Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!

staré veci

sxc.hu

Sú veci, ktoré ku každodennému životu nevyhnutne potrebujeme, potom tie, ktoré využívame sezónne alebo len z času na čas a potom ešte také, ktoré máme len zo zotrvačnosti. Práve tretia kategória (nielen) úžitkových predmetov pritom v našom príbytku zaberá nemálo miesta. Snažili ste sa medzi nimi urobiť poriadok, no vaša polovička na každú vec použila vetu „to sa ešte zíde“? Ponúkame vám zopár tipov, ako nepoužívané drobnosti vytriediť a konečne im definitívne zamávať.

Kde a ako začať?

Predtým, ako začnete vymetať skrine a ostatné zákutia vášho príbytku, na veľké triedenie sa poctivo pripravte. Zaobstarajte si niekoľko rozdielne veľkých škatúľ z rôznych materiálov – kartónové, ozdobné papierové alebo plechové podľa daného obsahu. Vyzbrojte sa tiež fixkou a štítkami, aby ste si naplnené škatule mohli označiť.

Snažte sa nepobehovať z jednej miestnosti do druhej – vždy najskôr vytrieďte a upracte veci z jedného kúta a až potom sa presuňte inam. V opačnom prípade vo vašej domácnosti spôsobíte chaos, ktorí ostatným členom rodiny môže prekážať. Navyše, svoju prácu takýmto štýlom nemusíte nikdy dokončiť.


Mohlo by vás zaujímať: Profíci upracú pred Vianocami za vás: Zistite kto, ako a za koľko!


Veľká revízia šatníka

V skriniach s oblečením zvykneme preskupovať a triediť najmä pri striedaní ročných období. Máte aj vy vo svojom šatníku stále také kúsky, ktoré ste dva a viac rokov nemali oblečené? V tom prípade ich naspäť do poličky či na vešiak nedávajte. Inšpirujte sa niekoľkými z nasledovných rád:

  • Opýtajte sa samých seba, či sa vám dané oblečenie ešte páči, kedy ste ho mali na sebe naposledy a či sa doň ešte vmestíte. Ak nevyhovuje ani jednému kritériu, bez mihnutia oka ho vyraďte.
  • Sezónne oblečenie vložte do špeciálnych vákuových vreciek, z ktorých odsajete prebytočný vzduch vysávačom. Získate tak omnoho viac miesta.
  • Vyradené oblečenie nikdy neskladujte doma. Ak sú veci zachovalé, odneste ich na charitatívnu zbierku šatstva alebo nimi naplňte špecializované kontajnery, ktoré sa nedávno rozšírili pri panelákoch aj v obciach. Oblečenie je totiž jednou z komodít, ktorú môžene separovať a recyklovať.

Ako na topánky?

Topánky podliehajú rýchlejšiemu opotrebeniu ako šatstvo, pretože nás celý deň nosia na nohách. Pozornosť venujte najmä kvalitnej koženej obuvi, ktorú netreba hneď vyhadzovať – chýbajúci podpätok, roztrhnutý remienok či zlomená podrážka sa dá opraviť u obuvníka. Vekom sa však tvar a dĺžka chodidla mení, pribúdajú výrastky. Preto ak vám nejaký pár obuvi nesedí, nespoliehajte sa, že ho ešte rozchodíte. Radšej ho posuňte v rodine niekomu, kto bude mať z neho úžitok. Zatekajúce topánky a obdraté modely, ktoré viac nechcete nosiť, bez milosti vyhoďte.

Komora chce hlavne trpezlivosť

Strácate prehľad o nakúpených zásobách potravín, pretože sa vám bezhlavo hromadia na poličkách? Tu je zopár riešení:

  • kompóty rovnakého druhu skladujte vždy pohromade, každé viečko označte dátumom, kedy bola fľaša zaváraná
  • urobte si poriadok v koreninách a tie, čo už vyprchali, vyhoďte. Najpoužívanejšie presypte do koreničiek, ostatné vrecká si uložte do otvorenej škatule a zabezpečte štipcami.
  • prekontrolujte zásoby a tie s blížiacim sa dátumom spotreby umiestnite dopredu
  • potraviny si uložte podľa kategórie do väčších boxov – cestoviny (vretená, špagety, niťovky,…), múku (hladkú, polohrubú), cukor (kryštálový, múčkový, vanilínový, škoricový,…), konzervy a podobne

Mohlo by vás zaujímať: Spríjemnite si upratovanie: Vieme ako na to!


Pivnica je ťažký oriešok

Zvlášť, pokiaľ ste v nej neupratovali celé roky. Dôležité je, aby ste vytriedili všetko staré, nepotrebné, hrdzavé – do zberných surovín. Skontrolujte zásoby farieb z posledného maľovania a tie zaschnuté vyhoďte. Ak k takémuto kroku neviete svojho partnera rozhýbať, objednajte si kontajner a nechajte si ho priviezť priamo na dvor.

Triedenie je osobnou záležitosťou

Pamätajte sa, že takmer vždy ide o osobné veci, ktoré majú pre druhého veľký význam. Nikdy sa preto nepúšťajte do upratovania dielne svojej polovičky alebo plyšákov dospievajúcej ratolesti. Ponúknite pomocnú ruku a prízvukujte, no nikdy nezasahujte do súkromia iných. Ak bývate vo veľkom rodinnom dome, pokúste sa inšpirovať nápadmi spoza veľkej mláky. Všetky nepotrebné drobnosti, aj náradie spoločne vytrieďte. Ak nájdete dostatok vecí, ktoré by sa v inej domácnosti mohli hodiť, pozvite k sebe na dvor susedov a svoje zbytočnosti ponúknite ako na blšom trhu.


Máte aj vy doma množstvo nepotrebných vecí, ktorých sa neviete zbaviť? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame