Jarnú chrípku sa neoplatí prechodiť: Bojujte s ňou účinnými zbraňami

Muž

freedigitalphotos.net

Jar je už zrejme ozaj tu, teplé počasie ale máme už dlhšie. Mnohých vylákali slnečné dni do prírody alebo do mesta len v krátkych rukávoch. Niečo takéto však môže byť nebezpečné. Príliš ľahké oblečenie je najlepšia cesta ako prechladnúť, alebo oslabiť imunitu a dostať rovno chrípku.

Prechladnutie a chrípka majú podobné príznaky, nehodno ich však zamieňať. Pri prechladnutí máte občasnú zvýšenú teplotu či bolesti hlavy, cítite sa unavení, máte nádchu, bolí vás hrdlo. Chrípka vás potrápi vyššími teplotami, ktoré môžete mať aj niekoľko dní. Sprievodná je silná bolesť hlavy a totálna vyčerpanosť. Máte bolesti svalov, trpíte nechutenstvom, prípadne pocitmi na zvracanie. Ak trpíte aj kašľom a nádchou, chrípku pravdepodobne nemáte, tá je najčastejšie bez týchto príznakov. Chrípku nepodceňujte, pamätajte na to, že na chrípku pred niekoľkými storočiami ľudia ešte bežne umierali a aj dnes vám zanedbanie liečby môže spôsobiť nemalé problémy.

Nebežte hneď po antibiotiká

Metóda, ktorú mnohí vynechávajú, a hneď bežia za lekárom – najčastejšie pre antibiotiká. Niektorí lekári vám ich (často na váš vlastný nátlak) predpíšu, hoci vedia, že pri chrípke vôbec nie sú nevyhnutné. Netlačte na nich a verte im, keď povedia, že stačí nasadiť tabletky s paracetamolom či ibuprofenom. Okrem toho, telo má vlastné účinné protilátky, ktoré pomôžu v boji s chorobou. Len mu treba dať čas. Najlepšie je, ak hneď prvý deň len ľahnete do postele, budete sa potiť a piť veľa horúceho čaju. Ak budú príznaky pretrvávať alebo sa zhoršovať aj o dva dni, je čas na doktora. Ktoré prostriedky však nasadiť ako prvé?


Tiež by vás mohlo zaujať: Únava či chrípka nemá šancu: Týchto 7 potravín vám dodá energiu a posilní imunitu


Zázvor

Ten je osvedčeným liekom z prírodnej lekárne. Ak ho máte doma, môžete ho nastrúhať, zaliať horúcou vodou na 5-10 minút (podľa toho, aký štipľavý znesiete), pridať med a citrón a vypiť. Prípadne siahnite po kvalitných čajoch s výťažkom zo zázvoru. Pite ich aj keď chrípku nemáte, ide o skvelú prevenciu.

Ovocie – áno či nie?

Všeobecne sa uznáva, že ovocie a predovšetkým vitamín C, proti chrípke bojujú. Iný názor má čínska medicína. Podľa nej sa kvôli ovociu organizmus zvnútra ochladzuje a sťahuje cievy, čo liečeniu nepomáha. Ak sa na to však opýtate v lekárni, pravdepodobne vám budú citrusové plody odporúčať. Stavte na citrusové plody, ale aj zeleninu – listovú, pomôže kapusta. Paprika, paradajky a chren sú ďalšími druhmi, ktorými nič nepokazíte.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pite veľa tekutín

Ležanie v posteli a pite čaju sme už odporúčali, je však mimoriadne dôležité. Mali by ste jeho príjem zvýšiť a za deň vypiť hoci aj 3 litre. Budete sa viac potiť a dostanete chorobu z tela preč. Uprednostnite bylinkové čaje. Najlepšie sú tie zo šípky, skorocelu, repíka, lipy či mäty. Dôležité je piť čaje kým sú teplé, vtedy sa budete potiť ľahšie.

Cesnak a cibuľa

Cesnak okrem iného pomáha aj pri prvých príznakoch nachladenia, pri bolesti hrdla. Najúčinnejší je roztlačený. Prekonajte svoju nechuť a dajte si celý jeden strúčik v surovom stave. Neuškodí, no možno pomôže. To isté platí aj o cibuli. Tá navyše pomáha aj pri upchatom nose a dezinfikuje ústnu dutinu. Teda samé pozitíva.


Akými spôsobmi účinne proti chrípke bojujete najčastejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame