Jeden telefonát s priateľmi dokáže zázraky: Zavolajte im a stane sa…

Telefonáty s priateľmi

Už jeden telefonický hovor s priateľom denne môže zvýšiť pocit šťastia (Zdroj: GettyImages)

Všetci si určite ešte veľmi dobre pamätáme covidovú dobu, keď sme zostali odrezaní od príbuzných a priateľov. Jediným spojením s nimi zostali telefonáty či rozhovory cez skype. Dnes nám už nič nebráni stretávať sa, no na priateľov napriek tomu často zabúdame a kontaktujeme ich len sporadicky. Vedci pritom zistili, že stačí jeden telefonát denne a budeme zdravší a šťastnejší.

Je to tak, už jeden obyčajný telefonický hovor s priateľom denne môže zvýšiť náš pocit šťastia a znížiť úroveň stresu na konci dňa. Tak aspoň hovoria výsledky novej štúdie, ktorej spoluautorom je profesor komunikačných štúdií z University of Kansas Jeffrey Hall. „Kvalitná komunikácia môže zvýšiť každodennú pohodu,“ tvrdí spomínaná štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Communication Reserch.

Veľa ciest k rovnakému cieľu

Vedci podrobili skúmaniu sedem typov komunikácie: vzájomné prekáranie a podpichovanie, zmysluplný rozhovor, žartovanie, prejavy starostlivosti, aktívne počúvanie, rešpektovanie iných a ich názorov a poskytovanie úprimných komplimentov. Vyše 900 účastníkov štúdie v období pred pandémiou, počas nej a po nej si zvolilo vždy jeden zo spomínaných komunikačných spôsobov správania v jeden deň. A potom na konci dňa informovali o svojich pocitoch, psychickom stave, úrovni stresu, osamelosti a úzkosti, alebo naopak pohody a spolupatričnosti.

Ako sa ukázalo, nebolo až tak podstatné, ktorý typ komunikácie si účastník výskumu vybral. Oveľa dôležitejší bol už samotný akt zámerného oslovenia priateľa. „Jedným z hlavných záverov štúdie je, že existuje veľa ciest, ktoré vedú k rovnakému cieľu,“ povedal Jeffrey Hall. Podľa jeho slov existuje veľa ďalších kvalitných výskumov, ktoré potvrdzujú, že počet našich interakcií s inými ľuďmi môže priamo prispieť k tomu, že sa cítime menej osamelí, šťastnejší a navzájom prepojenejší. Čím je takýchto interakcií viac, tým je to, samozrejme, lepšie. No aj jediný telefonát nám dokáže výrazne zlepšiť náladu a celý deň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sedem múdrostí od Japoncov, ktoré úplne zmenia váš život: Tieto myšlienky musíte poznať!

Najlepšie „tvárou v tvár“

Štúdia Jeffreyho Halla skúmala aj vplyv kvantity a kvality každodennej komunikácie. Čím viac ste počúvali svojich priateľov, čím viac ste im prejavovali starostlivosť, čím viac ste venovali pozornosť názorom iných, tým lepšie ste sa na konci dňa cítili,“ konštatoval odborník na komunikáciu. Jeho štúdia naznačuje, že každý, kto si nájde čas na kvalitný rozhovor, môže zlepšiť svoju psychickú pohodu. „Komunikáciou môžeme zmeniť to, ako a v daný deň cítime. Stačí len jeden rozhovor,“ zdôrazňuje Hall.

V štúdii spomenul aj predchádzajúci výskum o rôznych spôsoboch prepojenia v ére sociálnych a mobilných médií. Zistil v ňom, že kvalitná komunikácia „tvárou v tvár“ bola s pocitom šťastia a naplnenia spojená viac, než elektronický kontakt alebo kontakt na sociálnych sieťach. „Ak aspoň jeden z kvalitných rozhovorov bol osobný, to bolo to, na čom záležalo najviac,“ povedal Hall.

Uznávaný vedec vo svojej štúdii vysvetlil aj to, prečo sa vďaka kvalitnej komunikácii s priateľmi ľudia cítia lepšie. Tvrdí, že ľudia vedú s priateľmi rozhovory aj preto, aby pomohli naplniť svoju potrebu k niekomu patriť. „Štúdie preukázali, že pre zníženie stresu a zvýšenie pocitu spolupatričnosti bola najdôležitejšia kvalitná konverzácia. To podporuje myšlienku, že komunikáciu používame na naplnenie našej potreby niekam patriť, a to nám pomáha zvládať stres,“ dodal Jeffrey Hall.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame