Hrozivé vedľajšie účinky pochybných liekov na chudnutie: Radšej sa im vyhnite!

Liek

photl.com

Deväť z desiatich Češiek a Čechov, ktorí kvôli nadbytočným kilám vyhľadajú lekára, skúšalo už diétu, hladovku a rôzne preparáty na chudnutie. Stav na Slovensku sa zrejme v mnohom líšiť nebude. Ľudia kupujú preparáty na chudnutie v lekárňach, drogériách a na internete. Zdravotne si však môžu bez porady s lekárom ublížiť, varujú oslovení odborníci.

Od roku 1970 do vlaňajška bolo podľa liekového ústavu dodaných len do českých lekární 9,6 milióna balení liekov na chudnutie, celkovo 430 miliónov denných dávok. Podľa odborníkov nakúpili ľudia násobne viac mimo lekárne. Slovenskí zákazníci túžiaci po štíhlej línii taktiež od nich preč ruky nedávajú.

Jesť veľa a predsa chudnúť? Nemožné!

,,Deväťdesiat percent ľudí, ktorí prídu kvôli schudnutiu, skúšalo už diéty alebo rôzne preparáty. Reklama na ne je postavená na tom, že sa nemusia potiť a meniť stravovacie návyky, že stačí, keď si vezmú preparát a schudnú. Keby to tak bolo, sú už všetci štíhli,“ povedal člen Fóra zdravej výživy Pavel Suchánek. Zdôraznil, že neexistuje nič, čo by človek užil, potom jedol čo hrdlo ráči a aj napriek tomu schudol.

,,Lieky na chudnutie patria s prípravkami na potenciu a nárast svalovej hmoty medzi liečivá, ktoré sú na internete najčastejšie ponúkané nelegálnymi predajcami, a veľmi často sa jedná o lieky falšované,“ povedala Lucia Šustková z liekového ústavu. Počas štyroch desiatok rokov bolo v legálnom predaji 20 variantov 14 prípravkov, teraz je to desať variantov piatich prípravkov.


Mohlo by vás zaujímať: Chudnite zdravo a účinne: Dodržujte tieto zásady a určite sa to podarí!


Nebezpečenstvá nákupu liekov cez internet

Internista Martin Matoulek k širokej ponuke prípravkov uviedol, že u doplnkov stravy nie sú dôkazy o ich pôsobnosti, u liekov áno, ale keď si ich niekto kúpi na internete, nevie, čo dostane. V takýchto produktoch neraz nie je účinná látka, alebo v inom ako uvedenom množstve. Nebezpečné sú aj tým, že sa vyrábajú v nevyhovujúcich podmienkach a bývajú v nich toxické farbivá, riedidlá či ťažké kovy. ,,Pri prípravkoch z internetu hrozí, že ide o látku u nás nevyskúšanú, môže mať nepríjemné vedľajšie účinky,“ varoval Suchánek a Šustková dodáva: ,,Len v roku 2012 bolo zachytených v Česku 13 falošných alebo nelegálnych prípravkov na chudnutie, čo mohlo znamenať stovky až tisíce balení, ktoré sa zrejme objavili v nelegálnom internetovom predaji.“


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Spôsobujú závraty, krvácanie či epileptické záchvaty

Pred použitím prípravku by človek mal prebrať svoj zdravotný stav s lekárom. Môže sa obrátiť na vysokoškolsky vzdelaného výživového odborníka, ktorý mu s výberom liečby tiež poradí.

V nelegálnych a falšovaných liekoch na podporu chudnutia sú sibutramín a fentermín, ktoré potláčajú chuť k jedlu. U sibutramínu hrozí búšenie srdca, zvýšenie tlaku, závraty, bolesť hlavy, hnačka, krvácanie do zažívacieho traktu, epileptický záchvat, zadržiavanie moču a poruchy pohlavných funkcií. Fentermín môže vyvolať psychózu, depresiu, závraty, zrýchlenie činnosti srdca či zvýšenie tlaku.

Predpisované lieky, ktoré pomáhajú pri chudnutí, zdravotné poisťovne nehradia, potvrdil Matoulek. Radí ľuďom predovšetkým upraviť stravu, pridať pohyb a prípadne podporiť chudnutie liekom. Spochybňuje chudnúce krémy, zdravotný prínos nemá podľa neho ani liposukcia, zbaví len podkožného tuku, zatiaľ čo vnútrobrušný tuk, ktorý zvyšuje riziko mnohých chorôb, zostáva.


Snažíte sa schudnúť? Používate pri vašej snahe o chudnutie aj nejaké lieky? Ako ste s nimi spokojní? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: photl.com, photl.com, Zora, ČTK
Odporúčame