Invalidní dôchodcovia nárok na starobnú penziu nestrácajú: Musia o ňu však požiadať

Invalid

thinkstockphotos.com

Podľa informácií Sociálnej poisťovne sa na Slovensku vypláca viac ako 248-tisíc invalidných dôchodkov mesačne. Čo sa však stane, keď človek dosiahne dôchodkový vek? Má nárok na starecký dôchodok alebo bude naďalej poberať ten invalidný?

O dôchodok si treba požiadať

Odpoveď je taká, že aj invalidný dôchodca má na stareckú penziu nárok a to od momentu, keď dovŕši vek 62 rokov a 76 dní. Sociálna poisťovňa po žiadosti potom rozhodne, ktorý z dôchodkov bude poberať na základe ich výšky. S jedným totiž automaticky stráca nárok na druhý.

Obe penzie poberať nemôže

Žiadosť o priznanie stareckého dôchodku vypisujú v dôchodcovia v Sociálnej poisťovne v ich domovskom meste. Následne musia splniť zákonne podmienky poisťovne, ktorá im následne vypočíta výšku penzie. Po jej porovnaní s invalidným dôchodkom potom budú dostávať ten dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší. „Ak bude výška oboch dôchodkových dávok rovnaká, dôchodca dostane tú penziu, ktorú si sám zvolí,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


Mohlo by vás zaujímať: Vdovský a vdovecký dôchodok: Akou sumou štát pomôže po smrti manžela či manželky?


Nárok na dôchodok nestráca

„Na spísanie žiadosti odporúčame vopred sa objednať v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska a dohodnúť si konkrétny termín na jej spísanie.” Ak invalidný dôchodca o starobný dôchodok nepožiada, nárok na invalidný dôchodok mu nezanikne. Poisťovňa mu ho bude vyplácať naďalej v nezmenenej sume.

Záleží od práce

Požiadať o stareckú penziu môže aj spätne: „Vyplatený mu však môže byť najviac tri roky od priznania starobného dôchodku,” dodáva Višváder. Pri prepočítavaní invalidného dôchodku na potenciálny starecký záleží od postihnutia a tiež či daná osoba pracovala napríklad na čiastočný úväzok, alebo bola kompletne odkázaná na podporu.


Mohlo by vás zaujímať: Vláda rozdáva dôchodcom vianočné príspevky: Koľko nadelila vám?


Viac dostávajú starobní dôchodcovia

Ktorý z dôchodkov sa v tomto prípade oplatí viac? To je vo všetkých prípadoch individuálne. V priemere sa však viac oplatí poberať starobný. Viac ako milión penzistov na Slovensku dostáva podľa údajov Sociálnej poisťovne z konca mája v priemere 427 eur. To je o 12 eur viac, ako tomu bolo pred rokom.

Naopak, priemerný invalidný dôchodok pri osobách s mierou postihnutia do 70% bol na úrovni iba 200 eur a dôchodok sa mu za posledných 12 mesiacov zvýšil o 2,71 eur. Ľudia, ktorých postihnutia sú klasifikované nad 70% dostávaju v priemere 360 eur, čo je medziročný nárast o 6,90 eur.

Ak sa poberateľ rozhodne ponechať invalidný dôchodok, keďže jeho suma je vyššia alebo rovnaká, musí myslieť na to, že starobné penzie momentálne rastú rýchlejšie. Po čase by sa mu tak už nemusela táto voľba oplatiť.


Patríte medzi invalidných dôchodcov? Akú penziu poberáte? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip, TASR, SITA
Odporúčame