Jarné depresie útočia: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbavíte?

Žena

thinkstockphotos.com

Aj keď by sa mohlo zdať, že s koncom sychravých a tmavých dní sa skončí i zlá nálada, nemusí tomu tak byť. Ani krajšie počasie, zobúdzajúca sa príroda a viac slnečného svetla nie sú zárukou pozitívneho psychického rozpoloženia. Práve naopak. Tak ako pre jeseň, aj pre toto obdobie sú rovnako typické depresie.

Rozdiel spočíva v tom, že ich nazývame jarnými depresiami a v tom, že vznikajú z odlišných príčin. Príznaky sú však tie isté. Ide predovšetkým o stratu záujmu, nechutenstvo, nedostatok energie, výkyvy nálad a podobne.

Dôvodom sú aj sezónne alergie

Hoci by ste možno na prvom mieste očakávali psychosomatické alebo psychologické príčiny, nie je tomu tak. Jedným z najčastejších dôvodov jarných depresii sú práve sezónne alergie typické pre obdobie najvyššej peľovej aktivity. Zlý fyzický stav, vyčerpanie, neustále problémy s dýchaním či očami spôsobujú, že trpí i naša psychika. K tomuto názoru dospeli vedci z University of  Maryland v Baltimore. Podľa nich za to môže uvoľnovanie látok zvaných cytokíny. K tomu dochádza v dôsledku vznikajúcich alergických reakcií či prítomnosti rôznych toxínov v ovzduší. Táto látka má potom za následok stavy apatie, nechutenstva, vyčerpanosti a celkového nepohodlia.


Mohlo by vás zaujať: Stop jarnému kýchaniu a sopleniu: Bojujte s alergiami prirodzenou cestou


Ach, tie hormóny

Aktivitu a činnosť hormónov môže do istej miery ovplyvňovať aj striedanie denného svetla s tmou, či miera slnečného svetla. V tomto zmysle ide predovšetkým o hormón melatonín. Ten sa tvorí prirodzene v organizme predovšetkým pri stmievaní. Potrebný je však serotonín, teda tzv. hormón šťastia, ktorý spôsobuje dobrú náladu a celkovú telesnú pohodu. Ak dochádza k útlmu jeho tvorby, dochádza k vyčerpaniu organizmu, strate energie, výkyvom nálad, aj mrzutosti.

Prekážať môže počasie

Akokoľvek sa zdá táto teória nezmyselná, je to skutočne tak. Niektoré druhy depresii sú totiž viazané na istý typ počasia. Nezáleží pritom, či ide o leto alebo zimu. Príznaky depresie nastávajú a končia vždy v istom čase každý rok. Tvrdia to vedci z Univerzity v Utrechte. A je to logické. Rovnako, ako môže niektorým prekážať chladné a sychravé počasie, aj teplo a intenzívne slnenčné lúče môžu byť príčinou zlej nálady u iných. Preto túto formu depresie nazývame sezónna afektívna porucha.

Depresie v dôsledku preťaženia

Prvé jarné lúče mnohých doslova lákajú k vyššej fyzickej aktivite či už ide o domácnosť, záhradu, alebo zamestnanie. Depresie v tomto prípade paradoxne nastávajú po predchádajúcej zvýšenej aktivite,  ku ktorej došlo práve povzbudením dobrým počasím. Po dlhom zimnom oddychu, kedy sa napríklad v záhrade realizoval len málokto, nemusíte dostatočne dobre odhadnúť svoje sily. Tak dochádza k preťaženiu organizmu a následne i zhoršeniu nálady. Práve preto by ste nemali podceňovať odpočinok a relaxáciu. Najmä v prvých týždňoch je potrebné zvoliť správny pomer fyzickej aktivity s oddychom. V tomto zmysle môžu byť ohrozené najmä ženy.


Mohlo by vás zaujať: Doplňte vitamín C: Ktoré ovocie a zelenina ho má viac ako citrón?


Ako s nimi zabojovať?

V prvom rade treba organizmus nakopnúť zvnútra. To znamená, že je potrebné dodať mu látky, ktoré napravia napríklad činnosť hormónov, či iné procesy. K nim radíme najmä vitamíny, minerály, vlákninu a tiež šport či pohyb na slnku a čerstvom vzduchu. Ide predovšetkým o vitamíny C, B a E. Nielenže pôsobia antioxidačne, teda organizmus zbavia toxínov, ktoré ho vyčerpávajú, ale tiež posilňujú odolnosť voči stresu, podporujú proces regenerácie a chránia dôležité orgány.

Nezabúdajte však ani na už spomínanú relaxáciu. Kým na jednej strane všetci odborníci radia aktívny pohyb a šport, rovnako odporúčajú kvalitný oddych. Ten poskytne najmä vekom unavenému organizmu dostatočnú regeneráciu. Skúste trochu upraviť svoju životosprávu a uvidíte, že problémy s depresiou ustúpia:

  • prácu si rozdeľte, nemusíte všetko stihnúť za jeden deň
  • doprajte si krátke prestávky (napríklad aby ste dodržali pitný režim)
  • vyhraďte si dostatok času pre činnosti, ktoré vás vyslovene bavia a tešíte sa z nich,
  • pite čaj z ľubovníka bodkovaného alebo medovky lekárskej
  • občas navštívte dobrého maséra
  • oddýchnite si v teplej vode či už doma lebo na termálnom kúpalisku
  • nepodceňujte svoj fyzický stav – ak vás trápia bolesti či alergie, choďte k lekárovi
  • ak vás depresie trápia dlhodobo, zvážte návštevu psychológa či psychiatra

Akými účinnými prostriedkami bojujete s depresiami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame