Hýbať sa dá aj v obývačke: Skúste jednoduché VIDEOCVIKY, zvládne ich aj nešportovec

Cvičiaci pár seniorov

Aj cvičenie doma prináša množstvo pozitív (Zdroj: Gettyimages)

Zdravý životný štýl je základom pre odolný imunitný systém, ktorý si ľahšie poradí s nástrahami. Neviete, ako začať s pohybom doma? Hlavu hore! Pomôžeme vám nájsť vašu novú cvičebnú rutinu, do ktorej sa zamilujete.

Je cvičenie pre imunitu prospešné?

Pravidelné cvičenie je jedným z pilierov zdravého života. Dokáže zlepšiť naše kardiovaskulárne zdravie, znížiť krvný tlak, posilniť kosti aj svaly a tiež je pre nás jednoduchšie udržať si telesnú hmotnosť. Vďaka nemu sme silnejší a zdravší. Pomáha však prirodzene posilňovať imunitný systém?

K tomu, aby nás imunitný systém dostatočne chránil, potrebuje rovnováhu a harmóniu vo viacerých smeroch. Svoje zdravie oslabujeme predovšetkým nezdravou stravou, nedostatkom pohybu či spánku, ale aj zvýšenou hladinou stresu. Hoci sa ešte úplne nepotvrdili všetky súvislosti medzi cvičením a podporou imunity, niektoré teórie hovoria v jeho prospech:

– Pomocou fyzickej aktivity sa môže podporiť vyplavovanie baktérií z pľúc a dýchacích ciest. Riziko prechladnutia, chrípky alebo iného ochorenia sa môže znížiť.
– Cvičenie urýchľuje cirkuláciu krvi, a teda aj „pohyb“ bielych krviniek, ktoré tak dokážu rýchlejšie odhaliť oslabené alebo napadnuté miesto v tele.
– Krátky nárast telesnej teploty počas a tesne po cvičení môže zabrániť rastu baktérií. Zvýšenie teploty tak môže pomôcť v boji proti infekcii – podobný mechanizmus ako pri horúčke.
– Cvičenie redukuje vplyv stresových hormónov. Rizikové je najmä dlhodobejšie prežívanie smútku, osamelosti a depresie, ktoré môže prispieť k oslabeniu imunitnej odpovede, najmä u starších ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Krok za krokom: Zapracujte na svojom tele v domácej posilňovni


Ako cvičiť doma?

Už 15-30 minút pohybu denne prinesie lepšiu fyzickú kondíciu, krajšie telo aj veselšiu náladu. Tí, ktorí doteraz nemali vo zvyku cvičiť, no chcú začať, by mali spočiatku dávať pozor na prehnanú intenzitu. Ak si privodíte poriadnu „svalovicu“, imunitný systém sa zameria na hojenie mikrotrhliniek vo svaloch a nepostrehne škodlivé mikroorganizmy, ktoré práve zaútočia na iné orgány. Vybrali sme pre vás zopár videí, s ktorými cvičenie zvládnete bez obáv:

Výborný kardio tréning na zahriatie celého tela

Pre štíhlejší pás

Pre krajšie nohy a zadok

Stop ochabnutým pažiam

Jóga pre telo aj pokojného ducha

Kedy radšej necvičiť?

Ak vás bolí hrdlo alebo máte horúčku, dajte sa čím skôr do pokojového režimu. Pite dostatok tekutín a nezabúdajte na vitamíny. Cvičením by sa patogény mohli dostať hlbšie do tela, napr. k srdcovému svalu, kĺbom či obličkám. Pri užívaní liekov, ktoré tlmia príznaky ochorenia sa síce môžete cítiť fajn, no váš organizmus je naďalej oslabený. Určite neriskujte ani v prípade, že užívate antibiotiká. Návrat k cvičeniu po chorobe by mal prebiehať pozvoľna a v miernom tempe.


Aké cviky sa doma najviac osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, health.harvard.edu, patientsrising.org, medlineplus.gov, apa.org
Odporúčame