Iskra a šarm aj vo vyššom veku: Ako starnúť a vyzerať stále na jednotku?

dvojica

thinkstock.com

Zatiaľ čo v mladosti každý z nás takpovediac prekvitá a cíti sa plný energie, po prekročení prahu päťdesiatky už svet tak ružovo zďaleka nevnímame. Fyzicky nám totiž ubúdajú sily a zavše sa už o seba nestaráme toľko, čo kedysi. Nájdu sa však aj svetlé výnimky, ktoré nestrácajú chuť do života a neraz v zrelom veku vyzerajú lepšie ako za študentských čias. V čom teda spočíva čaro ukážkového vzhľadu aj s pribúdajúcimi rokmi?

Výrazné líčenie prenechajte mladším

Časom, kedy dámy mohli experimentovať s veľmi sýtymi a pestrými, či dokonca neónovými odtieňmi, po päťdesiatke jednoducho odzvonilo. To však ale neznamená, že by ste sa líčenia mali vzdať úplne, práve naopak. Vyberte si vždy len jednu časť tváre, ktorú sa rozhodnete zvýrazniť a podčiarknuť – buď oči alebo pery. Preferujte svetlejšie tóny bez perleťových odleskov, no stavte na kvalitu. Nechajte si dostatok času predovšetkým pri výbere toho správneho mejkapu, ktorý je určený na váš typ pleti. Na trhu sú dostupné viaceré produkty rozjasňujúce odtieň pokožky. Tie zároveň napomáhajú vyhladzovať drobné vrásky a poskytujú ochranu pred škodlivým UV žiarením.

Kľúčom k úspechu u žien je teda prispôsobenie líčenia, ale aj štýlu obliekania tomu, koľko máte rokov. Píše o tom aj Mireille Guiliano aj úspešná autorka knihy Francúzsky nepotrebujú lifting tváre: „Prestaňte sa obliekať ako vaša dcéra alebo vaše mladšie ja. Zosvetlite mejkap. Priveľa mejkapu vám s vekom zovňajšok nevylepší, skôr naopak.“

Držte si príjem soli na minime

Aj keď sa možno cítite stále sviežo a veľmi vitálne, rozhodne by ste mali venovať pozornosť tomu, čo si servírujete na tanier. Priveľké množstvo soli totiž vedie nielen k problémom s obličkami, ale tiež vysokému krvnému tlaku a následným srdcovo-cievnym chorobám. Už i mierna hypertenzia vám pritom môže negatívne ovplyvniť kvalitu života a zasiahnuť do bežného fungovania. Ak budete trpieť závratmi, bolesťami hlavy a rýchlo sa zadýchate, musíte sa pripraviť na to, že už možno nebudete môcť vykonávať viaceré obľúbené činnosti. Navyše je dokázané, že konzumácia nadmerného množstva soli prispieva vo vyššom veku k zníženiu kognitívnych funkcií a podieľa sa na rozvoji demencie či Alzheimerovej choroby.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Premeňte sa na pozitívne naladeného optimistu

„Držím sa ďalej od negatívnych ľudí, miest a vecí. Na všetko hľadím pozitívne a som vďačná za to, čo mám,“ prezradila svoj recept storočná dáma Daisy McFadden prestížnemu magazínu Forbes. A za jej slovami stoja tiež viaceré štúdie. Podľa nich totiž pozitívne naladení ľudia nemajú tendenciu klesať na duchu, žijú šťastnejší život a čo je najdôležitejšie, existuje až o 35% vyššia pravdepodobnosť, že budú žiť dlhšie než ich utrápení rovesníci. Pohodoví a usmiati jedinci sú totiž menej náchylní na vznik srdcovo-cievnych ochorení.

Obmedzte čas strávený pri televízore

Ak sa človek ocitne v dôchodcovskom veku, pustený televízor je častým východiskom z núdze a nahrádza spoločníka. Vedci však permanentne varujú pred vysedávaním na gauči a pasívnym prijímaním zvukových a obrazových podnetov. Rizikom sa tiež stáva spoločenská izolácia a sedavý životný štýl s nedostatkom pohybu. Namiesto sledovania televízie preto radšej lúštite krížovky, vyberte sa do prírody alebo za rodinou či známymi. Zamestnáte tak svoje telo aj myseľ a budete sa lepšie udržiavať vo forme.


Mohlo by vás zaujať: Na zmenu farby vlasov nikdy nie je neskoro: Aký odtieň vám pristane najviac?


Bez ochranného faktoru ani na krok

Odborníci nás varujú pred nebezpečnými slnečnými lúčmi najmä v lete, no svoju pokožku by sme najmä po päťdesiatke mali chrániť celoročne. V tomto veku sú už síce vrásky absolútne prirodzené, no vďaka ostrému slnku vznikajú rýchlejšie a prehlbujú sa. UV žiarenie navyše zanecháva na pokožke pigmentové škvrny a prispieva k strate pevnosti aj elasticity. Investujte preto do krémov a mejkapu, ktorým ochranný faktor nechýba.

Dajte zbohom stresu

Náročná práca, negatívne udalosti v rodine či finančné problémy – to všetko prispieva k tomu, že stres sa vkráda do našich životov takmer každý deň. Zbaviť sa ho síce nie je jednoduché, no mali by ste sa o to pokúsiť čo najskôr. Dajte si poriadne do tela, zájdite na hodinu jogy, meditujte alebo si nájdite denne aspoň polhodinku pre seba a svoj relax. V opačnom prípade riskujete nespavosť, choroby srdca, či dokonca rozvinutie depresie. Odborníci navyše upozorňujú, že osoby, ktoré dlhodobo podliehajú priveľkej psychickej záťaži a stresu, navonok pôsobia až o desaťročie staršie.


Mohlo by vás zaujať: Nechcete sa zmieriť so striami na vašej pokožke? Takéto sú vaše možnosti


Skroťte svoj maškrtný jazyk

Neviete odolať koláču k poobednej kávičke? Mávate večer pred televízorom misu čipsov či dokonca nakrájané údeniny, ťažké syry a fľašu vína? Bez ohľadu na to, či medzi vaše neresti patria sladkosti, chrumkavé slané dobroty alebo alkohol, mali by ste sa mať pred nimi na pozore. Z času na čas „zhrešiť“ určite môžete, no mali by ste si dopriať všetko s mierou. Môže sa vám totiž veľmi rýchlo zvýšiť hladina inzulínu a leptínu, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi a ukladanie tuku. Výsledok? Riskujete diabetes, vysoký cholesterol a predovšetkým kilá navyše, ktoré nesvedčia nikomu bez ohľadu na to, či má 20 alebo 60 rokov.

Vezmite do parády svoje vlasy aj fúzy

Aj keď strnisko je ešte stále v móde, muži vo všeobecnosti pôsobia mladším dojmom s dokonale hladkou tvárou. Holenie vám neuberie len zopár rokov, ale vás zbaví aj odumretých buniek pokožky a naštartuje jej obnovu. Samozrejmosťou by mal byť tiež pravidelný zostrih, čo podčiarkuje dojem, že sa o seba staráte. Mnoho pánov považujú kozmetický arzenál za zbytočnosť, no starostlivosť v podobe krému sa naozaj vypláca. Zbavíte sa napnutej pleti, premasírujete si mimické svaly a vrásky budú pribúdať o čosi pomalšie.


 Ako sa darí udržiavať vo forme vám? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame