Hviezda Claudia Cardinale: Prezradila recept na krásu aj spomienky na lásku

Claudia Cardinale

SITA

Byť veľmi aktívny a usmievať sa – to je receptom na krásu, ktorý prezradila novinárom v Prahe šarmantná a usmievavá talianska filmová hviezda Claudia Cardinalová.

Do Česka prišla pracovne, v sobotu zasadla do poroty Českej Miss 2012. S podobnými súťažami má skúsenosti; jej kariéru odštartoval titul Najkrajšia Talianka v Tunisku. Odmenou jej bol vtedy pobyt na festivale v Benátkach, kde jej krása nezostala nepovšimnutá a jej kariéra potom nabrala rýchly spád.

„Spočiatku som hranie vo filme odmietala. Čítala som to potom o sebe v novinách,“ povedala herečka, ktorá u mladých dievčat preferuje okrem krásy, umenia komunikácie, pohľad a oči. Odovzdávanie emócií považuje za dôležitejšie než krásu samotnú. Nikdy svoj vek nemusela zapierať a kozmetické úpravy tela odmieta. V mladosti sa považovala za škaredú, bila sa s chlapcami aby im dokázala, že je silnejšia. Chcela byť učiteľkou a potom objaviteľkou.

„To sa mi vďaka filmu splnilo, precestovala som celý svet,“ dodala s tým, že vďaka filmovému plátnu môže prežiť veľa životov – môže byť princeznou, dievkou i ženou z ľudu.

„Nikdy som sa nevydala,“ odpovedala na otázku, či niekedy o nejakého muža naozaj usilovala. Sympatických hereckých partnerov mala veľa. Vybavila si napríklad meno Marlona Branda, ktorého bola fanynkou. Keď vraj raz za ňou prišiel v Los Angeles na natáčanie do izby, pri jeho odchode ľutovala, že príležitosť nevyužila.


Mohlo by vás tiež zaujať: Hľadáte to správne predsavzatie? Inšpirujte sa týmito celebritami!


Už v prvej polovici 60. rokov bola Cardinalová hosťom karlovarského festivalu, pred šiestimi rokmi prevzala na pražskom Febiofeste cenu Kristián za prínos svetovej kinematografii. Hovorila vtipne a potvrdila tak slová svojho nemenej slávneho kolegu Richarda Burtona, že je tým najlepším, čo dalo Taliansko svetu od vynálezu špagiet. Získala Zlatého leva na festivale v Benátkach (1993), čestného Cézara (1996) i Zlatého medveďa na Berlinale (2002).

Pred 12 rokmi Cardinalová, na ktorej konte je 120 filmových rolí, debutovala na javisku. V divadle Rond-Point sa predstavila v hlavnej úlohe talianskej hry zo 16. storočia Benátčanka. Predtým však odmietla divadelné ponuky aj od takého velikána ako bol Luchino Visconti, s ktorým v roku 1963 natočila nezabudnuteľného Geparda. Krátko potom žiarila v Taliansku v jednej z rolí v hre Luigiho Pirandella. Potom excelovala opäť v Paríži, kde žije, v hre Tennesseeho Williamsa Sladké vtáča mladosti.


Mohlo by vás tiež zaujať: 10 hviezd, ktoré starnú s noblesou


„Divadlo je vždy veľký strach, nedá sa nič prerobiť ako pri natáčaní. Bola to však pre mňa výborná skúsenosť,“ povedala ČTK dáma, ktorej monogram „CC“ dodnes patrí k symbolom svetovej kinematografie. S Brigittou Bardotovou boli vždy dobrými kolegyňami. „Keď som žila v Tunisku, česala a obliekala som sa ako ona. Raz pri premiére v Paríži sme vzbudili pozornosť. Brigitte sa obliekla ako muž, ja som si vzala mini,“ vysvetlila.

Sekcia K veci Dní európskeho filmu ponúkne v polovici apríla v Prahe romantickú tureckú komédiu Taliansky ľahko a rýchlo so signorou Enricou, v ktorej Cardinalová stvárnila hlavnú úlohu. Tento rok sa do kín dostanú tri snímky v ktorých hrala, z produkcie britskej, španielskej a taliansko-francúzskej kinematografie. Počas posledných desiatich rokov hrala v 12 filmoch.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame