Zdroj: SITA, sita, Dora
Odporúčame