Jar je konečne tu: Prebuďte k životu svoj príbytok aj bez veľkých investícií

Senior

gettyimages

Jar je obdobím, kedy máme potrebu veci meniť, oživovať, dávať im novú, sviežu tvár. To platí nielen o šatníku, ale aj o našich príbytkoch. Čoskoro začne vonku všetko kvitnúť a tak by aj naša domácnosť mala pôsobiť voňavo, vzdušne, sviežo a čisto.

Vyčarovať jar v izbách či kuchyni nie je vôbec ťažké a netreba k tomu dokonca ani žiadne veľké investície. Práve naopak, stačí skutočne málo a byt sa môže doslova rozžiariť. Náladu nám potom zdvihne nielen jarné slnko, ale aj relax v pohodlí domova. Ako teda na to?

Zbavte sa pavučín 

…obrazne aj doslova! Povymetajte kúty, na ktoré vám dlhú dobu nezostával čas, poutierajte prach na vysokých skriniach. Ak máte chuť, umyte okná a operte záclony – aj to stačí, aby sa váš domov rozjasnil a dovnútra preniklo viac slnečných lúčov. A nezabudnite poriadne vyvetrať vo všetkých miestnostiach. Uvidíte, že vďaka sviežemu jarného vzduchu sa vám hneď bude dýchať ľahšie.

Vsaďte na farby

Ak vo vašom interiéri počas zimy kraľovala sivá, biela a čierna, je čas vniesť doň trochu farebnosti. Žltá a zelená sú favoritmi, nič však nepokazíte ani ružovou či modrou.

A vôbec to nemusia byť výrazné odtiene, pokojne siahnite po pastelových tónoch. Namiesto cyklámenovej zvoľte staroružovú, namiesto ostrej žltej vanilkovú, trávovú zelenú vymeňte za mätovú a modrú za tyrkysovú. Rozhoduje len váš vkus, odvaha a fantázia.


Mohlo by vás zaujímať: Rozlúčte sa so zimou: Vdýchnite svojmu príbytku nový život


Dôraz na detail

Pochopiteľne, farby hneď nemusíte prenášať na steny, maľovanie nie je nutnosťou. Zázraky dokáže urobiť aj kúsok tapety, nový obrus, závesy, utierky či nové dekoračné vankúšiky. Skúste vymeniť rámy fotografií a obrazov na stenách či na poličkách, natrieť rám zrkadla, oživiť priestor farebnými košíkmi alebo plechovými dózami na ukladanie vecí. Budete prekvapení, že aj malý detail dokáže zmeniť celkový charakter interiéru.  

Kvety, kvety, samé kvety

Za kúskom prírody nemusíte chodiť len do záhrady či do parku. Naplňte vázy snežienkami, tulipánmi, narcismi či inými jarnými kvetmi a nezabudnite ani na rastlinky v kvetináčoch.

Čím viac zelene, tým lepšie. Ak chcete niečo netradičné, klasickú vázu môžete vymeniť za zaváraninový pohár, sklený džbán, farebnú krhličku či inú zaujímavú nádobu. A ak máte tvorivého ducha, skúste si obyčajnú fľašu pomaľovať farbami na sklo, ideálnym motívom sú kvietky a motýle.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ Jar už prišla! Poznáte názvy týchto krásnych jarných kvetov?


Nasledujte nos

Cítite to? Jar je naozaj vo vzduchu! Dáva nám o sebe vedieť nielen tým, že nám pripravuje pastvu pre oči, ale doslova šteklí aj naše čuchové bunky. Na príjemnú a sviežu jarnú vôňu by sme nemali zabudnúť ani v interiéri.

Vanilkové vonné sviečky odložme do šuplíka, kde si počkajú na ďalší advent. Nahradiť ich môžeme napríklad vetvičkami eukalyptu, ktoré nám svojou arómou zaručene prevoňajú celý byt.


Čo s príchodom jari vynovujete vo vašom príbytku vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame