Jazyk ako barometer zdravia: Rýchly pohľad do zrkadla odhalí mnohé choroby!

jazyk

thinkstockphotos.com

Jazyk síce slúži predovšetkým na tvorbu slov a prehĺtanie potravy, no dokáže aj oveľa viac. Podľa jeho farby alebo povlaku sa dá zistiť, aká forma ochorenia vás trápi. To je dôvod, prečo ho lekárovi pri vyšetrení ukazujeme. Vedeli o tom už aj dávni prírodní liečitelia.

Jazyk je svalový orgán pokrytý veľkým množstvom chuťových pohárikov, vďaka ktorým dokážeme rozlišovať základné chute potravín: slanú, sladkú, kyslú a horkú. Zároveň sa považuje za dôležitý hlasový komunikačný nástroj. Jeho nezvyčajná ohybnosť v spojení s presným riadením totiž umožňuje vytvárať široké rozpätie zvukov, ktoré následne využívame k našej reči. Jazykom sa telo tiež zbavuje škodlivých látok. Na jeho povrchu sa totiž zhromažďuje značné množstvo baktérií, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz alebo sa prostredníctvom jedla dostať to tráviaceho traktu. Pre ľudský organizmus je to výrazná záťaž, dá sa jej však vyhnúť každodenným čistením jazyka.


Mohlo by vás zaujímať: Ústa otvoriť, jazyk vyplaziť: Čo všetko nám jeho farba napovie o našom zdraví?


Na farbe jazyka záleží

Normálne zafarbenie jazyka u zdravého človeka je ružovkasté. Ak však má jedinec nejaké zdravotné problémy, dochádza k určitým zmenám aj na jazyku. Práve tie napomáhajú k určeniu zdravotných ťažkostí a druhu ochorenia. Jazyk teda môžeme považovať za zrkadlo, v ktorom sa odráža stav vnútorných orgánov aj nervovej sústavy. Pri akej farbe treba zbystriť pozornosť?

  • Bledý jazyk – signalizuje únavu až vyčerpanosť kvôli nedostatku hemoglobínu. Vtedy by ste mali do svojho jedálnička rozhodne zaradiť potraviny s vysokým obsahom železa. Tradičná čínska medicína považuje bielu farbu jazyka za znak problémov s pľúcami a hrubým črevom.
  • Červený až tmavočervený jazyk – z takejto farby možno usudzovať nedokrvené orgány či tkanivá, prítomné toxíny v krvi, zápal pľúc, horúčku, poruchy obličiek alebo infekčné ochorenie.
  • Jasnočervený jazyk – môže znamenať prítomnosť zápalu v organizme ale aj nedostatok železa a vitamínov skupiny B.
  • Zmodranie jazyka – dochádza k nemu pri srdcovo-cievnych príhodách, veľmi rýchle zmodranie je predzvesťou blízkej smrti.

Mohlo by vás zaujímať: Postarajte sa o svoje zuby a ďasná správne: Vyhnete sa mnohým problémom


Je povlak na jazyku v poriadku?

Jemný povlak na jazyku je prirodzený, mal by byť svetlej farby. Ak je však jeho vrstva príliš silná alebo naberá odtiene inej farby, je potrebné to riešiť. S povlakmi na jazyku rôznych farieb sa totiž stretnete aj pri infekčných ochoreniach či poruchách tráviaceho traktu. Na tieto zafarbenia si dajte pozor:

  • Žltý povlak (miestami až zelenkastý) indikuje nesprávnu funkciu pečene, ochorenie žlčníka ale môže ísť aj o vysoký cholesterol.
  • Povlak bielej farby na celom jazyku – značí chronické problémy, zlú činnosť žalúdka a čriev. Ak sa nachádza pri koreni, upozorňuje na toxínmi znečistené hrubé črevo. O zanesený žalúdok, tenké črevo či pankreas ide vtedy, ak sa biely povlak nachádza v strede jazyka.
  • Veľmi tmavý povlak – poukazuje na ťažké problémy orgánov tráviacej sústavy, predovšetkým žlčníka, pankreasu. Môže však ísť aj o dehydratáciu organizmu spojenú s acidózou.

Mohlo by vás zaujímať: Máte biely a „popraskaný“ jazyk? Môže ísť o kvasinkové ochorenie


Suchý, bodkovaný či popraskaný

Na jazyku sa skutočne odrazí všetko. Nedali ste si pozor pri pití horúceho nápoja či jedení vriacej polievky? Jazyk bude posiaty červenými bodkami. Ak je suchý, vaše telo môže byť slabo hydratované. Keď sa k tomu pridá opuch slinných žliaz, máte dočinenia s nadmerným stresom. Trhliny či praskliny by vás tiež mali upozorniť na do držiavanie pitného režimu. Pri poruchách funkcie mozgu a pri mŕtvici sa zas objavuje jazyk vychyľujúci sa do strany, prípadne čiastočne zakrivený.


Zvyknete si pred zrkadlom skontrolovať jazyk? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitatetľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame