Jablčným octom ku kráse: Pre lesklé vlasy bez lupín a žiarivú pokožku

Jablčný ocot

thinkstockphotos.com

Jablčný ocot je užitočný pomocník nielen pri varení, upratovaní a hojení rán. Dosiahnete s ním aj krásne lesklé vlasy, zbavíte sa lupín, odstránite zápach nôh či z úst alebo si vyrobíte prírodné tonikum na tvár, aké používala už Kleopatra.

Na obnovenie rovnováhy pokožky

Koža je najväčší orgán ľudského tela, ktorý nás chráni pred nástrahami vonkajšieho prostredia. Jej ochranný kožný film pozostáva z vrstvy epidermy, mazu a sekrétu potných žliaz. Tiež sa nazýva kyslý kožný plášť a je tvorený laktátom a aminokyselinami zabezpečujúcimi pH 5-6 aj tukmi. Jablčný ocot má podobnú úroveň pH ako kyslý kožný plášť a preto je dobré dopriať si z času na čas teplý kúpeľ s dvomi decilitrami jablčného octu na obnovenie jeho rovnováhy. Túto vlastnosť jablčného octu oceníte najmä pri spáleninách od slnka. Vtedy stačí pol pohára octu zmiešať so 4 pohármi vody, namočiť do roztoku bavlnenú látku a priložiť ju na spálené miesto. Kyseliny v octe podporia hojenie pokožky (návrat k prirodzenému pH) a zabránia vzniku pľuzgierov.

Prírodné tonikum na tvár

Jablčný ocot obsahuje aj kyselinu alfa-hydroxylovú (AHA), ovocnú kyselinu, ktorú na skrášlenie pleti používali už Kleopatra či Mária Antoinetta. Vytvorte si prírodné tonikum, ktoré napne pokožku na tvári a zredukuje rozšírené póry. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu jablčného octu s dvomi pohármi vody. Navlhčite si vatový tampón a naneste octové tonikum na suchú vyčistenú tvár. Z pleti ho neumývajte ani ak vám je pach octu nepríjemný, mal by pomerne rýchlo vyprchať.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite s jablčným octom: Jednoduchá diéta pre lepšiu postavu


Lesklé vlasy bez lupín

Ak chcete vlasom dodať lesk a jemnosť a tiež sa odstrániť lupiny, opláchnite si vlasy po umývaní roztokom z jablčného octu. Zmiešajte dve polievkové lyžice octu s jedným pohárom vody a premyte si s nimi umyté vlasy. Kyseliny z jablčného octu odstránia nahromadené zvyšky vlasových produktov, čím ich zbavia zbytočného zaťaženia. Aby sa roztok dostal aj na pokožku hlavy, môžete použiť rozprašovač. Ak rozprašovanie nestačí v boji proti lupinám, vmasírujte rovnaké množstvo jablčného octu a vody do pokožky hlavy ešte pred šampónovaním. Ďalším možným riešením je pridať lyžicu octu priamo do šampónu, ktorý pravidelne používate. Túto vlasovú kúru môžete používať 2 – 3krát do týždňa. Po použití octového roztoku môžete na vlasy aplikovať malé množstvo jemného kondicionéra.

Ošetrite pokožku po holení žiletkou

Stáva sa aj vám, že bez ohľadu na to, aký prípravok na holenie používate, zostane vám po ňom zdurená pokožka a pľuzgierky? Navlhčite si vatový tampón neriedeným jablčným octom a potrite ním problémovú oblasť. Ak sú pľuzgiere obzvlášť tuhé, najprv ich zvláčnite medovou kúrou (potrite ich tenkou vrstvou medu a nechajte ho pôsobiť asi 15 minút). Med opláchnite, pokožku vysušte a aplikujte jablčný ocot. Ten má okrem dezinfekčných a antibakteriálnych účinkov aj protizápalové účinky, vďaka čomu upokojí podráždenú pokožku, zabráni zarastaniu chĺpkov a tie, ktoré budú vyrastať budú o niečo jemnejšie a poddajnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Účinný na modriny i uštipnutia hmyzom

Keď si na tele nájdete modrinu, namočte vatový tampón do neriedeného jablčného octu a na hodinu ho obväzom pripevnite k modrine. Kyselina octová zvýši cirkuláciu krvi a podporí hojenie.Kyseliny z jablčného octu dokážu zredukovať aj svrbenie a opuch po uštipnutí hmyzom, a, samozrejme, urýchliť hojenie.

Zbavte sa zápachu nôh

Stačí ak zmiešate pohár jablčného octu a 4 poháre vody a ponoríte si do tejto zmesi nohy na 15 minút. Jablčný ocot zredukuje zápach a zabije baktérie, ktoré ho spôsobujú.

Náhrada za ústnu vodu

Antibakteriálne a protizápalové účinky využijete aj pri zubnej hygiene. Zriedený s vodou môžete jablčný ocot použiť ako náhradu za ústnu vodu. Pomôže nielen vyliečiť zápal, ale aj zredukovať zápach z úst a vybieliť zuby.


Na čo všetko využívate jablčný ocot vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame