Hormonálne zmeny v tele muža okolo päťdesiatky: Pripravte sa, neminú ani vás!

Muž

sxc.hu

Aj keď je muž v plnej zrelosti, prekypujúci elánom a vychutnávajúci si krásy života, potichučky začína u neho po 30. roku života pokles hormónov. Veselosť, optimizmus a vždy dobrú náladu vystrieda nervozita a večná podráždenosť. Zmena psychických a telesných funkcií sa naplno prejaví približne v päťdesiatke – nastáva andropauza, čiže mužský prechod.

Syndróm nedostatku testosterónu

Namiesto optimistu sa z vás stal pesimista, zo spoločenského jedinca utiahnutý pán v papučiach pred televízorom, bez nálady a chuti na všetko, čo ho predtým vzrušovalo? To všetko má na svedomí pokles mužského pohlavného hormónu testosterónu. On môže za to, že sa zhoršila vaša výkonnosť v práci aj v spálni. Negatívnymi sprievodnými javmi sú aj zvýšená únava, spavosť, depresia. Vaša manželka už nie je jediná, kto sa trápi pre kilá navyše – pribúdajú aj vám. Čo naopak ubúda, je svalová hmota.

V andropauze, ktorá je prirodzeným fyziologickým procesom muža, dochádza okrem poklesu sexuálnej túžby a zníženému výskytu erekcií aj k iným rovnako vážnym metabolickým problémom, ako sú napríklad ateroskleróza, prejavujúca sa náhlym infarktom či mozgovou porážkou, porucha tvorby bielkovín, zníženie produkcie červených krviniek – chudokrvnosť, pokles kostnej hmoty – osteoporóza a pod.


Mohlo by vás zaujímať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Andrológ, urológ, sexuológ

Každý muž po 45. roku veku by mal aspoň raz  za dva roky navštíviť urologickú ambulanciu a podrobiť sa vyšetreniu prostaty. Žiaľ, prichádza iba mizivé percento. Keď už nastal čas a vy pociťujete vyššie uvedené problémy a krvný test ukázal zníženú hladinu testosterónu, neváhajte a navštívte ihneď odborníka. Ten vám cielenou liečbou dokáže zmierniť všetky negatívne sprievodné javy, aby sa vám vrátila pôvodná chuť na všetko krásne a príjemné. Ako pacient musíte byť oboznámený s úskaliami liečby a aktívne spolupracovať pri výbere lieku. V súčasnosti dostupné testosterónové preparáty sú bezpečné a účinné, dokonca pomáhajú  zlepšovať aj výsledky liečby metabolického syndrómu.


„Lieky nevrátia mladosť, nedokážu zastaviť čas. Dokážu však mužovi zlepšiť sexuálne funkcie, jeho telesnú výkonnosť a v mnohom  pomôcť aj jeho psychickému zdraviu. Pomoc psychológa či psychiatra je na mieste vtedy, ak poruchy nálady pretrvávajú aj napriek dlhodobej hormonálnej substitučnej liečbe. Muži, ktorí s návštevou sexuologických či andrologických ambulancií otáľajú, by mali vedieť, že pomoc existuje. Mali by tiež vedieť, že tento problém je veľmi častý, a trápi každého druhého muža po päťdesiatom roku veku,“ priblížila MUDr. Danica Caisová.

Súčasné možnosti liečby TDS na Slovensku

V lekárňach sú dostupné rôzne „zázračné“ výživové doplnky s typickým modrým zafarbením. Mnohí od nich očakávajú zázrak, a ten sa, žiaľ, nekoná. Liečba patrí výlučne do rúk odborníkov, ktorí každého liečeného pacienta pravidelne sledujú a podľa toho usmerňujú podávanie substitučných preparátov!


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Tabletková liečba

Výhody:  flexibilné dávkovanie, prednostná lymfatická absorpcia – signifikantný objem liečiva do systémovej cirkulácie

Nevýhody: výrazné kolísanie hladiny sérového testosterónu, viacdenné dávkovanie

Injekčná liečba – trojtýždňové dávkovanie

 Výhody: cena, vysoký vrchol sérových hladín testosterónu

Nevýhody: bolestivé injekcie, častá aplikácia, nepravidelné hladiny testosterónu

Komplikácie: akné, retencia tekutín, gynekomastia

Transdermálna gélová liečba

 Výhody: stabilné hladiny sérového testosterónu v normálnych rozmedziach, možnosť okamžitého prerušenia v prípade potreby

Nevýhody: zákaz kúpania alebo sprchovania (6 hod.), možný prenos na partnerov, deti, denná aplikácia, cena pre pacienta


Mohlo by vás zaujímať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Injekčná liečba – 3-mesačná injekcia

Výhody: dlhodobo stabilné sérové hladiny (v normálnych rozmedziach) testosterónu a jeho metabolitov, výhodná aplikácia v 12 (10 – 14) – týždňových intervaloch, 95% efektivita, bezpečnosť, dobrá tolerancia 

Nevýhody: nemožnosť rýchleho prerušenia liečby    

Kontraindikácie androgénnej substitučnej liečby

  • zhubný nádor prostaty
  • zhubný nádor prsnej žľazy
  • zvýšený počet červených krviniek
  • závažná srdcová nedostatočnosť
  • syndróm spánkového apnoe
  • symptómy nezhubného zväčšenia prostaty
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame