Hýčkajte svoje poprsie: Odmení sa vám krásou aj vo vyššom veku

prsia

photl.com

Určite ste si to všimli. Ako dvadsaťročná ste mali prsia pevné a plné ako modelka. No v štyridsiatke či päťdesiatke sa zmenili na nepoznanie. Sú síce o čosi väčšie, no ten tvar už sotva pripomína pevné vnady spred niekoľkých rokov. Prsia sa vekom menia. Ako sa však o ne starať, aby boli krásne a pevné čo najdlhšie?

Prečo sa menia?

Rovnako ako celé ženské telo, aj prsia sú vekom vystavované námahe, ktorá sa v konečnom dôsledku prejaví na ich tvare. Prvým dôležitým faktorom, ktorý to zapríčiňuje, je proces starnutia organizmu a strata kolagénu. V období dozrievania organizmu, vo veku okolo 18-20 rokov, sú prsia zložené z mliečnych žliaz, tuku a kolagénu, preto pôsobia tak pevno. No postupne sa množstvo kolagénu redukuje a pribúda v nich ukladajúci sa tuk. Tým pádom sa prsia zdajú väčšie, no ochabnutejšie. Ide o prirodzený proces, ktorý však trápi takmer každú  ženu.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje vzhľad prsníkov, je počet tehotenstiev a dĺžka dojčenia. Tak ako pri prvom, aj pri každom ďalšom tehotenstve sú prsia vystavené prudkému zväčšeniu, čo súvisí s tvorbou mlieka pre bábätko. Počas dojčenia sú prsia tiež vystavované veľmi častej manipulácii a preto nit divu, že pred tehotenstvom a po ukončení dojčenia vyzerajú nezriedka kedy úplne inak. Tento proces sa opakuje a dokonca stupňuje s každým ďalším tehotenstvom. Z toho dôvodu je aj táto krásna životná fáza ženy a matky, pre jej prsia veľkou skúškou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čaká vás mamografia? Toto všetko o nej musíte vedieť


Majú najjemnejšiu pokožku

Práve prsia majú najjemnejšiu pokožku z celého ženského tela. Z toho dôvodu sa vekom prirodzene ešte viac oslabujú a o to väčšiu starostlivosť potrebujú. Pokožka na nich je často suchá a potrebuje dostatočnú hydratáciu. Ak vás trápia jemné, ale viditeľné a neesteticky pôsobiace chĺpky okolo bradaviek, vedzte, že nie ste sama. Tento problém trápi asi každú štvrtú ženu. Môžete si ich buď jednoducho odstrániť sama pinzetou, alebo navštívte dermatológa, ktorý má s podobným problémom určite skúsenosti.

Ako sa o ne starať?

S pribúdajúcim vekom sa treba o prsia starať intenzívnejšie, aj keď aj v tomto prípade platí, že na dobrú starostlivosť nikdy nie je dosť skoro. Nezabúdajte ich pravidelne krémovať, najlepšie špeciálnymi prípravkami, určenými na pokožku pŕs.

Dôležitá je aj vhodná podprsenka, ktorá prsia podvihne, aby zbytočne neviseli a neznižovala sa tak ich pevnosť. Pri jej výbere berte do úvahy, že vekom sa prsia menia. To, že ste mali pätnásť rokov veľkosť 80 B neznamená, že ju máte stále. Podprsenku nekupujte bez vyskúšania a neváhajte vašu klasickú veľkosť vymeniť podľa potreby za väčšiu či menšiu.

Niektoré ženy v pohodlnej bavlnenej podprsenke aj spávajú. Podprsenka tvaru push-up však nie je nie odporúčaná na spanie ani celodenné nosenie, pretože príliš sťahuje. Závisí to však od jej kvality a vašich zvyklostí.


Tiež by vás mohlo zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Pri starostlivosti o prsníky pozor aj na spánok na bruchu, ktorý pomaly, ale isto mení ich tvar. Správnym cvičením môžete prsia čiastočne spevniť a podvihnúť, pozor však na beh. Prsia ho nenávidia a ak rada beháte, zvoľte podprsenku, ktorá im nedovolí priveľmi sa pohybovať.

Dôležitá je aj správna životospráva. Ak chcete mať krásne prsia čo najdlhšie, obmedzte čokoládu, alkohol, kávu a čierny čaj. Tieto tekutiny nepriaznivo pôsobia na hladinu estrogénov v tele. Namiesto nich si na tanier pridajte vlákninu a bielkoviny.

Ak ste so svojimi prsiami naozaj nespokojná, máte ešte jednu možnosť – navštíviť ambulanciu plastického chirurga. Plastika je síce finančne náročnejšia ako krémy, keď vám však zdvihne sebavedomie a zvýši vašu spokojnosť s vlastným telom, možno nie je márne o nej pouvažovať.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame