Jablčný ocot do kuchyne aj pre krásu: Spravte si svoj vlastný a využite ho naplno

Med

freedigitalphotos.net

Jablčný ocot možno nájsť v mnohých domácnostiach. Hodí sa na dochucovanie jedál, ale možno ho využiť aj ako skrášľujúci prostriedok alebo pomôcku pri chudnutí. Pri jeho využívaní sa pritom vôbec nemusíte spoliehať na ocot kúpený v obchodoch. Pripraviť si ho môžete aj doma a nejde o žiadny zložitý proces. Zistite, ako na to a spoznajte rôzne spôsoby jeho využitia.

Jablčný ocot si môžete vyrobiť sami doma. Na jeho prípravu existuje niekoľko receptov, my vám ponúkame dva z nich.

Ako na to č. 1

Kilo jabĺk dobre umyte, stopku aj chĺpky odstráňte. Ak sú už trochu „chytené“, možno ich použiť, ale tieto časti z nich treba poctivo odrezať. Potom ich postrúhajte na strúhadle alebo pokrájajte na drobné kúsky (aj so šupkou a jadierkami). Jablká vložte do dostatočne veľkej sklenej nádoby a zalejte vodou asi 5 centimetrov nad ich okraj. Prikryte viečkom alebo tanierikom a nechajte týždeň odpočívať na teplom mieste. Počas tejto doby nezabudnite zmes dvakrát za deň premiešať. Po týždni ju preceďte, a nechajte ešte ďalšie tri týždne prikrytú oddychovať v temnej miestnosti (alebo v špajzi). Potom zmes opäť preceďte (napríklad cez plátno), nalejte do fliaš a ocot je hotový. Skladujte v chladničke.


Mohlo by vás zaujať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


Ako na to č. 2

Jablká opäť poriadne umyjeme a pripravíme ich ako v predchádzajúcom recepte. Keď sú čisté, nakrájame ich na štvrťky a dáme ich do odšťavovača. Vzniknutú zmes (aj s kúskami šupiek a jadierok) dáme do sklených alebo keramických nádob. Pridáme trochu sušeného droždia a nádobu pevne uzavrieme. Necháme odstáť asi 4 týždne. Počas tejto doby z povrchu občas odstraňujeme octovú pleseň a premiešame. Keď sme spokojní s chuťou octu, precedíme cez plátno a prelejeme do čistých sklených nádob.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite s jablčným octom: Jednoduchá diéta pre lepšiu postavu


Využite priaznivé vlastnosti jablčného octu

  • starecké škvrny možno potierať jablčným octom, časom by mali vyblednúť
  • účinné kloktadlo si možno pripraviť z pohára teplej vody, lyžice jablčného octu a lyžičky soli
  • jablčný ocot možno pridávať aj do kúpeľa, pôsobí proti únave
  • maska pre krásne vlasy – dve lyžice olivového oleja zmiešame s lyžičkou jablčného octu dvomi bielkami, nanesieme na vlasy a necháme pôsobiť ako masku asi pol hodinu, potom zmyjeme šampónom
  • jablčný ocot vraj pomáha chudnúť – stačí si pred každým jedlom rozmiešať malú lyžičku v pohári vody a vypiť. Táto kúra by však nemala trvať dlhodobá
  • pôsobí proti nadúvaniu a tráviacim problémom
  • podľa babských rád pomáha jablčný ocot na vyrážky – treba ho naniesť na postihnuté miesto pred spaním a neumývať
  • jablčným octom možno masírovať unavené nohy

Na čo všetko využívate jablčný ocot vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora
Odporúčame