Je prevenciou rakoviny, uľahčuje vyprázdňovanie: Vláknina má skvelé vlastnosti

Zelenina

pexels.com

Vláknina, ako nestráviteľná časť potravy, je najviac nepochopenou zbraňou v našom nutričnom sklade. Na rozdiel od iných zložiek stravy – tukov, bielkovín a sacharidov – nie je naším telom strávená ani vstrebaná. Prejde cez žalúdok, tenké a hrubé črevo iba s minimálnymi zmenami. Mnohí preto považujú jej príjem za zbytočný. Pre naše telo má však nenahraditeľný význam.

Bežne rozšírený názor, že vláknina je dobrá pre naše črevá a uľahčuje vyprázdňovanie, je podporovaný množstvom televíznych reklám. Gastroenterológovia vyzdvihujú jej význam pri prevencii rakoviny hrubého čreva. To všetko je pravda, no vláknina má aj iné prednosti.

Rôzne druhy, rôzne účinky

Vláknina je rastlinná zložka, obsiahnutá v ovocí, zelenine, celozrnných obilninách a strukovinách.

Rozlišujeme dva druhy: rozpustnú, ktorá sa rozpúšťa vo vode, a nerozpustnú, ktorá sa, ako asi tušíte, vo vode nerozpúšťa. Tento rozdiel určuje účinky na naše telo, zdravie a stolicu.

Rozpustná vláknina spomaľuje trávenie a vstrebávanie. Baktérie v hrubom čreve ju kvasením premieňajú na plyny. Skladá sa z reťazcov molekúl glukózy, ako sú pektíny. Tie pohlcujú vodu, aby sa z nich stala rôsolovitá hmota.

Nerozpustná vláknina je zložená z polysacharidov ako celulóza a nestrávi sa vôbec. Ide napríklad o vláknité nite v zeleri. Nerozpúšťajú sa vo vode, preto urýchľujú prechod jedla a odpadových látok črevom.


Mohlo by vás zaujímať: Vláknina pre zdravie aj štíhlu líniu: Ako ju doplníte do jedálnička?


Zohratá „dvojka“

Oba druhy spolu tvoria neporaziteľnú dvojicu. Nerozpustná vláknina je akási mriežka, na ktorú sa usádza rozpustná vláknina. Zapĺňa v nej medzery, aby udržiavala jej celistvosť. Niečo ako lapač vlasov a nečistôt v odtoku. Bez neho by putovali rovno do odpadu. V prípade vlákniny je však spomalenie rýchlosti toku toho, čo prechádza z čreva do krvi, rozhodne užitočná vec.

Bežné chyby dnešnej doby

1. Rafinované obilniny: Mnohým potravinám chýba vláknina akéhokoľvek druhu. Biela múka, ryža, cestoviny, väčšina sušienok, krekerov či cereálií. Rafinované obilniny sa mletím zbavujú otrúb a klíčkov. Predlžuje sa ich životnosť, no pritom strácajú mikroživiny a najmä vlákninu. Keď sa raz odoberie, nedá sa vrátiť späť.

2. Džúsy: Naši predkovia jedli celé ovocie a netrpeli zdravotnými ťažkosťami spojenými s fruktózou. Množstvo fruktózy v ovocí býva vyvážené ich obsahom vlákniny. Odšťavovaním síce zachováme niektoré živiny, no odstránime nerozpustnú vlákninu, ktorá sa inak nachádza v celom ovocí.

3. Smoothies: Dnes je populárne rozmixovať kusy ovocia na kašu. Problém je, že mixér kompletne zničí nerozpustnú vlákninu. Stále prítomná rozpustná vláknina umožňuje rýchlejší pohyb jedla črevom, chýba jej však „lapač“ nerozpustnej vlákniny na utvorenie „črevnej bariéry“. Cukor z ovocia je preto telom vstrebaný tak rýchlo, akoby ste vypili šťavu bez akejkoľvek vlákniny.

Účinná zbraň proti obezite

Vláknina disponuje vlastnosťami, ktoré pomáhajú bojovať proti obezite a metabolickému syndrómu. Drží inzulín na uzde znižuje množstvo energie valiace sa do pečene. Len čo zjete s nejakým jedlom vlákninu, utvorí rôsolovitú bariéru medzi jedlom a črevnou stenou. Spomalí sa tak schopnosť čreva absorbovať glukózu, fruktózu a tuk.

Nárast hladiny glukózy v krvi sa zmierni a pankreas obmedzí uvoľňovanie inzulínu. Menej inzulínu znamená menej energie premenenej na tuk. Predpokladá sa, že nerozpustná vláknina pôsobí proti obezite a inzulínovej rezistencii výraznejšie ako tá rozpustná.


Mohlo by vás zaujímať: Vláknina pre zdravie hrubého čreva aj celého tela: Kde jej nájdeme najviac?


Znižuje cholesterol

Nižšie hladiny cholesterolu v krvi sú spojené s nižším výskytom srdcových ochorení. Jednou z úloh cholesterolu je pomáhať pri produkcii žlčových kyselín. Tie umožňujú vstrebávať tuky v čreve a niektoré sú vylučované v stolici. Teda, keď sa nám podarí zbaviť žlčových kyselín, znížime si cholesterol. Vláknina sa viaže na žlčové kyseliny, čím prispieva k znižovaniu „zlého“ LDL cholesterolu.

Zasýti rýchlejšie

Keď prejde jedlo tenkým črevom, uvoľní sa do krvi hormón peptid YY – signál sýtosti. Kým sa tak stane, jedlo musí zdolať pri presune črevom asi 5 metrov. Dovtedy môžeme pociťovať hlad. Nerozpustná vláknina zrýchľuje prechod črevami, aby tento signál vznikol skôr. Tá rozpustná zase vytvára lepkavý gél, spomaľuje sa vyprázdňovanie žalúdka, preto sa cítime sýti rýchlejšie. Oba druhy vlákniny znižujú potrebu jedenia druhých porcií, čím zabraňujú priberaniu.

Priaznivo ovplyvňuje črevnú flóru

Črevné baktérie sú dôležitou súčasťou nášho energetického metabolizmu. Väčšina z nich žije v hrubom čreve. Ako potrava im slúži to, čo nevstrebeme, čiže vláknina. Bakteriálne zloženie čreva môže byť jedným z faktorov podporujúcich priberanie na váhe. Ak zmeníme obsah vlákniny v strave, zmení sa bakteriálne osídlenie čriev, aj naše metabolické zdravie. Vláknina umožňuje „prínosným“ baktériám rozmnožovanie a súčasne udržiava „zlé“ baktérie pod kontrolou.


Príjmate dostatok vlákniny? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Vlaďa
Odporúčame