Jar je už tu: A s ňou ideálny čas zhodiť zimné kilá navyše

žena

Thinkstock.com

Sviatky jari nám pripomínajú, že už onedlho nastane čas ľahšieho odievania, ktoré neraz odhalí aj tých pár kíl, ktoré sa na nás počas zimy nalepili. Nič však nie je stratené. Práve teraz je totiž ten pravý čas na chudnutie a návrat k štíhlejšej postave. Času do leta je ešte dosť a tak nemusíme byť v priveľkom strese, môžeme chudnúť pomaly a zdravo. A ani veľkonočné hody nám naše úmysly neprekazia!

Striedmosť v stravovaní a dostatok pohybu radí popredný český obezitológ profesor Štefan Svačina pre voľné dni Veľkej noci. Aj keď si ľudia doprajú tradičné veľkonočné pochúťky, mali by podľa neho poznať mieru. Podľa výživových poradcov môžu ľudia pojať Veľká noc aj ako jarný štart pre vylepšenie životosprávy a životnej pohody.

Nejde ani tak o to čo, ale koľko

K nejnezdravějším potravinám radí údeniny, ktoré bývajú súčaťou veľkonočného pohostenia. Keď si ale niekto dá chudé mäso a nezje príliš veľa vajec, možno to podľa Svačinu považovať za rozumnú stravu. ,,Ide aj o množstvo, pretože mladý človek môže zjesť všetko, ale ako človek starne, tak mu prakticky každé väčšie jedlo vyvoláva zápal v organizme. Je to do značnej miery skôr otázka veľkého množstva jedla, než jeho kvality,“ povedal Svačina.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri chudnutí: Čoho sa určite vyvarujte?


Jar je tu, zhadzujte!

Podľa výživových poradcov môže človek na jar začať úspešne sa zhadzovaním „zimných kíl“. Základom je vytvoriť si časový harmonogram a rozdeliť úlohy na akútne a tie, ktoré počkajú. To prispeje k duševnému kľudu, čo má vplyv aj na zdravé chudnutie. Stres totiž nepriaznivo ovplyvňuje telesné pochody. Jeho vplyvom sa výrazne priberá najmä v brušných partiách, čo zvyšuje riziko chorôb srdca a ciev.

Na čo sa sústrediť?

V skladbe jedálnička je podľa odborníkov optimálna päť až šesť jedál počas dňa, v medziobdobí pohyb. Kto sa nezaobíde bez sladkostí, môže si ich dopriať dopoludnia. K večeru už by mal voliť menej sladké a skôr ľahšie pokrmy. Večera by mala byť zhruba polovičná proti obedu.


Mohlo by vás zaujať:  25 tipov, ktoré pomôžu schudnúť aj vám: Začnite strácať kilá ešte dnes!


Správny pitný režim

Dôležitou súčasťou zdravého stravovania je pitný režim. Najvhodnejšie sú nesladené vody, ako doplnok minerálky. Kofeín, alkohol a cukor je lepšie obmedziť, zvyšujú výdaj vody, človek čoskoro zase má smäd. Kto sa bez kávy nezaobíde, môže si dopriať jej ľahkú variantu, napríklad zelenú kávu s kardamónom – obe tieto ingrediencie priaznivo ovplyvňujú trávenie.


Schudnite a detoxikujte svoj organizmus už za desať dní>>


Rady pre úspešný jarný štart

1. Ráno vypite nalačno pohár vlažnej vody s plátkom citróna.
2. Zvýšte množstvo pohybu a pobytu vonku na čerstvom vzduchu. Dotýkajte sa stromov, nabíja energiou.
3. Jedzte a pite s mierou, niekoľko menších porcií počas dňa, sladké dopoludnia, menšie večere, ľahkú variantu nápojov.
4. Obohaťte jedálniček o čerstvé ovocie a zeleninu – doprajte si ich namiesto menej zdravých pochúťok a rýchleho občerstvenia.
5. Zelené klíčky a výhonky sú zdrojom potrebných látok v tej najlepšej forme, jedálniček môžu vylepšiť aj čerstvo odtrhnuté mladé rastlinky a kvety.
6. Problematický je biely chlieb a pečivo, telo zaťaží, unaví, zakyslí. Prispieva k zápalom. Skúste obmedziť aj bielu ryžu, rezance a ďalšie cestoviny, pizzu.
7. Pri jarnom nachladnutí pomáha dať si jedlo ostrejšie korenené.
8. Berte aj problémy s humorom a nadhľadom.
9. Pestujte pekné vzťahy s rodinou a priateľmi.
10. Radujte sa z maličkostí.


Prečítajte si tipy a rady profesionálov ako schudnúť.


Zvyknete počas zimy pribrať? Ako sa zbavíte kíl navyše? Poraďte sa o svoje tipy aj s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.co, Zora, ČTK
Odporúčame