Ibuprofén, paracetamol a iné: Vyznáte sa v liekoch proti bolesti a horúčke?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Prichádza nečakane a dokáže poriadne narušiť naše denné aktivity či pokojný nočný spánok. Reč je o bolesti, ktorú v rôznej podobe zažil každý. Či sa ňou ohlási hlava, zuby, chrbát alebo svaly, najjednoduchším riešením je siahnuť po tabletke. Vyznáte sa v nich?

Medzi voľnopredajné analgetiká zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov patrí ibuprofén, diklofenak a kyselina acetylsalicylová. V minulosti sa používali len na liečbu zápalových ochorení, kým v roku 1970 John Robert Vane neprišiel na to, že dokážu tiež tlmiť bolesť a znižovať horúčku. Anglický farmakológ a biochemik za tento objav dostal Nobelovu cenu. Zistite, kedy je vhodné po týchto liekoch siahnuť.

Ibuprofén aj na silnejšiu bolesť

Kto by ju nepoznal? Slávnu tabletku výrazne ružovej farby, ktorá sa stala symbolom úľavy pre všetkých ľudí trpiacich bolesťou. Existuje mnoho liekov rôznych značiek, ktoré obsahujú ibuprofén, pričom nájdeme formy ako pre dospelých, tak aj pre deti. Liečivo dokáže pomôcť aj pri komplikovanejšej bolesti vyvolanej zápalom:

– využíva sa teda pri artritíde
– zápale mandlí aj stredného ucha
– obyčajnom prechladnutí
– bolesti hlavy, svalov, kĺbov a kostí.

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza ibuprofén ako jedno z najdôležitejších liečiv potrebných v základnom systéme zdravotníctva. Opatrní pri užívaní by mali byť pacienti so srdcovými chorobami, vysokým krvným tlakom, problémami so žalúdkom a jedinci so zníženou činnosťou obličiek. Všetci ostatní by si mali pozorne čítať informácie na obale, užívať liek len podľa príslušných pokynov a v žiadnom prípade neexperimentovať s dávkovaním!


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na lieky proti nachladnutiu či bolesti: Môžu vážne poškodiť vašu pečeň!


Diklofenak pomôže pri seknutí

Aj lieky s obsahom diklofenaku sa používajú na zmiernenie bolesti a zápalu, typologicky sa tak podobajú na ibuprofén. Spektrum diagnóz, pri ktorých možno siahnuť po tomto liečive, je široký. Úľavu prináša najmä pri bolestiach chrbta, svalov, kĺbov, pri reumatických ťažkostiach, drobných poraneniach či „seknutiach“ od šije až po kostrč. Nemali by ho používať pacienti, ktorí majú závažné srdcovocievne ochorenie, napríklad zlyhávajúce srdce, alebo v minulosti prekonali srdcový infarkt či náhlu cievnu mozgovú príhodu. Pacienti s rizikovými faktormi ako vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka či fajčenie, by diklofenak mali užívať len po starostlivom zvážení lekárom.

Kyselinu acetylsalicylová ocenia najmä ženy

Nedokáže síce liečiť príčinu bolestí, ale osvedčila sa pri jej zmierňovaní. Podobne ako diklofenak a ibuprofén pôsobí aj protizápalovo, čo umožňuje jej využitie pri liečbe prechladnutí a znižovaní teploty. Okrem toho sa odporúča aj na zmiernenie menštruačných bolestí a bolestí zubov, svalov a kĺbov. Vyhnúť by ste sa jej mali, ak vás čaká chirurgický zákrok, kyselina acetylsalicylová totiž znižuje zrážanlivosť krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Zvyknete užívať lieky kvôli rýchlej úľave? Telo si vie často poradiť samo


Paracetamol proti chrípke a horúčke

Osobitnú kategóriu liekov proti bolesti tvoria produkty s obsahom paracetamolu. Existujú pod širokou paletou značiek a v rôznych liekových formách, ktoré sú určené najmä na zmiernenie bolesti a príznakov chrípky u dospelých aj detí. Výhodou lieku je to, že býva dobre tolerovaný v nízkych dávkach, pričom úľavu prináša pri bolestiach hlavy, svalov, chrbta, zubov, pri artritíde, horúčke aj nádche a prechladnutí.

Hlavne rozumne!

Nech sa pri bolesti rozhodnete siahnuť po ktoromkoľvek voľnopredajnom lieku, robte to predovšetkým s rozumom. Uvedomte si, že univerzálny liek neexistuje a preto je potrebné vyskúšať, čo zoberie práve vám. Vždy si pred užitím prečítajte informácie na obale a lieky užívajte len podľa príslušných pokynov. Platí síce, že každý máme prah bolesti iný, dôležité je ale vedieť odhadnúť hranice a povolené dávkovanie neprekračovať. Ak bolesť či príznaky ochorenia pretrvávajú, obráťte sa radšej na svojho lekára, ktorý zváži ďalší postup a prípadné vyšetrenia.


Ktoré lieky proti bolesti sa najviac osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.





Zdroj: Mirka
Odporúčame