Hyacinty sú hitom tohtoročnej jari: Zistite, ako sa o ne správne postarať

hyacint

publicdomainpictures.net

Hyacint, jedna z najobľúbenejších a najvoňavejších cibuľovín, je spolu s tulipánom a narcisom poslom jari. Rastlinám sa darí v kvetinových záhonoch, na balkónoch i v interiéri. V čase kvitnutia zapĺňajú obydlia nezameniteľnou vôňou a rozveselia miestnosti veselými farbami. Viete, ako sa o hyacinty správne starať?

Populárne sú hyacinty všetkých farieb, obľube sa tešia odtiene bielej, broskyňovej, pomarančovej, lososovej, fialovej či levanduľovej. Divo rastúce hyacinty pochádzajú z oblastí Turecka a Blízkeho východu, poznali ich aj starí Gréci a Rimania.

Hyacint – rastlina s bohatou históriou

Omamnej vôni hyacintov vzdali hold grécky básnik Homér i rímsky poet Virgil. Dlhé obdobie nebolo o nich počuť. Zmenilo sa to až v roku 1573 vďaka nemeckému lekárovi L. Rauwolfovi, ktorý ich objavil v Turecku. Od druhej polovice 16. storočia sa začali pestovať komerčne. Aktuálne sú pre obchodné účely produkované najmä v Holandsku a Veľkej Británii.


Mohlo by vás zaujať: Udržte kvety vo váze čerstvé čo najdlhšie: Poradíme vám, ako na to!


Hyacint v kvetináči

Hyacinty v kvetináči sú populárne najmä v jarnom období, keď si rastliny prinesieme priamo z kvetinárstva. Kvitnú pri teplote okolo 15 stupňov Celzia zhruba 3 týždne. Ak chcete dobu kvitnutia predĺžiť, dajte ich na chladnejšie miesto. Rastliny spravidla netreba hnojiť a zálievka by mala byť skromná – pôdu udržujeme len mierne vlhkú. Ak patríte medzi alergikov, hyacinty v interiéri pre vás nemusia byť tým pravým. Ich výrazná vôňa vás môže podráždiť.

Rastlina kvitne na jar, čo s ňou potom? 

Hyacinty kvitnú v mesiacoch apríl až máj. Dôležitá je starostlivosť po odkvitnutí – zvyšky odkvitnutých kvetov odstránime. Ak tak neurobíme, vzniknú semienka a cibuľka zbytočne stráca živiny, ktoré si mohla ušetriť do budúceho roku. Zožltnuté listy a stonka sú znakom, že je potrebné odstrániť aj nadzemnú časť (ak neodpadne sama).


Mohlo by vás zaujať:  Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Cibuľku si ušetrite na ďalší rok

Po odkvitnutí postupujeme podobne pri hyacintoch v záhrade aj v kvetináči. Po odstránení kvetov, v čase žltnutia lístkov skončíme so zálievkou, počkáme na uschnutie a zatiahnutie (pri cibuľovinách sú to letné mesiace, aby bola následne dodržaná minimálna doba odpočinku 10 týždňov). Potom cibuľky vyberieme z kvetináča, necháme preschnúť a odložíme na chladné a tmavé miesto až do jesennej výsadby. Pôvodne interiérovým cibuľkám bude najlepšie v záhrade, pretože ak ich dáte do druhého kvetináča, kvitnutie na druhý rok bude s najväčšou pravdepodobnosťou ohrozené.

Pri hyacintoch, ktoré máte zasadené v záhrade, môžu ostať cibuľky v zemi. Ak sa rozhodnete cibuľky vybrať,postupujte ako v prípade črepníkových hyacintov.Pri zaobchádzaní s hyacintami je vhodné používať rukavice, pretože ich cibuľka je jedovatá a môže spôsobiť aj jemné podráždenie pokožky.


Mohlo by vás zaujať: Žiarivý aksamitník neláka len krásou: Vašu záhradu zbaví aj mnohých neduhov


Zasaďte na jeseň, tešte sa na jar

Hyacint je cibuľovina odolná voči mrazom. Cibuľky sa umiestňujú špičkou nahor do skyprenej a skompostovanej pôdy na jeseň približne 6 až 8 týždňov predtým, ako udrú trvalé mrazy. Vhodné je slnečné miesto alebo polotieň.

Ak viete o zvýšenej prítomnosti hrabošov vo svojej záhrade, použite ochranné košíky. Cibuľku zasadíme do hĺbky 15 centimetrov, pritlačíme a zasypeme hlinou. Jednotlivé hyacinty sadíme od seba vo vzdialenosti 15 až 20 cm. Odporúča sa prikryť ich ochranou vrstvou, napríklad v podobe vetvičiek, slamy alebo suchého lístia.

Ak sa kvety z roka na rok zmenšujú…

Mnohí záhradkári vysádzajú každý rok nové cibuľky. Dôvod je prostý. Takto je zaručené, že kvety zakvitnú v plnej kráse (veľkosť kvetov sa môže pri niekoľkoročných cibuľkách postupne zmenšovať). Pre zachovanie veľkých kvetov je tiež dôležité hneď po odkvitnutí odstrániť zoschnuté kvety, aby sa rastlina nevyčerpávala tvorbou semien.

Pestujete hyacinty? Áno Nie

Zdroj: publicdomainpictures.net, publicdomainpictures.net, Mirka
Odporúčame