Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?

Fotoaparát

sxc.hu

Blíži sa čas dovoleniek, pre mnohých spojený s obmenou fotografickej techniky. Aký typ fotoaparátu je pre vás ten pravý? Dokážete využiť všetky jeho funkcie? Uvedieme základné parametre vhodné pri kúpe, rôzne typy fotoaparátov a pomôžeme vám s výberom toho pravého. Aby fotografovanie nebolo povinnosťou, ale radosťou.

Megapixely: Čím viac tým lepšie?

Mnohí výrobcovia sa snažia nalákať potenciálnych kupujúcich práve na tieto hodnoty. Povieme si o nich niečo v skratke. Začneme asi najznámejšou, no zároveň aj najpreceňovanejšou hodnou. Sú ňou megapixely. Každá fotografia sa skladá z miliónov malých štvorčekov, jednotlivých pixelov. Teoreticky by mala platiť nasledovná rovnica: Čím viac megapixelov, tým lepší obraz. Paradoxne to však, predovšetkým pri kompaktných fotoaparátoch, neplatí. To je podmienené malou veľkosťou čipu vo fotoaparáte. Laicky povedané, pri veľkom počte megapixelov môže dochádzať k istému „zlievaniu“ pixelov. Pri priblížení potom výsledná fotografia pôsobí dojmom, ako keby jemné farebné rozdiely splývali. Preto je veľký počet megapixelov často len reklamný ťah, rozdiel medzi 10 a napríklad 14 či 18 megapixelmi prakticky nespoznáte. Väčší počet megapixelov zároveň znamená väčšiu veľkosť fotografických súborov a teda zvýšený dopyt po kapacitne väčších a predovšetkým drahších pamäťových kartách. Nežeňte sa preto za touto hodnotou. Bohato vám postačí aj 10 megapixelov.

ISO – citlivosť snímača na svetlo nepreceňujete

Ide o citlivosť snímača na dopadajúce svetlo. Dvojnásobná citlivosť dovoľuje fotografovať pri polovičnom expozičnom čase. Znamená to, že pri dvojnásobnej citlivosti vám postačuje polovičná úroveň dopadajúceho svetla. Vyššie ISO sa teda hodí predovšetkým v zhoršených svetelných podmienkach, ako je fotenie v noci či za šera. Aj tu je boj výrobcov v honbe za čo najvyššími hodnotami. Nevýhodou vysokej citlivosti je však fakt, že pri jej použití vzniká na fotografii istý farebný šum. Pri použití vysokej citlivosti už obrázky pripomínajú skôr olejomaľby a to skutočne nikto nechce. Je síce pekné, ak sa váš fotoaparát pýši nálepkou ISO 12 800, no rozumne použiteľná je hodnota maximálne ISO 800, v mnohých prípadoch dokonca len 400. A to dnes už ponúkajú všetky fotoaparáty, nenechajte teda výrobcom vytiahnuť z vašich vreciek viac, ako je vhodné.


Mohlo by vás tiež zaujať: Kupujeme nový vysávač: Ako vybrať ten správny?


Zoom – áno, ale s rozumom

Ďalší obľúbený marketingový prvok. Mnoho ľudí sa nechá uniesť 18, 24, či dokonca v poslednej dobe až 42 násobným zoom – om. Potrebné je ale sledovať ohniskovú vzdialenosť. Je lepšie mať „širší“ objektív, ktorý začína napríklad na 24 mm, ako ťažko použiteľný kanón na špehovanie susedov. Pri širokouhlom objektíve sa vám nestane že nádherná katedrála či divadlo, ktoré ste navštívili sa vám nezmestí do záberu. Pri týchto objektívoch získajú aj fotografie krajiny plastickosť a dramatickosť. Na drvivú väčšinu fotografovaných situácií vám postačí najdlhšia ohnisková vzdialenosť kdesi medzi 150 a 200 mm. Mnohé kompakty ponúkajú aj viac ako 500, alebo dokonca 1000 mm. To je vhodné nanajvýš na fotografovanie živočíchov a vtákov. Kompakty však zaostrujú veľmi pomaly, obzvlášť pri takejto ohniskovej vzdialenosti. Takmer istotne vám teda vtáčik, ktorého ste si chceli zvečniť odletí a z fotoaparátu sa tak stane len predražený ďalekohľad.

Základné kategórie fotoaparátov

Kompakt: To pravé pre fotografiu bez námahy

Kompaktné fotoaparáty majú napevno zabudované objektívy, ktoré nie je možné vymieňať. V tejto triede si vyberú nielen začiatočníci, no aj pokročilí a náročnejší používatelia. Ich výhodami sú predovšetkým malé rozmery, mobilita, nízka hmotnosť. Nevýhodami kompaktov sú slabšie výsledky pri zhoršených svetelných podmienkach, malý dosah blesku či pomalé zaostrovanie. Mnoho používateľov ocení jednoduchosť zhotovenia fotiek, takmer vždy všetko za vás spraví automatika. Stačí len stlačiť spúšť. Aj tu sa však nachádza niekoľko podtried:

  • Jednoduché kompakty – Ponúkajú len základné funkcie, často majú plastové telo. Výbave je však prispôsobená cena, dajú sa kúpiť od nejakých 60 do 150 eur.
  • Štýlové kompakty – Výbavu majú často krát podobnú s jednoduchými kompaktmi, rozdiel však zistíte na prvý pohľad. Kvalitné spracovanie tela, často z kovu, rôzne farebné variácie, tvary, dizajnové prvky. Nezriedka majú kvalitnejšiu optiku, stretnúť sa môžete aj s dotykovým displejom. Cenovo sa väčšinou pohybujú v rozpätí 140 – 300 eur. Ak ste aktívnejší a športovo založený typ, určite oceníte, keď fotoaparát vydrží aj čosi viac. V ponuke sú modely odolné voči nárazu, vode či mrazu. Niektoré majú zabudované v sebe aj GPS. Takýto fotoaparát vás vyjde od 180 eur vyššie.
  • Pokročilé kompakty. Ponúkajú obrazovú kvalitu približujúcu sa zrkadlovkám, plne manuálne nastavenia, možnosti použitia rozličného príslušenstva ako napríklad bleskov. Sú určené tým z vás, ktorí sa chcú fotografovaním baviť a nechcú so sebou ťahať veľkú zrkadlovku. Ich cena začína pri 300 eurách.

Mohlo by vás tiež zaujať: Kupujeme nový televízor: Plazma, LCD alebo 3D?


Ultrazoom: Keď je kompakt menším bratom a zrkadlovka veľkou sestrou

Vybavenie majú často krát podobné ako pokročilé kompaktné fotoaparáty, no vzhľadovo pripomínajú o čosi zmenšené zrkadlovky. Nájdete tu masívny grip na dobrý úchop, nad displejom hľadáčik a tak isto plne manuálne nastaviteľné parametre. Napriek tomu je ultrazoom vhodný aj pre začiatočníkov, automatika je samozrejmosťou. V mnohých prípadoch majú tieto fotoaparáty veľký rozsah zoomu, nevýhodou je ale nižšia kvalita výsledných fotografií. Tieto fotoaparáty sa dajú charakterizovať ako univerzálne, avšak s istými kompromismi. Zvládnu takmer každú situáciu, no v nijakej nebudú práve excelovať. Cena týchto fotoaparátov začína kdesi pri 130 eurách.

Mirrorless: Ani ryba, ani rak

Ide o najnovšiu kategóriu fotoaparátov. Vzhľadovo sú podobné ultrazoomom, alebo kompaktným fotoaparátom no ponúkajú jednu zásadnú výhodu. Tou je možnosť výmeny objektívov. Tieto fotoaparáty na rozdiel od zrkadloviek nemajú pred snímačom zrkadlo, môžu mať preto menšie a kompaktnejšie rozmery. Nevýhodou je pomalšie ostrenie, menšia ponuka príslušenstva a o niečo horší obrazový výstup ako pri zrkadlovkách. Cena týchto prístrojov začína pri sume 400 eur za fotoaparát so základným objektívom.

Zrkadlovka: To najlepšie, no nie pre každého

Najlepší obraz, najvyššia rýchlosť, jednoducho ak vám ide o pekné fotografie, zrkadlovka je to pravé pre vás. Na výber máte z mnohých tried, od zrkadloviek pre začiatočníkov, cez poloprofesionálne až po profesionálne prístroje. Nekonečné možnosti výmeny objektívov, široké príslušenstvo ako blesky, filtre pred objektív a podobne sú pre pravých nadšencov fotografie. Nevýhodou sú pomerne veľké rozmery a hmotnosť. Pre každého nie je ani nutnosť so sebou nosiť drahé objektívy. Tieto fotoaparáty dnes už dostať od 300 eur so základným objektívom. Konečná suma sa však môže vyšplhať k niekoľkým tisícom.


Mohlo by vás tiež zaujať: Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!


Ktorý je ten pravý?

Na túto otázku sa nedá dať jednoznačná odpoveď. Ak hľadáte jednoduchú obsluhu, malé rozmery a dobrú cenu, siahnite po niektorom z kompaktov. Nevyberajte ale tie najlacnejšie, mnoho krát je lepšie priplatiť pár eur a mať prístroj, na ktorý sa môžete spoľahnúť. Ak si chcete vyskúšať aké je to mať fotografovanie pod kontrolou, manuálne si meniť nastavenia, no zrkadlovka je pre vás zbytočne drahá, siahnite po ultrazoome. Poslúži vám v každej situácií a zistíte, či sa fotografovanie stane vašou novou vášňou. Nechcete so sebou vláčiť kilogramy objektívov a iného príslušenstva, no aj tak chcete mať fotografie v špičkovej kvalite? Novinka v podobe fotoaparátov triedy mirrorless je vhodnou voľbou pre vás. A ak sú vám kilogramy ukradnuté, zrkadlovka bude ideálnym partnerom a vďaka širokým možnostiam prispôsobenia si vyberiete to, čo potrebujete.

Pre každého je vhodný iný fotoaparát. Plusy a mínusy musíte zvážiť sami. Pamätajte ale na jedno. Fotoaparáty tu sú na to, aby slúžili nám. Preto majte z fotografovanie radosť, dobrú fotku za vás nijaký z nich neurobí. Najdôležitejšie je to, čo je medzi zemou a fotoaparátom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame