Ideálny čas na infarkt je odhalený: Postihuje ľudí najmä zrána

infarkt

isifa.com

Aspoň v dvoch tretinách prípadov sa infarkt vyskytuje práve v ranných hodinách. Zvyšné infarkty ľudí zaskočia večer alebo tesne po stresovom vypätí. Vedci tak začali skúmať aj to, prečo je to tak.

Najprv sa zamerali na obvyklý biorytmus – teda striedanie dňa s nocou. Už tu prieskumy dokazovali, že medzi nečakanou náhlou smrťou a našimi vnútornými hodinami musí byť nejaké prepojenie. Keď sa im podarilo vylúčiť spojitosť medzi časom odpočinku a aktivity, prišiel rad na podozrenie striedania sa tmy so svetlom.

Deň aj noc majú svoju moc

Dokážu totiž ovplyvňovať chod celého nášho organizmu. Od regulácie trávenia až po hormóny, či dokonca aj psychiku. Len si skúste počas dňa zatiahnuť a obmedziť svetlo. Budete prekvapení, čo to s vami urobí. Únava nenechá na seba dlho čakať. A presne tak isto dokážu vnútorné hodiny, reagujúce na svetlo a tmu, ovplyvniť aj riziko infarktu. Ich spoločníkom je tzv. KLF 15 prenosový faktor. Ten podľa vedcov cez bielkoviny zásobuje srdcový sval draslíkom. A väčšine ľudí, ktorí prekonali infarkt  práve tento faktor chýba.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prekonali ste infarkt? Nevadí, plnohodnotne žiť môžete aj ďalej!


Preverili to na myšiach

Tie na univerzite v Clevelande poslúžili na to, aby zistili súvislosť medzi KLF 15 a jeho mocou privolať alebo zahnať infarkt. Myši si rozdelili do dvoch skupín. Jedna mala KLF 15 veľa a druhá vôbec. Obe skupiny mali rovnako vysoké riziko postihnutia infarktom. Oba tieto stavy v ľudskom organizme nastávajú ráno. Ak je KLF 15 v tele prítomný, ráno úraduje najviac. A naopak ak ho v tele nemáme dostatok, najviac sa to prejavuje v čase striedania sa noci s dňom.

Nádej na vysvetlenie

„Sú vlastne dva druhy pacientov, ktorí zomierajú takouto náhlou smrťou,“ vysvetlil výskumník Dr. Mukesh Jain. ,,Jedna skupina vie, že trpí problémami so srdcom, ale tentokrát by som chcel zdôrazniť, že existuje aj množstvo pacientov, z ktorých niektorí sú dosť mladí a v tých najlepších rokoch, pre ktorých smrť nemáme vysvetlenie.“ A práve v ďalšom skúmaní vidí možnosť vysvetliť im, čo sa vlastne stalo a prečo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!


Ako uniknúť?

Nepochybujte o možnosti, že každý z nás má moc sa infarktu vyhnúť. Toto totiž vedci už dávno dokázali. Za posledných 30 rokov sa úmrtnosť na infarkt znížila až na polovicu. Za tento úspech vďačíme správnej životospráve, ktorú sa odborníkom podarilo presadiť v našich bežných životoch. Preto naďalej odporúčajú mať pod kontrolou krvný tlak,  cholesterol a cukor. Veľa môže pomôcť aj to, že nefajčíme. Týmto všetkým sa staráme o to, aby naše cievy zostali čo najpriechodnejšie. No iba to nestačí. Veľmi dôležité je nezabúdať na to, aký dôležitý je pravidelný pohyb. Pojem pravidelný znamená v preklade, že by sme sa mali hýbať aspoň 3-4 krát do týždňa. Ak nie ste športový typ, orientujte sa na vnúčatá alebo psa. 20-30 minútová prechádzka každý alebo aspoň každý druhý deň vám môže predĺžiť život.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Pippa
Odporúčame