Idú vás večer „zožrať“ komáre? Vyskúšajte prírodné repelenty

Komár

thinkstock.com

Aj keď tohtoročné leto veru nie je také, aké by väčšina z nás chcela, predsa len sa sem-tam naskytne možnosť ísť si večer posedieť niekam na terasu, či zájsť s rodinou, alebo priateľmi niekde k vode. Tieto príjemné chvíle, ktoré nám aspoň na chvíľu pripomenú, že toto ročné obdobie je naozaj leto, však môže pokaziť dotieravý bodavý hmyz. Ako s ním vybabrať?

Sú to komáre, nik ich nemá rád…

Tak znie úvodná časť textu známej slovenskej piesne a nie len to, pretože toto tvrdenie je zrejme vlastné pre väčšinu z vás. Veď kto by ich mal rád. Otravný hmyz s nepríjemným bzučaním, po ktorého uštipnutí zostávajú na koži nepríjemne svrbiace červené štípance. No aj keď komáre a iní hmyz neodmysliteľne patria k letu, to sa dá prežiť aj bez následkov, ktoré nastávajú po kontakte s týmito lietajúcimi predátormi. Ako?

Použite repelent

Najúčinnejšou zbraňou, ako sa účinne ochrániť pre týmito lietajúcimi potvorkami je vyhýbať sa miestam, kde sa prirodzene vyskytujú, t.j. najmä okoliu vodných plôch a tokov. Ale čo z toho, keď každá dobrá letná akcia, či možnosť zábavy, alebo letného relaxu sa nachádza práve v blízkosti vody? Ak sa teda nenecháte komármi odradiť a nedáte si kvôli ním ujsť nezabudnuteľné zážitky, je vhodné sa pred nimi ochrániť účinným repelentom. Zabudnite však na repelenty z lekárne či obchodu, ktoré sú plné chemikálií a škodia jednak vášmu zdraviu, ako aj okolitej prírode.

Domáce prostriedky proti komárom

Ak si chcete letnú pohodu v prírode vychutnať v pokoji a bez otravného bzučania, pomôžu vám v tom tieto prírodné zbrane:

  • domáci repelent – zmiešajte v pomere 1:40 kvalitný olej do aromalampy (na komáre najlepšie účinkuje medovka, mäta, citronela, klinčeky, či levanduľa) s pleťovou vodou a potrite si nimi telo pred tým, ako pôjdete do prostredia s výskytom komárov,
  • limetkový odpudzovač–jednoduchý a ešte aj efektný spôsob, ako zamedziť komárom navštíviť vašu terasu. Na stôl, okolo ktorého budete sedieť, dajte prekrojenú jednu či dve limetky, do ktorých napicháte klinčeky,
  • zasaďte si bylinky – na terase pekne ukážu a ešte vám poskytnú aj ochranu pred hmyzom – bylinky, ako napr. medovka, citronela, levanduľa, muškáty, ale napríklad aj mačacia tráva, účinne odpudzujú tento hmyz,
  • aj cesnak pomôže – ak nemáte po ruke nič z voňavých variant, postačí aj niečo, čo doma určite nájde každý z vás. Obyčajný cesnak stačí nakrájať na tanierik a položiť do stredu stola.

Pomáha aj B – komplex a klinčeková alpa

Proti komárom zaberá aj využívanie jedného balenia B-komplexu zhruba 2 mesiace pred letom. U niekoho to zaberá vynikajúco, u iného menej. Z ďalších účinných rád je to paradajka či cibuľa pokrájané v okne a skvelo sa osvedčila aj klinčeková alpa. Do alpy dajte namočiť pár klinčekov, nechajte ich tam vylúhovať aspoň 24 hodín a potierajte sa ňou. Klinčeky môžete v alpe nechať aj naďalej.


Mohlo by vás zaujať: Včelie žihadlá ako liek: V Číne ich využívajú proti rakovine aj artritíde


Komáre vás môžu nakaziť aj boreliózou

Komáre nie sú len otravné a nespôsobujú len estetické problémy v podobe nepekných, červených a opuchnutých hrbolčekov. Môžu byť dokonca zdrojom rôznych ochorení, pretože prenášajú aj vírusy a baktérie. Infikovať vás môžu dokonca aj vážnou chorobou, tzv. lymskouboreliózou, o ktorej si väčšina ľudí myslí, že ju možno dostať len po uštipnutí kliešťom. Je preto na mieste účinne sa pred komármi a iným krv sajúcim hmyzom brániť.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Nela
Odporúčame