Horúce dni nás nútia klimatizovať: Ako predchádzať chorobám a iným problémom?

Klimatizácia

gettyimages

Klimatizácia je veľmi užitočná vec, ktorá pomáha ľuďom, aby prekonali horúce letné dni. Ochladzuje vzduch na požadovanú teplotu, je výhodná najmä v práci, aute, ale aj pri ubytovaní na dovolenke. V poslednom desaťročí sa stala súčasťou takmer každej firmy, alebo hotelového rezortu. Bez nej si to už ani nevieme predstaviť. No ako predchádzať rizikám a problémom, ktoré môžu pri používaní klimatizácie vzniknúť?

Pozor na veľké teplotné rozdiely

Klimatizácia sama osebe nespôsobuje choroby, ale problémy spôsobuje príliš chladný vzduch a veľké teplotné rozdiely. Zásadnou chybou pri používaní klimatizácie je nesprávna manipulácia a nevhodné nastavenie teploty. „Teplotný rozdiel medzi interiérom a vonkajším prostredím by nemal prekročiť päť až sedem stupňov. Takže ak je vonku napríklad 30 stupňov Celzia, vhodná teplota v klimatizovanom priestore by mala byť okolo 23 až 25 stupňov,“ informuje bratislavský Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Príliš veľké teplotné rozdiely môžu u citlivejších ľudí vyvolať kolaps.

Ohrozené skupiny

Veľmi chladný vzduch a veľké teplotné rozdiely prinášajú so sebou aj mnoho nepríjemných ochorení. Tie sa vyskytujú prevažne u ľudí s oslabenou imunitou, alergikov alebo pacientov s chronickými chorobami. Najohrozenejšou skupinou sú však alergici a ľudia s poruchami bunkovej imunity. Priveľmi klimatizované prostredie nie je vhodné ani pre seniorov, nakoľko sa v ňom rýchlejšie šíria kvapôčkové infekcie.

Oči, sliznica aj kĺby

Medzi zdravotné komplikácie spôsobené nesprávnym používaním klimatizácie patria podráždené suché oči alebo nosná sliznica, bolesti uší, kĺbov či hlavy, únava, ale aj opakované ochorenia dýchacích ciest, astma, zhoršenie alebo vznik alergií, suchý dráždivý kašeľ, zablokovaná krčná chrbtica alebo dokonca depresie.


Mohlo by vás zaujímať: S klimatizáciou radšej opatrne: Môže spôsobiť choroby i bolesti


Bolesť hrdla alebo nádcha

Nádcha, bolesti hrdla a angína sú typickými nepríjemnosťami, s ktorými sa ľudia stretávajú, špeciálne pri práci v klimatizovaných priestoroch. Predchádzať sa im čiastočne dá aj prakticky – napríklad šatkou na krku, prípadne nosením teplejších zvrškov v budove a tiež dostatočným príjmom tekutín, čím sa zvlhčujú sliznice.

Pravidelný prísun tekutín je nutný, aj keď necítime smäd. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody, starší ľudia aspoň dva litre v menších a častých dávkach.  Tekutiny by mali byť vlažné. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, ďalší alkohol a káva. Ideálna je obyčajná voda, ale aj neperlivé minerálne vody a nesladené ovocné či bylinkové čaje. Piť treba pravidelne v menších dávkach.

Náš tip: Ak máte možnosť, aspoň každú hodinu vybehnite na teplý vzduch a zohrejte dutiny. Účinné sú tiež rôzne výplachy nosu s roztokom vody a morskej soli. Pozor však na výrazné zmeny teploty!

Zápal močového mechúra

Aj zápaly močového mechúra a močových ciest sú typickým príznakom pobytu v klimatizovanom priestore. Rýchle nachladnutie močových ciest a mechúra je jedným z najväčších prejavov prúdenia studeného vzduchu.

Počas leta je navyše starostlivosť o intímne partie náročnejšia, pretože zvýšený pot poskytuje ideálny priestor na rozmnožovanie baktérií. Je preto dôležitá pravidelná sprcha a uprednostnenie bavlnenej spodnej bielizne pred umelými vláknami.

Účinne sa proti tomu dá brániť napríklad zakrytím nôh a oblasti krížov do deky alebo šatky, aby bola táto oblasť v teple a nebola vystavovaná prúdeniu studeného vzduchu. Platí to aj o vhodnej obuvi. Balerínky, sandále alebo inú obuv je vhodné nahradiť uzavretými topánkami alebo teniskami.


Mohlo by vás zaujímať: Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?


Zápaly oka a jačmeň v oku

Zápaly spojiviek a očí patria k najbežnejším ochoreniam z klimatizácie. Príčinou je často práve prúdenie studeného vzduchu v uzavretých miestnostiach. Oko je veľmi háklivé na akýkoľvek vietor a preto často očervenie, bolí či dokonca vylučuje sekrét.

Je tak dôležité venovať pozornosť prevencii, napríklad v podobe nosenia okuliarov, ako ochrany. Pokiaľ okuliare nenosíte, pomôžu tiež niektoré voľne dostupné kvapky, prípadne mastičky na zvlhčovanie oka.

Zápaly trojklanného nervu

Patria k vážnejším ochoreniam, na ktorých sa môže podieľať aj klimatizácia. Podchladenie lícneho nervu spôsobuje mnohé ťažkosti a vyústiť môže dokonca až k dočasnému ochrnutiu jednej strany tváre.

Prejavuje sa výraznými bolesťami v uchu, pod okom, v lícnej kosti smerujúc k ústam. Príznaky je možné potlačiť analgetikami. Ako prevencia je vhodné nosiť na hlave prikrývku, napríklad šatku, na očiach okuliare a do uší si dať kúsok vaty.

Aj o klimatizáciu sa treba starať

Jedným zo spôsobov, akým predísť rôznym problémom je tiež starostlivosť o samotnú klimatizáciu. Samozrejme, v priestoroch firmy to je o niečo komplikovanejšie, no v domácnosti skúste dbať o údržbu a čistotu klimatizačnej jednotky, filtrov a vzduchových prieduchov. Pri nedostatočnej údržbe sa klimatizácia môžu stať zdrojom plesní a baktérií.

Celý klimatizačný systém odporúčajú odborníci Úradu verejného zdravotníctva raz ročne skontrolovať v servise. Pritom súčasťou bežnej údržby má byť aj pravidelná dezinfekcia výparníka klimatizačnej jednotky.


Mohlo by vás zaujímať: Naučte sa zaobchádzať s klimatizáciou: Inak si koledujete o zdravotné problémy


Na cestách opatrne

Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy aj v aute. Okrem ochorení dýchacích ciest, bolestí hlavy, alebo prechladnutia chrbtice môžete pri nesprávnom používaní klimatizácie v aute dostať zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší, ktoré pri cestovaní najviac trpia.

„Mať klimatizáciu v perfektnom stave je jedna vec, ale minimálne rovnako dôležité je aj jej správne používanie. Ak to budeme s chladením preháňať, príliš nízka teplota v kabíne auta nám môže pri vystupovaní z neho spôsobiť teplotný šok a napriek horúcemu letu môžeme nepekne prechladnúť,“ hovorí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb jednej z automobiliek. Podobne, ako pri interiéroch, aj tu sa odporúča znížiť teplotu o maximálne 5 až 7 stupňov od vonkajšej teploty. 

„Pozornosť treba venovať aj nastaveniu prieduchov. Môže sa totiž stať, že zatiaľ, čo je šoférovi vozidla príjemne, spolujazdcom na zadných sedadlách nepríjemne fúka a je im chladno, respektíve naopak,“ dodáva. Podľa jeho slov samozrejmosťou by mala byť pravidelná údržba klimatizácie a majiteľ auta by si ju mal dať skontrolovať aspoň raz za rok.Ideálne je kontrolu klimatizácie spojiť s pravidelnou servisnou kontrolou celého automobilu. Vodič takto ušetrí nielen čas, ale aj peniaze.


Využívate cez leto klimatizáciu? Aké s ňou máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Natália, SITA, TASR
Odporúčame