Jednoduché ako facka: 7 trikov, ktoré sa hodia aj pri upratovaní vašej domácnosti

Žena

thinkstockphotos.com

Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Táto múdrosť platí aj pri riešení rôznych menších či väčších nepríjemností vo vašej domácnosti. A hoci v obchode nájdete dnes prípravky asi na všetko, niekedy je oveľa pohodlnejšie a lacnejšie vyskúšať triky s tým, čo máte práve poruke.

Na prihorené jedlo alobal

Robili ste si na obed zapekané jedlo a jeho prihorené časti na zapekacej mise, či jenskom skle nie a nie odstrániť obyčajnou špongiou? Ak nemáte drôtovku, poslúži vám jednoduchý trik. Pokrčte alobal, ktorým ste jedlo zakrývali do gule čistou stranou von, kvapnite naň saponát a prihorené časti oškrabkajte. Ideálne je nechať misu pred týmto umývaním nejaký čas odmočiť.

Stop pachu z odtoku

Ak vám páchne odtok v kuchyni a vy sa tohto nepríjemného zápachu nie a nie zbaviť, máme jednoduchý tip. Zmrazte si v ľadovníku kocky, ale namiesto vody použite ocot. Odstráňte sitká a iné zábrany, vyklopte ich do umývadla a pustite studenú vodu. Postupne sa zmenšia na takú veľkosť, ktorá im dovolí pustiť sa dole potrubím a pohltiť nepríjemné pachy.

Aby voda odtekala, ako má

Odtok nielen páchne, ale najmä zle odteká z neho voda? Nasypte do neho asi pol hrnčeka sódy bikarbóny a zalejte rovnakým množstvom octu. Prikryte odtok vlhkou handrou a po piatich minútach pustite do odtoku horúcu vodu.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?


Preč s chlpmi

Máte doma chlpatého miláčika? Ak pĺzne viac, ako by sa patrilo, určite sa často zaoberáte upratovaním chlpov. Pomerne jednoducho ich odstránite pomocou klasickej gumenej rukavice na upratovanie – stačí ju navlhčiť vodou a chlpy pôjdu z gauča dole jedna radosť. Vyskúšať môžete aj gumenú stierku na okná.

Doska ako nová

Drevené či umelohmotné dosky na krájanie majú tendenciu pohltiť časť farby či pachu potravín, ktoré sme na nich krájali. Ak chcete obe tieto nepríjemnosti odstrániť, pomôže vám obyčajná polovica citróna. Prejdite ňou viackrát po doske tak, aby sa časť šťavy do nej vpila. Nechajte pôsobiť aspoň 20 minút a potom umyte. 


Mohlo by vás zaujať: Ohlásila sa vám nečakaná návšteva? 20 minút a váš príbytok bude ako zo škatuľky!


Prečistite mlynček na kávu

Ak si radi meliete kávu doma, možno sa vám oplatí občas mlynček prečistiť. Zvyšky kávy, ale aj prípadný stuchnutý pach odstránite pomocou ryže. Do prázdneho mlynčeka dajte asi jednu dlaň tej obyčajnej bielej a poriadne pomeľte. Pomletú ryžu vyhoďte a váš mlynček by mal byť ako nový.

Aby práčka krásne prala

Škvrny od potu či krvi? Stačí naniesť pred praním na škvrnu ocot, nechať chvíľu pôsobiť a vyprať ako inokedy. Práčku možno tiež raz – dvakrát za rok prečistiť a pomocou octu ju zbaviť vodného kameňa aj neželaných pachov. Stačí ho naliať liter a spustiť pranie na 90 stupňov naprázdno.


Poznáte nejaké ďalšie účinné triky na pomoc v domácnosti? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame