Jarná údržba auta: Postarajte sa o svojho miláčika ako sa patrí

Oprava auta

thinkstockphotos.com

Posolené cesty, sneh, výmole, zima a poľadovica. Pre nášho štvorkolesového miláčika doslova ťažká skúška. Všetci si určite veľmi dobre uvedomujeme, v akom stave sú naše vozovky najmä cez zimu, koľkokrát naše autíčko za posledné obdobie zažilo prudký náraz pri prechode cez hlbokú jamu, pričom dozaista dostala zabrať jeho geometria. Naše cesty bohužiaľ nie sú práve v ideálnom stave a ani nutné zlo v podobe soli a jemného piesku podvozku a ložiskám auta určite nesvedčia. Dôkladná jarná prehliadka či už v autorizovanom servise alebo aspoň svojpomocne rozhodne nie je prehnaná starostlivosť, ale z hľadiska bezpečnosti našej a cestnej premávky vôbec veľmi opodstatnená.

Kedy začať?

Samozrejme že technický stav auta sa vyplatí sledovať priebežne. Samozrejme to neznamená, že by sme každý týždeň mali chodiť do servisu. Nezabúdajme ale na fakt, že ako vodiči sme za bezpečnosť jazdy zodpovední a zanedbaním údržby automobilu môže veľmi ľahko dôjsť k tragickému nešťastiu a preto je lepšie mu predchádzať.

Nemali by sme podceňovať aspoň priebežnú kontrolu pohľadom, posluchom a pohmatom. Rozhodne sa vyplatí pred jazdou skontrolovať stav pneumatík, kvapalín, zvuku motora, vibrácií a pod. Pri rozjazde auta sledujeme ako sa správa náprava, tlmiče, či niečo niekde neklepe, nevŕzga, plynulý chod. Veľmi dôležité tiež je, aby auto nemalo tendenciu samovoľne odbáčať na niektorú zo strán. Ak ide plynulo rovno, je pravdepodobne všetko v poriadku. V opačnom prípade môže aj zdanlivá maličkosť signalizovať začiatok vážneho problému. Ktoré veci sa vyplatí na jar skontrolovať?


Mohlo by vás zaujať: Prezúvanie zimných pneumatík: Čo o ňom treba vedieť a kedy je naň ten pravý čas?


Pneumatiky

Zákonom stanovená hĺbka dezénu je 1,6 mm a v zime 3 mm (doporučujú sa však 4 mm). Samozrejme hovoríme o krajnej hranici prípustnej zákonom o cestnej premávke. Povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách zákon ukladá od 15. novembra do 31. marca. Nepodceňujte túto skutočnosť ci už z hľadiska bezpečnosti alebo právnych problémov pri autonehode. Nezabúdajme ani raz za mesiac skontrolovať tlak v pneumatikách. Nesprávny tlak zhoršuje ovládateľnosť auta a predlžuje brzdnú dráhu. Dobré je aspoň pohľadom prezrieť ďalšie nerovnosti a anomálie na samotných pneumatikách aj diskov kolies.

Jazdné kvapaliny

Olej – Nedostatok, alebo nadbytok oleja môže signalizovať hneď niekoľko závažných porúch v motorovom systéme. Medzi najvážnejšie patrí napríklad prasknuté tesnenie pod hlavou, pričom môže olej unikať, ale takisto sa do oleja môže dostávať palivo, voda a pod. Za následok to môže mať zhoršenie trecích vlastností častí motora, rýchle opotrebovanie, až zadrenie motora. Ak olej dopĺňate pomocou mierky sami, nezabudnite, že jeho hladinu treba kontrolovať vždy v studenom stave. Nedolievajte viac oleja ako, stanovuje výrobca. U dieselového agregátu sa neodporúča hlavne v chladnejších dňoch rýchly rozjazd ihneď po štarte a pri zaparkovaní aspoň cca pol minúty nechať bežať motor. Je to hlavne z dôvodu možného poškodenia motorov s turbom. Toto doporučenie môže výrazne predĺžiť životnosť motorom.

Destilovaná voda: Obecne ide o chladiace médium. Spolu s olejom odvádza teplo z motora. Nedostatok vody a nemrznúcej zmesi môžu viesť k poškodeniu motora a tiež ku zhoršeniu funkčnosti vyhrievania interiéru.


Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


Ložiská, kĺby, silentbloky…

To sú veci, ktoré pohľadom nevidieť. Zimné obdobie – hlavne soľ, piesok a iné nečistoty môžu poškodiť ochranu kĺbov a ložísk a viesť ich zadreniu. Doporučená je ich kontrola odborníkom.

Tlmiče a geometria

Výmole na vozovkách systematicky narúšajú hlavne tieto veľmi podstatné veci. Pokiaľ máme podozrenie na ich poškodenie, treba neodkladne absolvovať prehliadku v servise. I najmenšia závada tlmenia nerovností a geometrie vozidla vedie k nestabilite jeho chodu a môže mať za následok vážnu dopravnú nehodu.


Mohlo by vás zaujať: Jazdite s rozumom, jazdite lacnejšie: 10 tipov, ako ušetriť za benzín


Klinový remeň

Ak si všimneme že píska alebo vibruje, môže byť povolená niektorá uťahovacia kladka, poškodený remeň a pod. Zanedbanie nastavenia jeho správnej vôle môže mať za následok poškodenie motoru.

Ostatné

Nezabudnime tiež na kontrolu svetiel, klimatizácie a podobne. Zima dala totiž poriadne zabrať celému autu. Dôležité je tiež vyčistenie podvozku od soli a iných nečistôt.

Zdanlivo jednoduchú jarnú prehliadku je rozhodne najlepšie zveriť do rúk odborníka. Veľa firiem a servisov ponúka jarné akcie práve na tieto služby. No ak ste práve v časovej či finančnej tiesni, nezabudnite hlavne na pravidelné čistenie podvozku, prípadne jeho zakonzervovanie v autoumývárni a sledujte ako sa auto celkovo správa. Nezabudnite že zlým technickým stavom vozidla neohrozujete iba seba, ale aj svojich blízkych a ostatných vodičov.


Ako sa po zime o svojho štvorkolesového miláčika staráte vy? Na koho nechávate údržbu svojho auta? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Radovan
Odporúčame