Ideálne malé auto: Ktoré bude spĺňať vaše očakávania najlepšie?

malé autá

SITA

Deti sa vám už osamostatnili a rodinné kombi je pre vás priveľké? Navyše máte pocit, že polovica vašich príjmov ide na servis alebo palivo? Nastal čas na zmenu. Na trhu je široká ponuka malých a cenovo dostupných nových áut. Ich nespornou výhodou sú kompaktné rozmery a častokrát aj dobrá spotreba. Ak neviete, do ktorého z nich investovať svoje úspory, pokúsime sa vás naviesť na správnu cestu. Zameriame sa predovšetkým na automobily s cenovou reláciou do 10 000 eur.

Renault Thalia: Lacný Francúz

 

Renault Thalia

Ako prvé auto si predstavíme jedno skutočne lacné. Renault Thalia s motorom 1,2 16V a výkonom 75 konských síl zoženiete aktuálne už od 6 290 eur. Treba ale počítať s tým, že auto skutočne neposkytuje komfortnú výbavu a rozlúčiť sa budete musieť aj s posilňovačom riadenia. Najbližší stupeň výbavy, ktorý ho už obsahuje je o 1 000 eur drahší.

Pripraviť sa musíte tiež na typické neduhy lacných áut. Tými sú napríklad tvrdé použité plasty a pomerne lacno pôsobiaci interiér. Francúzske autá majú často aj nepresné prevodovky a ani Thalia nie je výnimkou. Niekedy musíte s radiacou pákou manipulovať viackrát, aby ste zaradili požadovaný prevodový stupeň. Priplatiť si musíte aj za elektrické ovládanie okien.

Ak okrem jazdy v meste chcete vyraziť aj na dovolenku, poteší vás batožinový priestor o objeme 506 litrov čo je veľmi dobrá hodnota. Kombinovaná spotreba sa uvádza na úrovni 5,9 l/100 km. Je to priemerná hodnota, ktorá príliš neprekvapí. Ak chcete jednoduché auto a chcete ho používať výhradne k presunu z bodu A do bodu B, Thalia svoju úlohu splní dobre. Ak si ale chcete cestou pustiť rádio, mať väčšiu radosť z jazdy, tak určite siahnite po vyššej výbave.


Mohlo by vás zaujímať: Viac o autách čítajte na Autovinách


Dacia Sandero: Rumunský základ

 

Dacia Sandero s motorom 1,5 dCi

Automobilka Dacia u mnohých vzbudzuje pochybnosti. Treba ale brať do úvahy, že spadá pod Renault a je k nemu zaujímavou alternatívou. Po úspešnom Logane dávame do pozornosti Daciu Sandero. Tú najlacnejšiu môžete mať už od 6 490 eur. Ide o 5 dverový hatchback, parkovanie s ním bude hračkou. Najlacnejší motor je rovnaký ako v spomenutej Thalii, taktiež má rovnakú spotrebu. Podobne chudobná je aj výbava na najnižšom stupni, opäť musíte zabudnúť napríklad na posilňovač riadenia. Batožinový priestor ponúka 320 l čo je v triede miernym nadštandardom.

Zaujímavý je ale motor 1,5 dCi s výkonom 75 koní. S ním Sandero stojí 9 390 eur, má však o čosi bohatšiu výbavu a skvelú spotrebu. V kombinovanej prevádzke si vypýta len približne 4 l/100 km. Ak teda hľadáte úsporné auto a nebojíte sa značky Dacia, možno práve ona vás zaujme.

Ford Fiesta: Osvedčená značka

 

Ford Fiesta

Ford Fiesta je model s dlhou históriou. Predstavíme vám už 6. generáciu tohto populárneho autíčka. Cenovo je o čosi vyššie, aktuálne sa v akcii dá kúpiť za 9 990 eur v päťdverovej verzii, tá trojdverová je o 1 000 eur lacnejšia. Poháňaná je 82 koňovým motorom 1,25 Duratec 16V DOHC. S ním dosiahnete priemernú spotrebu prijateľných 5,6 l/100 km. Zvonku sa Fiesta vydarila. Ladné tvary pôsobia naozaj moderne. Rovnaký dojem budete mať aj po nasadnutí dovnútra. Napriek lacnejším materiálom pôsobí interiér moderne a predovšetkým kvalitne. Batožinový priestor má objem 281 l.

Pochvalu si zaslúži aj podvozok, ten je jedným z najlepších na trhu v tejto cennovej kategórii. Dobre pohlcuje nerovnosti, napriek tomu sa auto nehojdá. Ak chcete dobre vyzerajúce a pohodlné auto, Fiesta by určite mala byť vo vašom výbere.


Mohlo by vás zaujímať: Rozmýšľate nad predajom svojho auta? Tieto modely sú najžiadanejšie


Hyundai i20: Kórejec do mesta

 

Hyundai i20

Automobilka Hyundai je u nás dosť známa. Predstavíme model i20, nakoľko menšia i10-tka je skôr len nákupným košíkom s karosériou. Nový Hyundai i20 budete mať už od 8 499 eur v 5 dverovom vyhotovení. Poháňa ho malý, 1,2 litrový motor s výkonom 77 koní. S ním budete jazdiť priemerne za 5,2 l/100 km. Interiér je plný plastov, no aj tak pôsobí lepšie ako Getz, predchodca i20-tky. Batožinový priestor ponúkne 295 l, čo je štandard. Pozor si však dajte pri razantnejších prejazdoch zákrut, vďaka vyššej karosérii sú citeľné bočné náklony. Pri bežnej jazde ale problémy mať nebudete. Zaujímavá je v porovnaní so spomenutými konkurentmi aj výbava. Ak hľadáte kompaktné auto hlavne do mesta, s dobrou spotrebou, i20 môže byť pre vás to pravé.

Suzuki Splash: Praktický Japonec

 

Praktický Japonec Suzuki Splash

Suzuki Splash. To je autíčko, ktorému venujeme niekoľko nasledujúcich riadkov. Aktuálne ho môžete mať v akciovej cene už od lákavých 7 777 eur. Prinesú vám samé sedmičky šťastie? Pravdepodobne áno. Dostanete síce len motor s objemom rovný liter a výkonom 68 koní, ak však budete jazdiť predovšetkým po meste a uprednostníte pokojnú jazdu pred predbiehacími manévrami, bude vám postačovať. Odmení sa za to dobrou spotrebou, len 4,7l /100 km.

Výraznejšou nevýhodou môže byť menší batožinový priestor, ten poskytne len 202 l. Väčšinou však postačí a ak nie, môžete sklopiť zadné sedadlá. Pri rýchlej jazde je cítiť aj výšku karosérie. Auto je náchylnejšie na bočný vietor a rýchle prejazdy zákrut. Výhodou je ale vzpriamenejší posed, jednoduché nastupovanie a dobrý výhľad z auta. To je pozitívom hlavne ak máte problémy s pohybom.

Celkovo ide o veľmi príjemné auto s dobrou spotrebou. Pri predbiehaní si ale radšej dvakrát premyslite, či sa do neho pustíte. Ak ste skôr pokojnej povahy, Splash určite zamieša karty pri vašom rozhodovaní.


Mohlo by vás zaujímať: Top 10 áut podľa Veľkej Británie: Tieto tak rýchlo hodnotu nestratia


Škoda Fabia: Mladoboleslavská klasika

 

Škoda Fabia s motorom 1,2 TSI

Nemôžeme opomenúť notoricky známu Škodu Fabia. Tú môžete mať už od 8 477 eur, my však volíme zaujímavejší motor 1,2 TSI s výkonom 86 koní. Najlacnejšia Fabia s týmto motorom vás vyjde na 9 797 eur. Počítať môžete so spotrebou 5,2 l/100 km, ale je výrazne dynamickejší ako jeho konkurenti v danej triede.

Interiér Fabie je pre mnohých strohý a jednoduchý, je však veľmi kvalitne a logicky zhotovený. Vnútri sa možno budete cítiť ako v nudnom, no musíte uznať, že dobre zhotovenom aute. Vysoké sedenie a kufor s objemom 315 l sú vhodné aj pre výlety. Ak teda hľadáte kvalitné auto a nemusíte byť za každú cenu originálny, stávka na istotu v podobe Fabie môže byť vhodnou voľbou.

Nájsť to správne!

Tento prehľad ani zďaleka nepredstavil všetky modely, ktoré by vás mohli zaujať. V podobnej kategórií sú napríklad aj Fiat Punto, Peugeot 208, Seat Ibiza či Kia Rio. Najdôležitejšie ale je osobne si vyskúšať každé auto a zistiť, ktoré vašim potrebám vyhovuje najviac. Možno vám auto, ktoré vychádza papierovo lepšie nesadne vôbec a uprednostníte to, ktoré ste na papieri vylúčili ako prvé. Dôležité je skúšať. Nový automobil sa totiž pre vás možno stane aj každodenným spoločníkom na niekoľko nasledujúcich rokov.


Máte pozitívne či negatívne skúsenosti s niektorým zo zmienených aút, prípadne s iným z kategórie tých menších? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: SITA, SITA, wikipedia.org, David
Odporúčame