Je vám stále zima i keď sa všetci vyzliekajú? Toto môžu byť dôvody zimomravosti

Zimomravosť

gettyimages

Určite to poznajú hlavne ženy. Kým vaša polovička sa po byte promenáduje v krátkych nohaviciach a tričku, vy máte na sebe hrubé ponožky a na domáce oblečenie si ešte navliekate župan. Možno by ste najradšej ani nevetrali, pretože aj bez toho sa stále trasiete od zimy. Zimomravosť môže mať rôzne príčiny – niektoré sú banálne a ľahko ich eliminujete, niektoré však môžu signalizovať zdravotné problémy.

Ak je človeku v januári zima v nevykúrených priestoroch, je to úplne prirodzené. Ak vám ale zuby drkocú aj vtedy, keď je všetkým naokolo teplo, treba pátrať po príčine. Aké sú teda najčastejšie dôvody zimomravosti?

Nedostatok spánku

Ak sa poriadne nevyspíte, nielenže zívate, ale začne vám byť aj zima. Dôvod je ten, že pri spánkovej deprivácii váš organizmus nabehne na úsporný režim a vyradí reguláciu tepla v mozgu. Inak povedané, v dôsledku nedostatku spánku sa redukujú aktivity v hypotalame, teda spodnej časti medzimozgu, kde je aj centrum termoregulácie. 

Stres a úzkosť

Prežívanie stresu a úzkosti predstavuje pre organizmus záťaž. Vaše telo sa v takej chvíli snaží zásobovať krvou predovšetkým tie najdôležitejšie orgány, čo znamená, že začnete mať studené ruky a nohy. Pomôže pravidelné cvičenie, prechádzky, teplý kúpeľ a najmä nácvik zvládania stresových situácií. 


Mohlo by vás zaujať: Ako zahriať ustavične studené končatiny? Skúste naše tipy


Anémia

Nedostatok železa v tele patrí k najčastejším dôvodom, prečo človek cíti chlad, aj keď je teplo. Železo je totiž kľúčový minerál, ktorý pomáha červeným krvinkám prenášať a viazať kyslík cez krvný obeh do všetkých životne dôležitých orgánov.

Ak je železa málo, krvinky si nemôžu plniť svoju funkciu, dochádza k anémii a jedným z jej prejavov je práve zimomravosť. Okrem pocitu chladu patria k príznakom aj závraty, slabosť, únava, mdloby a dýchavičnosť. Príjem železa do organizmu zabezpečíte konzumáciou červeného mäsa, vajec, morských rýb či špenátu.

Nízky krvný tlak  

Ľuďom s nízkym krvným tlakom odoberajú krvné cievy krv z končatín a smerujú ich k životne dôležitým orgánom. K ďalším príznakom nízkeho krvného tlaku patrí únava, závraty, slabosť, rozmazané videnie.

Nízkym krvným tlakom zväčša trpia veľmi štíhle a vysoké osoby. Tie môžu chlad pociťovať aj pre nedostatok tuku, ktorý by ich chránil pred chladom. Ak totiž človek neprijíma dostatok jedla, jeho metabolizmus sa „preprogramuje“ a netvorí potrebné teplo.


Mohlo by vás zaujať: Nohy a ruky ako z chladničky? Prehrejte svoje večne studené končatiny


Dehydratácia

Ak ste dostatočne hydratovaný, voda v tele zachytí teplo a pomaly ho uvoľní. To vám pomôže udržať pohodlnú telesnú teplotu. Ak však neprijímate dostatok tekutín, vaše telo sa stáva citlivým na extrémne teploty a môže nastúpiť triaška. Voda jednoznačne pomáha regulovať teplotu tela, preto by ste mali vypiť denne aspoň osem pohárov vody. 

Starnutie

S rastúcim vekom sa metabolizmus spomaľuje. Dochádza k tomu okolo šesťdesiatky a spolu s úbytkom svalovej hmoty to môže byť dôvod, prečo je vám stále chladno. Lekári odporúčajú zostať čo najdlhšie aktívny, čo najviac sa hýbať a nezabúdať, samozrejme, ani na teplú obuv a oblečenie.

Cukrovka

Ak máte cukrovku, môže sa u vás vyvinúť diabetická nefropatia. Ide o permanentný útok na nervy na rukách a nohách, ktoré sú zodpovedné aj za prenos signálov tepla do mozgu. Ak nefungujú, budete práve v rukách a nohách cítiť chlad. Diabetická nefropatia sa vyvíja postupne, preto je dôležité mať svoju cukrovku pod kontrolou a dodržiavať všetky nariadenia lekára.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás večne studené ruky a nohy? Zohrejte ich pomocou našich rád


Hypotyreóza

Dôvodom, prečo je vám zima, môže byť aj problém so štítnou žľazou. Ak neprodukuje dostatok tyroidných hormónov, dochádza k hypotyreóze. Hormón štítnej žľazy je dôležitou súčasťou všetkých metabolických procesov v tele. Bez neho sa metabolizmus spomaľuje a zamedzuje tvorbe tepla. Zníženou funkciou štítnej žľazy trpia najmä ženy. Okrem pocitu chladu je príznakom aj suchá pokožka, vypadávanie vlasov, únava alebo priberanie na hmotnosti.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm ovplyvňuje schopnosť tepien odoberať krv zo srdca do orgánov a končatín. Keď dôjde k prerušeniu prietoku krvi, postihnuté časti tela sa môžu zmeniť na biele alebo modré. Návrat krvného toku môže byť bolestivý, spojený so začervenaním a pocitom pálenia. Pri Raynaudovom syndróme je potrebné nájsť príčinu jeho vzniku, preto pri takýchto problémoch návštevu lekára neodkladajte.


Máte vlastné skúsenosti so zimomravosťou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame