Hrozivá rakovina kože: Odhaľte najčastejšie mýty a chráňte sa správne

Dermatológ

thinkstockphotos.com

Ste aj vy jedným z tých, ktorí sú presvedčení o tom, že vás rakovina kože nemôže postretnúť? Omyl, ak ste boli čo i len raz v živote v soláriu, alebo ste mali spálenú pokožku, tento problém sa vás týka viac, ako si myslíte. Aká je pravda o melanóme a čo sú len fámy?

Počet melanómových ochorení stúpa

Výskyt melanómu sa oproti predchádzajúcim štyrom desaťročiam mnohonásobne zvýšil. Melanóm je jednou z najrýchlejšie sa šíriacich a najagresívnejších foriem rakoviny. Môže vzniknúť aj na čistej koži kdekoľvek na tele, teda aj vo vlasovej oblasti, ako aj z existujúceho znamienka.

Pozor na rizikové faktory

Riziko vzniku melanómu stúpa s:

  • nadmerným vystavovaním pokožky UV žiareniu
  • spálením pokožky v útlom detstve, alebo s opakovaným spálením pokožky
  • fototypom pokožky – čím ste bledší, tým vyššie riziko
  • dedičnosťou
  • množstvom znamienok
  • stúpajúcim vekom
  • oslabeným imunitným systémom

Mohlo by vás zaujímať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Najväčších 5 omylov týkajúcich sa melanómu:

1. Nemáme ho v rodine, netýka sa ma

Omyl, na melanóm má síce vyššiu predispozíciu ten, u koho sa nachádza medzi rodinnými príslušníkmi, no nie je voči nemu imúnny nikto. Ani ten, koho rodina o ňom nikdy ani nechyrovala. Iba 10 – 30 % z rizika vzniku melanómu je viazaného na genetiku. No ak vaši predkovia či súrodenci mali melanóm, buďte obzvlášť bdelí.

2. Nevystavujem sa príliš slnečnému žiareniu

Pozor na to, pretože neviete, kedy má vaše telo slnka už dosť. Ak ste niekedy prekonali úpal, riziko vzniku melanómu sa u vás zvýšilo dvojnásobne. Skrytou hrozbou je solárium. Stačí jeden pobyt v ňom aby sa nebezpečenstvo, že dostanete túto chorobu, u vás zvýšilo až o 75%. V súčasnosti je vo svete viac prípadov rakoviny kože ako rakoviny pľúc spôsobenej fajčením! Vyhýbajte sa soláriám, silnému slnku, v lete najmä medzi 11:00 – 15:00 hod. a používajte už aj v našich podmienkach vysoký ochranný faktor, minimálne 30.

3. Moja koža vyzerá zdravo

To, či je vaša koža a znamienka na nej naozaj v poriadku, sami posúdiť nemôžete. Dokonca ani lekár nemusí vždy zistiť zmeny voľným okom. Používa na to špeciálny prístroj – dermatoskop. Niekedy môže všetko na prvý pohľad vyzerať v poriadku, no v skutočnosti tomu tak nie je. Nehrajte sa preto na odborníka, ale radšej zájdite ku skutočnému. Opálenie v lete je túžbou mnohých ľudí, najmä mladších žien – nečudujme sa potom, že rakovina kože je práve u nich tým najčastejším typom.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


4. Ku vode sa vždy natriem, tak sa ma melanóm netýka

To nestačí. Natrieť sa treba vždy a nielen vtedy, keď idete na pláž či kúpalisko. Slnko vás opaľuje vždy a všade – a na prijatie „slnečného“ vitamínu D stačí len 20 minút nechráneného pobytu na slnku. Ak sa počas dňa vystavujete žiareniu dlhšie, natrite sa. Samozrejme, na miestach pri vodných plochách pôsobí intenzívnejšie a preto treba dbať aj na vyšší ochranný faktor. Mnoho ľudí robí navyše jednu veľkú chybu. Natierajú sa až priamo na slnku. Na to, aby ochranný faktor fungoval správne, je dôležité natierať sa ešte vo vnútornom prostredí, aspoň 20 minút pred tým, než vyjdete na slnko. Natieranie opakujte každé dve hodiny. Ak sa priveľmi potíte, alebo plávate, natieranie opakujte aj častejšie. Neslúži to len na ochranu pred rakovinou – zvážte, že až na 90% je slnko hlavnou príčinou zvýšeného starnutia pleti.

5. Chodiť každý rok na kontroly ku kožnému je zbytočné

Nie je. Kožný lekár dokáže odhaliť rakovinu už vtedy, ak jej ešte nič nenasvedčuje. A pri tomto type je obzvlášť dôležitá včasná diagnóza. Okrem toho skontroluje aj také miesta, ktoré si sám skontrolovať nemôžete, alebo neviete, že by sa melanóm mohol vyskytovať aj tam. Melanóm sa rýchlo šíri, preto je potrebné absolvovať prehliadky skutočne každý rok. Môže prekvapiť aj na kurióznych miestach – napríklad na ďasnách, pod jazykom, pod nechtami, dlaniach, chodidlách, v očiach, na genitáliách, či vo vlasoch.


Mohlo by vás zaujímať: Neželané „ozdoby“ kože: Prečo starecké škvrny vznikajú a ako ich odstrániť?


Najčastejšie mýty o melanóme:

  • ak si dám rizikové znamienko vyrezať, narastú mi po tele metastázy – nie, ak sa na metastázy príde, určite nevznikli v dôsledku zákroku, ale boli tam už pred tým
  • v materských znamienkach nevznikne rakovina – bohužiaľ áno, v akomkoľvek znamienku (aj v tom s chĺpkami) môže vzniknúť rakovina, preto treba byť obozretní
  • strhnuté znamienko = rakovina – nie, nie, netreba sa hneď ľakať. No pre istotu určite vyhľadajte lekára. Pozor však na to, ak znamienko samo od seba začane svrbieť, byť podráždené, či krvácať – vtedy treba ísť ku lekárovi určite čo najskôr
  • ploché znamienka nie sú nebezpečné – omyl, každé znamienko môže byť nebezpečné

Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s rakovinou kože? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame