Horúci nápoj z lekárne s chrípkou dokáže zatočiť: Ktorý si vyberiete vy?

horúci nápoj

photl.com

O tom, že horúce nápoje pomáhajú poraziť chorobu, sa už presvedčili aj vedci z univerzity v Cardiffe. V lekárňach dnes máte viacero možností horúcich nápojov proti chrípke a nachladnutiu, z ktorých si môžete vyberať. Čo sa v týchto nápojoch vlastne ukrýva a kto by sa im mal radšej vyhnúť?

Nápoje, ktoré liečia a zmierňujú príznaky chrípky a nachladnutia sa na našom trhu objavili pred pár rokmi a získali si mnohých fanúšikov. ,,Vždy, keď cítim, že na mňa čosi lezie, dám si jeden-dva horúce nápoje proti chrípke a zväčša sa choroba nakoniec ani nerozvinie,“ pochvaľuje si Eva (53). Horúce nápoje obsahujú viacero účinných zložiek. Najčastejšie ide o:

  • paracetamol – liečivo proti bolesti a horúčke, ktoré odstraňuje bolesti v hrdle, bolesti hlavy, svalov aj kĺbov a znižuje horúčku
  • kyselinu askorbovú (vitamín C), obvyklú zložku liekov proti chrípke a prechladnutiu, ktorá sa nachádza v lieku kvôli tomu, aby pomohla nahradiť vitamín C, ktorého množstvo môže byť v počiatočných štádiách chrípky a prechladnutia nedostatočné.
  • fenylefrín uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje dýchanie
  • feniramíniummaleinát – tlmí prílišné vytváranie sekrétov (hlienov), znižuje prekrvenie nosovej sliznice

Keďže tieto nápoje už obsahujú spomínané lieky, treba ich užívanie v inej forme (napr. tabletky) obmedziť. Následkom ich pitia tiež klesne teplota.


Mohlo by vás zaujať: Nachladnutie a plný nos? Tieto naparovacie tipy vám určite pomôžu


Kto ich môže piť?

Pre zdravých ľudí by nemalo niesť pitie horúcich nápojov žiadne riziká, napriek tomu si však pre istotu preštudujte príbalový leták. Nezabudnite, že ide o liek, a teda môže mať aj určité neželané účinky. ,,Keď som zistila, čo všetko tento nevinný nápoj ovplyvňuje, radšej som ho ani nekúpila. Mám trochu problémy s vysokým tlakom, tak som si povedala, že nebudem riskovať a radšej si dám zázvorový čaj,“ konštatuje Klára (60).

Pri užívaní by mali byť opatrní práve ľudia s vysokým krvným tlakom alebo tí, ktorí berú rôzne ďalšie lieky – v takom prípade sa o pití radšej poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Horúce nápoje proti chrípke by nemali piť tehotné ani dojčiace ženy. Keďže zväčša obsahujú cukor, nie sú vhodné ani pre diabetikov.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!


Koľko stoja?

Ceny týchto nápojov sa pohybujú v relatívne podobných cenových hladinách, konkrétne sumy však vždy závisia od lekárne, v ktorej nakupujete. Cez internet ich môžete kúpiť za takéto ceny:  

  • Paralen Grip 12 vreciek – 7,80 eur (0,65 centov/vrecko)
  • Coldrex horúci nápoj 10 vreciek – 6,95 eur (0,70 centov/vrecko)
  • Theraflu 10 vreciek – 7,25 eur (0,73 centov/vrecko)

Ako dlho ich možno piť?

Tieto nápoje zväčša možno piť 1-4 krát denne, toto množstvo však neprekračujte. Ak sa ťažkosti po troch dňoch nezlepšia, navštívte radšej lekára. Horúce nápoje proti chrípke by sa nemali piť dlhšie ako týždeň.


S ktorým horúcim nápojom proti chrípke a nachladnutiu máte najlepšie skúsenosti vy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii, po ktorom z nich siahnuť.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viera
Odporúčame