Investovať do vzťahov sa oplatí: Budete vďaka nim žiť dlhšie

Kamarátky

thinkstockphotos.com

Strata partnera, bezdetnosť či odcudzenie s rodinou a priateľmi – to všetko vplýva na našu vnútornú pohodu, hoci si to možno ani neuvedomujeme. Aj vedci však už dokázali, že ľudia, ktorí sa cítia osamelo a „nemajú pre koho žiť“ naozaj žijú kratšie.

Život osamote zabíja

Osamelosť zvyšuje riziko smrti. V článku publikovanom v magazíne Perspectives on Psychological Science to tvrdia vedci z americkej Brigham Young University. Ako napísali, subjektívny pocit samoty zvyšuje riziko úmrtia o 26 percent. Sociálnu izoláciu a žitie osamote však považujú za ešte škodlivejšie. Kým nedostatok vzťahov zvyšuje riziko smrti o 29 percent, žitie osamote až o 32 percent.

Zraniteľnejší sme do 65

Tím výskumníkov sledoval vedecké práce z rokov 1980 až 2014. Vďaka nim získal dáta o úmrtnosti spojenej so samotou, sociálnou izoláciou a žitím osamote, pričom úroveň rizika nezávisela od pohlavia alebo regiónu. Dôležitým faktorom bol však počiatočný zdravotný stav subjektu a jeho vek. Ako vedci zistili, osamelosť viac vplýva na ľudí mladších ako 65 rokov. 


Mohlo by vás zaujať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Ide o vnútorný pocit, nie o počet kamarátov

Vedci tiež zdôraznili rozdiel medzi vplyvom subjektívnej, čiže pocitovej osamelosti a pôsobením objektívneho stavu sociálnej izolácie. Podľa nich, ľudia, ktorí tvrdia, že sú sami, no cítia sa šťastne, majú zvýšené riziko úmrtia podobne, ako tí, čo majú mnoho známostí, no tvrdia, že sú osamelí. Jedinci, ktorí sú objektívne izolovaní a zároveň subjektívne osamelí čelia podľa spoluautorky štúdie Julianne Holt-Lunstad najvyššiemu riziku. ,,Ak im povieme, aby sa stretávali s viac ľuďmi, môže to vyriešiť problém sociálnej izolácie, ale nie pocit samoty,“ uviedla. 

Nespoliehajte sa na internet či telefón

Viacero vedcov tvrdí, že súčasné technológie a trendy v bývaní zvyšujú riziko samoty. Mnohí ľudia žijú sami a používajú sociálne médiá, ktoré umožňujú vyhýbať sa tvorbe plnohodnotných vzťahov. Ako uviedla Holt-Lunstad, udržiavanie zmysluplných a blízkych známostí a tiež rôznorodých sociálnych spojení je kľúčové. Problémom však naďalej ostáva subjektívny pocit samoty, kde možnosti riešenia nie sú také jednoduché. 


Mohlo by vás zaujať: Ženy žijú dlhšie ako muži: Toto sú dôvody, prečo!


Utužujte známosti

Investovať do vzťahov sa vyplatí. Ako na to?

  • Dohadujte si s rodinou či priateľmi reálne schôdzky – vyberte sa spolu do divadla, na výstavu, na kávu či na prechádzku do prírody
  • Ak máte pocit opustenosti, buďte aktívni, vyhľadajte kamarátov zo strednej školy a obnovte staré priateľstvá
  • Zapojte sa do života v komunite – či už okolo kostola, záujmových krúžkov či rôznych združení
  • Neľutujte sa  – verte, že na svete je množstvo ľudí na tom horšie ako vy, tešte sa aj z maličkostí, uvidíte, že ľudia s vami budú radi tráviť čas
  • Premôžte lenivosť – základom však je ochota a snaha so situáciou niečo spraviť

Radíte sa medzi osamelých ľudí? Napíšte ostatným čitateľom o svojich vzťahoch v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Sita, Pps.sagepub.com, Time.com
Odporúčame