Jar je už tu: Uskladnite zimné veci rýchlo a prakticky

svetre

photl.com

Slnko svieti čoraz dlhšie a ortuť na teplomere mieri stále vyššie a vyššie. Zima sa pomaly končí a s ňou prichádza čas odkladania teplého oblečenia a obuvi. Ak ste s týmto procesom ešte nezačali, ponúkame vám niekoľko overených zásad, ktorých by ste sa mali držať.

Vopred si premyslite, čo by ste kam chceli uložiť a vyskúšajte, či sedia aj rozmery. Ak všetko pobalíte do krabíc, ktoré nakoniec budú o centimeter vyššie ako polička, ktorú ste im vyhradili, asi vás to nepoteší. Zamyslite sa aj nad tým, ktoré veci zrejme budete potrebovať počas budúcej zimy ako prvé a tie uložte na najprístupnejšie miesto. Vyhnete sa tak zbytočnému hľadaniu a prekladaniu vecí, keď sa opäť ochladí.

Krabica alebo igelitka?

Krabice sú na skladovanie zimného oblečenia asi najvhodnejšie. Podstatné je, aby boli naozaj čisté, ľahké a dobre uskladniteľné. Vyhnite sa netradičným tvarom a stavte na klasický kváder alebo kocku.

Veľmi dobrý je na skladovanie oblečenia aj čistý kufor. Pre istotu ho prebehnite antibakteriálnou vreckovkou, potom doň poukladajte oblečenie a odložte ho.

Častými, aj keď nie najideálnejšími skladovacími pomocníkmi sú nám aj igelitky z obchodu. Ak ozaj nemáte nič iné, používajte aspoň tie priehľadné, aby ste vedeli, čo je vnútri. Lístočky s označením na igelitkách totiž držia neraz horšie a oblečenie v nich nie je uložené tak prehľadne ako v krabiciach.

Kabáty vešajte na masívne vešiaky s tvarovanými ramenami, lepšie si zachovajú tvar. Môžete ich uložiť aj do priedušných obalov – napríklad z textilu. Ak ich idete uložiť do skrine, ktorú možno neotvoríte celé leto, pridajte ochranu proti moliam.


Tiež by vás mohlo zaujať: Spríjemnite si upratovanie: Vieme ako na to!


To správne miesto

Na uskladnenie vyberajte priestory, ktoré sú čisté, suché, tmavé a s prístupom čerstvého vzduchu. Predídete tým napadnutiu oblečenia škodcami ako aj jeho vyblednutiu a inému znehodnoteniu. Pivnica sa na jeho skladovanie veľmi nehodí.

Rozdeľujte a označujte

Neukladajte na jedno miesto bez rozmyslu všetko. Naopak, jednu krabicu vyhraďte na pulóvre, ďalšiu na rukavice, šály a čapice či na lyžiarske oblečenie. Krabicu alebo vrecko vždy označte tak, aby ste na prvý pohľad do skrine vedeli, čo kde je.

Čistota je základ

Dbajte na to, aby všetko oblečenie, ktoré sa chystáte uskladniť bolo vyprané. Smietky od jedla môžu lákať hmyz a spôsobiť škvrny. Špina sa zažerie a na jeseň s ňou budete bojovať o to viac. Nepchajte nasilu priveľa vecí na jedno miesto. Oblečenie potrebuje dýchať, aby ostalo dlhšie odolné voči škodcom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Darčeky z pohodlia domova: Nákup cez internet sa oplatí


Ako na topánky?

Pred uskladnením ich dokonale vyčistite – zbavte ich stôp od soli či špiny. Nezabudnite ich aj nakrémovať a vyleštiť.

Skontrolujte opätky – nie sú už zodraté? Ak áno, ešte pred uskladnením ich choďte dať vymeniť. Keď vás o pol roka nečakane zaskočí ochladenie, budete sa za svoju predvídavosť chváliť.

Vypchajte topánky, aby si zachovali svoj tvar. Či použijete na tento účel novinový papier alebo máte špeciálne vložky, je v zásade jedno. Ak sa chystáte uskladniť vysoké čižmy, nezabudnite na vypchatie ich sár – použiť môžete stočený časopis alebo prázdny kartón od vajíčok. Ideálne je, keď môžete čižmy uskladniť vo vodorovnej polohe v ich krabiciach.

Zdroj: photl.com, Photl, Dora
Odporúčame