Inteligentné telefóny nie sú len imidžový doplnok: Pomáhajú aj pri záchrane života

Mobilný telefón

freedigitalphotos.net

Smartfóny prichádzajú stále so širšou ponukou rôznych funkcií. Už neslúžia len na telefonovanie, ale majú rad iných funkcií a možností. Od septembra tohto roku je možné využiť zariadenia iPhone a iPad v situácii, kedy ide o zdravie alebo až o život.

Pomoc v cudzom meste či o polnoci

Možno ste zažili situáciu, kedy ste museli neočakávane v nočných hodinách čo najrýchlejšie navštíviť lekáreň. Zmätení ste lovili  pamäti, kde asi máte telefónny zoznam, alebo ste zapínali počítač. Zaskočiť vás môže aj nepríjemná situácia, kedy musíte vyhľadať neodkladnú zdravotnú pohotovosť v cudzom meste. Čas a stresová situácia hrá proti vám. Môže to však už byť minulosťou, ak budete včas pripravení.

Nájsť všetky potrebné zdravie a život zachraňujúce informácie umožňuje nová bezplatná mobilná aplikácia AppStore pre platformu iOS, ktorú sme vyvinuli pre všetkých používateľov smartfónov. Unikátnu technologickú novinku prinášame do mobilného telefónu poistencom všetkých zdravotných poisťovní. Aplikáciu si môže stiahnuť aj cudzinec, ktorý chce byť pri návšteve Slovenska pripravený aj na nepredvídané situácie spojené s nutnosťou vyhľadať  zdravotnícku pomoc. Do konca roku ju plánujeme spustiť aj pre používateľov operačného systému Android,“ uviedol Martin Kultan, generálny riaditeľ poisťovne Dôvera.

Aplikácia bola vyvíjaná v spolupráci s najväčšími odborníkmi v odbore. Z dôvodu práce s veľmi citlivými údajmi bude neustále podliehať prísnym bezpečnostným testom a vstup do aplikácie je chránený štvormiestnym kódom.


Mohlo by vás tiež zaujať: Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!


Navigácia k najbližšie otvorenej lekárni a pohotovosti

Funkcie Pohotovosť a Geolokácia budú môcť využívať všetci používatelia. Aplikácia presne zistí vašu polohu a podľa nej na mape pomocou vytvoreného rozhrania zobrazí najbližšie lekárne a pohotovosti. Súčasťou každého zariadenia je jej adresa a otváracie hodiny. Na vybrané miesto sa môžete nechať aj  navigovať.

Výhodou je, že táto funkcia zobrazuje časovo aktuálne informácie. To znamená, že ak v noci potrebujete nájsť pohotovosť alebo lekáreň, na mape sa zobrazia iba tie zariadenia, ktoré sú otvorené,“ upresnil Milan Mitošinka, podieľajúci sa na vývoji aplikácie. Informácie sú pravidelne aktualizované zo zdrojov samospráv, krajov a VÚC.


Mohlo by vás tiež zaujať: Mobilné telefóny všade okolo nás: Naozaj zapríčiňujú vznik rakoviny?


Bonus pre poistencov Dôvery

Mobilnú aplikáciu, ako sme uviedli, budú môcť využívať aj poistenci ostatných zdravotných poisťovní, ale len poistenci Dôvery budú mať k dispozícii všetky jej funkcie – napríklad prehľad liekov, ktoré za posledný rok užívali, či kartičku poistenca priamo v mobile. Po prihlásení sa do aplikácie získajú aj prístup k zdravotnej karte. ,,Táto funkcia umožňuje skontrolovať vykonané úkony a ich cenu. Ak poistenec zistí lekársky úkon, ktorý nebol vykonaný, priamo z aplikácie ho môže reklamovať. V prípade potreby sa možno vrátiť k údajom o zdravotnej starostlivosti od roku 2002. Dá sa z nich vyčítať meno ošetrujúceho a odporúčajúceho lekára, ich odbornosť, diagnóza, popis diagnózy a odporúčania, názov zdravotníckeho zariadenia poskytujúce uvedené úkony,” ocenil Ondrej Macko, šéfredaktor PC REVUE a špecialista na mobilnú komunikáciu a multimédiá.

Súčasťou aplikácie je aj SOS karta prvej pomoci. Najdôležitejšie údaje o svojom zdravotnom stave si zadáva do nej majiteľ telefónu (krvná skupina, alergie, užívané lieky a pod.). V naliehavom prípade sú okamžite dostupné na základnej obrazovke aplikácie bez potreby prihlasovania sa či autorizácie.

Pre zábudlivých poistencov prídu  vhod push notifikácie. Pripomenú im preventívne prehliadky, na ktoré majú nárok podľa zákona. Upozornia na  liekové interakcie, ak užívajú viac liekov a pod.


Používate inteligentný telefón? Pomohol vám už niekedy pri záchrane ľudského života? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame