Imunita sa dá posilniť i netradične: Zázvor a cesnak pozná každý, vyskúšajte iné

Ľanové semená

gettyimages

Náš organizmus sa len ťažko zaobíde bez dostatočnej výživy a pravidelného pohybu. Sú veľkou oporou pre náš imunitný systém. Ak ich telo dlhšie postráda, stačia menšie výkyvy počasia či stresové podnety z okolia a ľahko nás premôže choroba. Aby sme ju zahnali, často siahneme po tradičných prostriedkoch. Okrem nich však existujú aj ďalšie, pre niekoho možno menej známe, ale za to účinné nástroje na posilnenie imunity.

Osvedčení pomocníci

Citrón, zázvor, cesnak, kapusta či cvikla. Pozitívne účinky domácich surovín na podporu obranyschopnosti sú nám dobre známe. Aj echinaceu, rakytník či hlivu dnes už na tento účel používame bežne. Najväčšou chybou je, že si na ne často spomenieme až vtedy, keď je neskoro.

Pri neustálych výkyvoch počasia je naša imunita obzvlášť skúšaná. Podporiť ju môžeme aj menej používanými prostriedkami, ktoré nám poslúžia rovnako užitočne.

Zázračné peľové zrniečka

Včelí peľ obsahuje všetky nevyhnutné základné živiny, ale aj veľa iných zdraviu prospešných látok. Sú v ňom hojne zastúpené minerálne látky: vápnik, horčík, draslík, železo, meď, zinok, mangán, kremík alebo selén. Ale vyniká aj širokou paletou vitamínov: A, C, D, E, K a vitamínmi skupiny B.

Peľové zrniečka sú ideálnym doplnkom jedálneho lístka. Hovorí sa, že ide o najkomplexnejšiu prírodnú potravinu. Pomáha spomaliť proces starnutia organizmu a podporuje imunitu. Ničí rast škodlivých mikróbov, pôsobí protizápalovo a poradí si aj s črevnými ťažkosťami. Používa sa pri ochoreniach pečene, žlčníka, srdca, tráviacej sústavy, poruchách látkovej výmeny či anémii. Súčasne pomáha upraviť vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Pozitívne vplýva aj na psychiku – upokojuje nervy, pomáha pri depresiách a poruchách spánku. Prináša celkovú rovnováhu vo fungovaní organizmu.

Pri užívaní začnite malou dávkou – 1 až 2 granule. Dajte si ich roztopiť pod jazyk, aby ste zistili, či nie ste na peľ citliví. Ak sa neobjaví žiadna reakcia, môžete dávku zvyšovať. Odporúča sa 1 čajová lyžička peľu denne. Môžete ho napríklad rozmiešať v mede.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Zabudnutý ľanový olej

Vedci v San Franciscu zistili, že ľanový olej má väčší povzbudzujúci účinok na imunitný systém ako omega-3 mastné kyseliny z lososa predávané v lekárňach. Obsahuje tiež omega-6 mastné kyseliny a vitamín E, ktoré spolupôsobia pri podpore imunity. Je prospešný pre nervový, kardiovaskulárny a tráviaci systém, močové a dýchacie cesty.

Výskum potvrdil aj stáročia známy pozitívny účinok na žalúdočné a črevné vredy. Ako prevencia mozgovej porážky pôsobí obsiahnutá kyselina linolová, ktorá zabraňuje zrážaniu krvi v cievach.

Pre zlepšenie imunity sa odporúča pridať 1 čajová lyžička jeden až dvakrát denne do hotového jedla, napríklad mliečnych pokrmov, šalátov, cestovinových alebo zemiakových jedál. Vyhnite sa však jeho tepelnej úprave!

Posilnite sa tibetskou hubou

Ak sa nebudete starať o svoje črevá, nebude v poriadku ani vaša obranyschopnosť. „Dobré“ baktérie v črevách ničí užívanie antibiotík a ďalších liekov. Z „obyčajnej“ chrípky sa tak môžete liečiť oveľa dlhšie než zvyčajne.

V takýchto prípadoch vám pomôže kefír. Pripravuje sa z tibetskej kefírovej huby a obsahuje prospešné probiotické baktérie, ktoré obnovujú narušenú črevnú flóru. Navyše, rozložia aj časť laktózy a preto je tento nápoj ľahšie stráviteľný aj pre ľudí s intoleranciou.

Kefír je zvlášť bohatý na vitamín B12, ktorý podporuje krvotvorbu a celkovú imunitu. Ako spoľahlivý dodávateľ minerálnych látok sa postará o prísun vápnika, horčíka a zinku.


Mohlo by vás zaujímať: Posilnite imunitu počas jesenných dní: Vďaka týmto tipom vám počasie neublíži


Nebojte sa horkých látok

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáha citrón posilniť telo, čo sa hodí hlavne pri prechladnutí a chrípke. Nie je to však jediné citrusové ovocie s takýmto účinkom. Podobným zložením a vlastnosťami vyniká aj jeho partner grapefruit. Má typickú sladkohorkú chuť, podporuje prirodzenú obranyschopnosť a správnu funkciu čriev. Prispieva k zachovaniu mikrobiologickej rovnováhy v organizme.

Podľa nemeckého lekára Dr. Klausa Kustermanna je „extrakt z grepových jadier je absolútne najlepšie a najúčinnejšie antibiotikum a antimykotikum.“

Horké látky pôsobia silne protizápalovo a stimulujú imunitný systém. Nachádzajú sa aj v zvonovníku – rastline, ktorej výťažky pomôžu napraviť poškodenú sliznicu čreva v priebehu niekoľkých týždňov.

Nezabúdajte na to, že:

  • pitný režim je tiež jedným z faktorov nevyhnutných pre správnu funkciu imunitného systému
  • kvalitný spánok, pravidelný pohyb a otužovanie posilňujú telo i myseľ – v chladnom počasí preto naberajú na význame
  • negatívne emócie ako smútok, strach, zlosť či nenávisť sú, naopak, silnými nepriateľmi obranyschopnosti.

Ako sa snažíte svoju imunitu posilniť vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame