Ideálna náhrada cukru: Stévia je bez kalórií a vhodná pre naše zdravie

Stévia

gettyimages

Na Zemi existuje množstvo rastlín, ktoré nám boli dané, aby sme ich využívali pre zdravie. Jednou z nich je stévia. Jej zdraviu prospešné vlastnosti sa využívajú v potravinárstve, farmácii a v neposlednom rade i v kozmetike.

Švajčiarsky botanik Dr. Moisés Bertoni väčšinu života strávil výskumami v paraguajských východných lesoch. Počas svojich expedícií sa od tamojších sprievodcov dozvedel o tejto čudnej rastline. Zistil, že vložením malej časti listu či vetvičky na jazyk, vždy prekvapí zvláštna, extrémne sladká chuť. Už niekoľko malých lístkov stačí na osladenie silnej šálky kávy alebo čaju.

Odkiaľ sa vzala?

Stévia cukrová, známa tiež ako stévia sladká, je bielo kvitnúca svetlomilná tropická rastlina. Patrí do rodu Stévia, v ktorom sa nachádza okolo 150 druhov rastlín. Pochádza z oblasti Južnej a Strednej Ameriky. Objavili ju miestni Indiáni a nazvali ju „medový lístok“. Jej lístkami si sladili nápoje, jedlo a používali ju aj ako liečivú bylinu pre jej silné protizápalové účinky. 

Sladšia, no bezpečnejšia

Listy stévie sú 30-krát a extrakt až 450-krát sladší ako trstinový cukor. Na rozdiel od cukru však stévia neobsahuje prakticky žiadne kalórie. Bertoni o stévii napísal: „Nová rastlina, ktorú som objavil, je rovnako sladká ako sacharín, ale bez jeho vedľajších účinkov, s mierne tonizačným pôsobením. Jej zásadný význam spočíva v možnosti náhrady umelých sladidiel pre jej ohromné prednosti“.

Obsahuje celý rad vitamínov, minerálov a fytoaktívnych látok, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie. Bezpečnosť extraktu stévie hodnotili viaceré štúdie, ktoré prebiehali asi 25 rokov. Podľa nich steviozidy nie sú karcinogénne, mutagénne, ani spojené s akoukoľvek reprodukčnou či vývojovou toxicitou. Americký lekár Julian Whitaker tvrdí, že stévia nie je toxická a je vhodná tiež na rôzne medicínske účely.


Mohlo by vás zaujímať: Stévia nie je len sladidlo: Pomôže v boji proti plesniam aj kilám navyše


Bežne dostupné formy

Po schválení používania v EÚ možno sladidlo na báze stévie kúpiť v lekárňach, obchodoch s potravinami alebo so zdravou výživou. Bežne dostupné sú tablety, sušené lístky, prášok či extrakt. Pri produktoch z obchodu však dbajte na ich zloženie. Stévia sama o sebe je bezpečná, no výrobok môže obsahovať aj ďalšie pridané látky, ktoré môžu uškodiť.

Rastlina sa dá kúpiť na jar v kvetinárstvach, často pod názvom sladká tráva. Pri pestovaní vo vašej domácnosti sa odporúča východne orientovaný parapet. Sladké látky sa tvoria vo väčšom množstve, keď má rastlina dostatok svetla a tepla. Listy môžete užívať čerstvé, zamraziť ich alebo usušiť.

Využitie v potravinárstve

Hlavnou sladkou zložkou obsiahnutou v rastline je steviozid. Jeho využitie v potravinárstve je veľmi široké. V mnohých krajinách sa používa ako náhrada umelých sladidiel a cukru. Pri výrobe čokolády, žuvačiek, zubných pást, mliekarenských, pekárenských a cukrárenských výrobkov, ale aj alkoholických i nealkoholických nápojov. Vďaka antiseptickým vlastnostiam sa používa tiež na konzervovanie. Napríklad pri výrobe kompótov a marmelád.


Mohlo by vás zaujímať: Čoraz známejšie prírodné sladidlo: Stévia je až dvestokrát sladšia ako cukor


Zdravotné benefity

Keďže stévia je bezkalorická, predstavuje veľkú pomoc pri nadváhe. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a považuje sa za ideálne sladidlo pre diabetikov. 

Vedci zistili, že pri jej pravidelnej konzumácii sa zubný kaz takmer nevyskytuje. Extrakt z rastliny sa tak využíva ako súčasť zubných pást a ústnych vôd. Má výrazné antibakteriálne a protivírusové účinky. Dokáže zničiť nebezpečné baktérie ústnej mikroflóry, zabraňuje tvorbe zubného povlaku a kameňa. Obmedzuje zápaly ďasien, tvorbu áft a paradentózu.

Okrem toho pomáha predchádzať plesňovým ochoreniam tráviaceho traktu. Plesne sú rovnako nebezpečné ako baktérie a vírusy. Napádajú najmä ľudí s oslabeným imunitným systémom, po psychickej záťaži alebo neúmerne dlhej liečbe antibiotikami.

Pomoc pre pokožku i vlasy

Táto rastlina nachádza uplatnenie aj v kozmetike. Ako súčasť pleťových masiek zjemňuje a spevňuje pokožku, vyhladzuje vrásky. Po jej použití nezaznamenali vedci žiadne alergie. Extrakt z rastliny možno využiť na ošetrovanie kože ako pleťovú vodu. Ničí baktérie vyvolávajúce zápaly a tvorbu akné. Do pohára vody stačí zamiešať pár kvapiek extraktu a pleť potierať vatovým tampónom.

Vďaka antibakteriálnym účinkom je užitočným pomocníkom pri ochoreniach kože, ekzémoch či dermatitíde, ale aj pri hojení drobných rán a jaziev. Upokojuje pokožku pri bodnutí hmyzom a popáleninách. Stačí, ak pokvapkáte vatový tampón extraktom a budete potierať postihnuté miesto.

Ako vlasová voda zlepšuje stav pokožky hlavy, dodáva vlasom lesk a pomáha v boji s lupinami. Stačí pridať niekoľko kvapiek extraktu do vody a vlasy opláchnuť. Alebo votrite priamo do vlasovej pokožky.


Na čo všetko využívate stéviu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame