Jar je v plnom prúde: Nezabudnite sa postarať o svoj trávnik

Senior

thinkstockphotos.com

Trávnik potrebuje starostlivosť rovnako ako krehké kvetinky vo vašej záhradke. Nemyslite si, že ak ho len občas pokosíte, bude vyzerať dobre. So starostlivosťou o trávnik by bolo najlepšie začať hneď po roztopení snehu. Toto obdobie je za nami, všetkým zábudlivcom, ktorí na svoj trávnik zabudli, prinášame rady, ako to ešte môžu stihnúť na poslednú chvíľu.

Najprv vyhrabať

Keď sa trávnik začína zelenať, prvé, čo musíte urobiť, je zobrať do ruky hrable. Treba vyhrabať všetky odumreté a polámané steblá tráv, ktoré v trávniku po zime rozhodne budú. Zabudnite na nežné hrabanie zľahka, na jar treba poriadne zatlačiť. Tak dostanete z trávnika aj zvyšky machov, prípadne nahnité lístie zo stromov, ktoré tam je možno ešte z predchádzajúcej jesene.

Prevzdušnite ho

Prevzdušnenie alebo vertikulácia je dôležitá súčasť starostlivosti o váš trávnik. Určite nebudete do trávnika len tak pichať vidličkou, najlepšie je použitie vertikulátorov, ktoré s ihličkami prevzdušnia celú plochu trávnika.

Zbavte sa plesne

Ak je na vašom trávniku badateľný biely povlak, musíte sa ho zbaviť. V opačnom prípade by sa pleseň šírila ďalej. Pokiaľ je postihnutá len malá časť trávnika, tak tieto steblá tráv jednoducho vyhrabte. V prípade, že ide o väčší postih, budete musieť siahnuť po chemických postrekoch.


Mohlo by vás zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Nezabudnite na hnojenie

Trávnik počas zimy premrzol, pokryl ho aj sneh a živiny z jesenného hnojenia sú už dávno preč. Preto treba na hnojenie myslieť aj na jar. Ideálne je hnojiť bezprostredne po vertikulácii. Dôvod je pochopiteľný, hnojivo sa lepšie dostane v prevzdušnenej pôde až ku koreňom.

Správne zavlažovať

Keď už budete mať za sebou všetko spomenuté, nezabúdajte na zavlažovanie. Na to, aby bol trávnik poriadne zakorenený, musí voda preniknúť do hĺbky 10 – 15 cm. Voda je základom, bez ktorého trávnik uhynie, avšak netreba to preháňať. Príliš veľa vody môže podnietiť výskyt plesní. Preto trávnik zavlažujte skôr za suchého počasia a pokiaľ je na dotyk ešte stále vlhký, nezavlažujte. Rovnako nesprávne je mať nastavený časovač, ktorý trávnik zalieva každé ráno, bez ohľadu na počasie. Ak celú noc prší a vy dáte trávniku ďalšiu výdatnú dávku vody, budete mať len podmočenú a zablatenú lúku.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe nájdete na www.mojdom.sk


Treba aj kosiť

Kosenie je hotovou vedou. V prvom rade musíte kosiť kosačkou, ktorá má dokonale ostré nože a seká, nie trhá. Zistíte to pri pohľade na váš trávnik po kosení. Ak majú vrcholky stebiel trávy po 1-2 dňoch po kosení žlté vrcholky, nože máte tupé. Trávu trhajú a tá je žltá v dôsledku hojenia. Rovnako by nemal byť trávnik kosený na menej ako 4 cm. Ak je kratší, povrch zeme sa nadmerne zahrieva, tým dochádza aj k vysychaniu trávnika.

Mnoho ľudí sa domnieva, že trávnik stačí len vysadiť a potom raz za mesiac pokosiť. Pokiaľ chcete mať okolo domu len trávu, tak viac robiť nemusíte, pokiaľ však chcete pekný upravený trávnik, bude to chcieť viac času aj starostlivosti. Tak neváhajte a ak ste na svoj trávnik zabudli, čím skôr to napravte…


Ako sa o trávnik vo svojej záhrade staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame