Horúčavy a váš domáci miláčik: Na čo pozor a ako ho bezpečne ochladzovať?

Pes

thinkstockphotos.com

Plánujete sa vybrať na dlhšiu cestu aj so svojím zvieracím miláčikom? Nezabúdajte, že horúčavy vplývajú nielen na ľudí, ale aj na nich. Preto by ste na to mali brať ohľad a dopredu počítať s častejšími prestávkami. Okrem toho sa tiež hodí vedieť, ako zviera schladzovať bez nebezpečia zdravotných problémov.

Pozor najmä na najmenších

Obmedziť cestovanie s domácimi zvieratami iba na nevyhnutne nutné prípady. Dať im pred cestou dostatočne napiť a zaraďovať časté prestávky, aby sa mohli prebehnúť. Také sú hlavné rady, ako sa počas horúčav správať k domácim zvieratám. Nebezpečenstvo prehriatia hrozí zvlášť u menších miláčikov, varovala viceprezidentka Komory veterinárnych lekárov ČR Radka Vaňousová. Chovatelia by sa podľa nej ale nemali orientovať podľa senzorických vlastností ňufáku. ,,Prehriatie sa podľa toho, či má vlhký alebo suchý ňufák, spoznať nedá,“ uviedla Vaňousová. Zároveň pripomenula, že psy majú minimálny počet potných žliaz a ochladzujú sa preto dychom.


Mohlo by vás zaujať: Chcete svojho psíka udržať vo forme? Tieto dobroty mu radšej nedávajte


V aute ho nenechávajte za žiadnu cenu

Psy by sa nemali nechávať samotné v autách, aj keď si ide ich pánko len niečo zariadiť. ,,Teplota v aute, ktoré je vystavené priamemu slnku, môže byť aj 70° C. Takéto teplo spôsobí rýchlu dehydratáciu a v dôsledku toho môže pes aj zomrieť, podotýka veterinárka Lucia Repová. Majitelia by nemali tiež nechávať pozerať psov za jazdy z otvoreného okna. ,,Nesvedčí to totiž psím očiam, vysvetlil hovorca správy Petr Pejchal.

Kedy sa vybrať k veterinárovi?

Keď zviera:

  • začne extrémne dýchať
  • bude mať vyplazený jazyk
  • nebude ho nič zaujímať
  • prípadne sa ani nepostaví na nohy, či bude „handrové“, sú to príznaky

Mohlo by vás zaujať: Parazity zo psov a mačiek môžu ohroziť aj človeka: Ako sa pred nimi chrániť?


Ako ich správne ochladzovať?

Chovatelia by mali dávať zvieratám do misiek dostatočné množstvo vody, mala by mať ale izbovú teplotu okolo 20 stupňov Celzia. ,,Často dochádza k tomu, že ak dostane ľadovú vodu, ak nehovoríme s kockami ľadu, môže ochorieť chorobou podobného typu ako je angína u ľudí,varuje Vaňousová. Majitelia môžu zvieratá ochladzovať postrekom vody alebo ich môžu nechať sa vykúpať. Niektoré plemená psov, napríklad bernský salašnícky pes, sa podľa nej budú snažiť zostať čo najviac v studených miestnostiach, ako pivnice a pivničky, von budú vychádzať len ráno a večer, cez deň sa budú chladiť napríklad na studených dlaždiciach.


Ako zvládate letné horúčavy so svojim domácim miláčikom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame