Jaskyňa, ktorá vás postaví na nohy

Soľ

archív

Nestihli ste letnú dovolenku? Nie každý rok sa nám podarí nazbierať peniaze, čas a vyraziť k moru. Jeho liečivú silu však môžeme načerpať aj na iných miestach. Potešte svoju polovičku netradičnou dovolenkou! Kúpte si výlet k moru na Slovensku.

Vedeli ste, že máme vyše dvadsať soľných jaskýň? Môžete si v nich zlepšiť náladu, zregenerovať sa po náročnom období v práci, či po zložitej rodinnej situácii. Pobyt v nich vám prečistí pľúca, prekrví pokožku, zregeneruje telo i myseľ. Stačí si len natiahnuť pohodlné tepláky a mikinu, ľahnúť si do kresla a zhlboka dýchať 23-stupňový vzduch.

Svet vo svete

Soľná jaskyňa môže byť z kamennej alebo z morskej soli. Najsilnejšie účinky majú však jednoznačne jaskyne zo soli z Mŕtveho mora v Izraeli alebo v Jordánsku. Jej zloženie totiž okrem chloridu sodného tvorí až 55 % minerálov, na rozdiel od kamennej soli, ktorá má len 3 % takýchto minerálov.

VIDEO 7 nových prírodných divov: Mali by šancu aj tie slovenské?

Lisovaná a ohrievaná soľ bez použitia lepidla pokrýva steny jaskyne. Strop je z umelých kvapľov a vyhrievanú podlahu tvorí hrubá vrstva kryštalickej soli. Tú najviac ocenia deti, môžu sa v nej zahrať ako na pieskovisku. Jaskyňa je izolovaná proti vlhku. Za jej dverami nájdete sterilné prostredie bez baktérií podobné operačnej sále. Toto plus zabezpečujú lampy, ktoré po každej návšteve v jaskyni vzduch prečistia. V soľnej jaskyni tak dýchate vzduch podobný ako na morskom pobreží. Spomínané minerály a stopové prvky sa v nej však uvoľňujú intenzívnejšie ako vo voľnej prírode. Aj preto 45 minút v soľnej jaskyni zodpovedá 3 dňom pri mori. Pokojne teda zatvorte oči a predstavujte si, že ležíte na pláži…

Soľná jaskyňa

Nový objav na svete: Starnutie je minulosťou!

Zložky „soľného“ vzduchu:

  • jód – podporuje pravidelnú funkciu štítnej žľazy
  • vápnik – aktivuje v tele enzýmy, čím posilňuje bunky
  • horčík – regeneruje stresom unavený organizmus a spomaľuje starnutie pokožky
  • bróm – priaznivo pôsobí na pokožku a pomáha liečiť jej poruchy (napr. akné, psoriázu)
  • zinok a selén – pomáhajú obnovovať kožné bunky, liečia akné a spomaľujú proces starnutia
  • draslík a sodík – pôsobia na látkovú premenu a tým zbavujú telo toxínov

Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!

Lieči aj farbou

Účinky vzduchu v soľnej jaskyni umocňuje tlmené farebné osvetlenie. To je zámerne červenej, žltej, zelenej alebo modrej farby.

  • červená – zlepšuje trávenie, prečisťuje krv a odbúrava únavu
  • žltá – prečisťuje pokožku, spomaľuje tvorbu vrások a pomáha zaspať
  • zelená – dodáva energiu, potláča únavu a pôsobí proti stresu
  • modrá – odstraňuje svalové napätie a upokojuje

Kto do jaskyne nesmie

Odborníci pobyt a terapie v soľnej jaskyni neodporúčajú ľuďom s klaustrofóbiou, tuberkulózou, chorobami obličiek alebo s určitými poruchami funkcie štítnej žľazy.

Zdroj: archív, Pippa
Odporúčame