Je všade okolo nás: Tieto zaujímavosti o snehu vás pobavia aj prekvapia!

sneh

sxc.hu

Uplynulé dni nás počastovali bohatou snehovou nádielkou, vďaka čomu našu krajinu zahalila súvislá biela perina. Fanúšikovia zimných športov a prevádzkari lyžiarskych vlekov sa tešia, mnohí obyvatelia vyšších polôh však s lopatou v ruke poriadne frflú. Tak či onak, sneh v zimných mesiacoch k Slovensku neodmysliteľne patrí. Zistite, aké zaujímavosti či rekordy sa s ním spájajú a odhaľte spolu s nami tajomstvá snehových vločiek.

Sneh nie je biely

Ak sa zadívame na zasnežené strechy, ulice, hory či lyžiarske svahy, všade nás doslova „oslepí“ bieloba. Keďže však samotné snehové vločky tvoria molekuly vody, výsledok je takmer vždy bezfarebný. Za biely efekt môže ľudské oko, ktoré takto zaznamená rozptýlené svetlo do všetkých smerov. Vločky totiž majú svetloreflektujúci povrch a dokážu náš zrak šikovne oklamať. V prírode sa však z času na čas vyskytne sneh s oveľa odvážnejším farebným tónom – červeným, zeleným, či dokonca fialovým. V roku 2007 na Sibíri padal oranžový sneh, o tri roky neskôr si v ruskom Krasnodare užvali ružovú snehovú nádielku. V prvom prípade sa pod raritu podpísala snehová búrka v Kazachstane, v druhom prípade zrejme najväčšiu úlohu zohrávali riasy. Tieto malé fotosyntetické organizmy sa rozmnožujú a rastú v snehu či ľade v polárnych a alpských oblastiach. Akékoľvek častice (prachové, piesočnaté,…) sa v ovzduší vyskytnú, premietnu sa do farby snehových vločiek.


Mohlo by vás zaujímať: Fascinujúca história lyžovania: Od drevených lyží bez viazania až po dnes


Ako vznikajú snehové vločky?

Priemerná snehová vločka je vytvorená zo 180 miliárd molekúl vody, no jej podiel závisí od množstva faktorov – teploty ovzdušia, rýchlosti vetra, štruktúry kryštálikov a podobne. Ako k tomuto procesu vlastne dochádza? Molekuly vody držia pohromade vodíkové mostíky. Tieto medzimolekulové väzby sú pomerne slabé, preto voda poľahky mení skupenstvo. Počas kryštalizácie sa molekuly vody vyrovnávajú, aby maximalizovali príťažlivé sily a minimalizovali odpudivé. Potom sa samy ukladajú do symetrických tvarov. Podmienkou vzniku vločky je prachová častica alebo peľové zrnko, okolo ktorého voda začne kryštalizovať. Všetko sa deje vo výške asi šesť kilometrov nad zemským povrchom. Základným tvarom vločiek je hexagonálny, no keďže vločky do seba narážajú, postupne vznikajú ďalšie útvary, ktoré ďalej kryštalizujú. Konečnú podobu vločka získa až pri lete na Zem. Pýtate sa, aká je vlastne rýchlosť priemernej vločky? Maximálne 1,7 metra za sekundu.

Tvar vločky závisí od teploty

O vločkách je známe, že každá z nich je svojím tvarom a veľkosťou jedinečná. Z hľadiska fyzikálnych zákonov však neexistuje dôvod, pre ktorý by nemohli vzniknúť dve rovnaké. Na to, aká bude finálna verzia vločky, má veľký vplyv teplota ovzdušia:

  • tenké šesťhranné plátky (0 až -4°C)
  • ihličkovité tvary (-4 – -6°C)
  • stĺpikovité vetvičky (-6 až -10°C)
  • segmentované úseky (-10 až -12°C)
  • hviezdičky (-12 až -16°C)

Najväčšia vločka bola doteraz zaznamenaná vo Fort Keogh (Montana) 28. januára 1887. Bola 38,1 centimetra široká a 20,3 centimetra hrubá, pričom o nej svedčí aj zápis v Guinessovej knihe rekordov. Ak teplota klesne pod -30°C, vo ovzduší nie je dostatočná vlhkosť na tvorbu snehových vločiek. Technicky však snežiť môže začať pri akejkoľvek teplote. Existuje totiž záznam, podľa ktorého sneh padal aj pri -41°C.


Mohlo by vás zaujímať: Zimná dovolenka netradične: Vymeňte zasnežené zjazdovky za morské vlny


Ďalšie snehové a ľadové „naj“

Najväčší kus ľadu, ktorý dopadol na zem meral v uhlopriečke neuveriteľných 6 metrov. Tento masívny blok spadol 13. augusta 1849.

Najväčšia ľadová krúpa spadla 14. apríla v Bangladéši. Mohla sa „pochváliť“ hmotnosťou jedného kilogramu, pričom vtedajšia búrka s ľadovými krúpami zabila až 92 ľudí.

Najväčšiu snehovú nádielku priniesla snežná búrka v kalifornskom lyžiarskom stredisku Mt Shasta. Snehová pokrývka sa dvihla o 4,8 metra.

Najväčšieho snehuliaka v doterajšej histórii postavili obyvatelia mestečka Bethel v americkom štáte Maine v roku 2008. Bol vysoký 37 metrov a vážil takmer 6 tisíc ton. Len jeho oči tvorili kotúče o veľkosti 152 centimetrov.


Aký je váš vzťah k snehu? Potešila vás nedávna snehová nádielka? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame