Jednoduché spôsoby, ako sa vytrénovať k šťastiu: Ktorý bude fungovať pre vás?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Už malé zmeny v našom myslení dokážu urobiť veľké zázraky v živote. Niekedy sa domnievame, že to, akí sme, je zakotvené v našich génoch a nič sa s tým nedá urobiť. Národná vedecká nadácia (v USA) vydala v roku 2005 článok o výskume, kde sa uvádzali kritické čísla: Priemerný človek má za deň 12 000 až 60 000 myšlienok z nich je 80 % negatívnych a 95 % sa opakuje každý deň. Poďte objaviť jednoduchý návod, ako si osvojiť vlastnú „techniku“ ku šťastiu. Krôčik za krôčikom zistíte, že to nie je úplne beznádejné.

Zapisujte si myšlienky

Prvá malá výzva, od ktorej môžete začať, je vyhradiť si 15 minút času na pozorovanie vlastných myšlienok. Zapisujte si, aké myšlienky sa najviac objavovali. Išlo o prácu? Komplikované vzťahy s kolegyňou? Robia vám starosti deti, partner? Ak si uvedomíte, aké negatívne myšlienky vás najviac obťažujú, je na čase s nimi vysporiadať a začať ich riešiť. Niekedy postačí vylepšiť komunikáciu, inokedy problém vyžaduje ráznejšie životné zmeny. Je len na vás, či ste ochotní účinne znížiť počet negatívnych myšlienok = starostí.

Vyberajte si, čo vám pobeží hlavou

Dokázali by ste nechať ruku pod horúcou vodou a vydržali by ste narastajúcu bolesť? Pred fyzickou bolesťou sa stránime, do duševnej a mentálnej sa však radi „zahrabávame“. Rozlišujte medzi tým, či v myšlienkach problém riešite, alebo iba podporujete jeho veľkosť a dávate mu šancu narásť na rozmery, ktoré úplne paralyzujú vaše myslenie. V momente, keď sa dlho venujete negativite, dajte jej ráznu stopku a rýchlo odtiahnite myšlienky k tým lepším.


Mohlo by vás zaujať: Buďte v živote šťastní: Spoznajte 5 zásad, ktoré sa oplatí dodržať!


Dajte si rovnakú radu, ako svojmu priateľovi

Väčšina z nás je na seba prehnane kritická a tvrdá. Skúste si predstaviť, že rovnaké starosti má vaša najlepšia priateľka, brat či sestra. Pravdepodobne by ste k problému pristupovali opatrne, ohľaduplne a čo najjednoduchším spôsobom. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie dokážeme vyriešiť problémy druhých a nie vlastné. Skúste zlepšiť svoju mienku o sebe a prinavráťte si tak stratenú psychickú pohodu a sebadôveru.

Denne si spomeňte aspoň na 3 pozitíva

Ak sa naučíte byť vďačný za bežné veci vo svojom živote, budete šťastnejší. Môžete tak urobiť večer pred spánkom a uzatvoriť pozitívnymi myšlienkami deň, alebo naopak – skôr, ako vstanete ráno z postele. Trénovanie vďačnosti je skvelým spôsobom ako mať lepšiu náladu a vidieť deň perspektívne. Zvýši sa aj vaša odolnosť voči stresujúcim situáciám. Čím viac ich nájdete, tým lepšie. Môže ísť o maličkosť, napríklad, že vám sused podržal vstupné dvere a bez problémov ste prešli s nákupom až k svojmu bytu.


Mohlo by vás zaujať: Krajší a spokojnejší život: Optimistom sa môžete stať aj vy!


Konajte dobro

Akýkoľvek druh láskavosti dokáže zvýšiť váš pocit šťastia. Na vrchole Maslowovej hierarchie potrieb je sebarealizácia, ktorá v sebe zahŕňa aj záujem o riešenie problémov iných ľudí. Ak sa rozhodnete pomáhať druhým, získate do života zaujímavý stimul, ktorý rozvíja váš potenciál. Vylepšíte svoj vlastný obraz o sebe a budete sa cítiť sami so sebou podstatne lepšie.

Nájdite si výhradný čas na seba

„Mám veľa práce, povinností v domácnosti. Starosti navyše mi pridávajú aj deti/partner.“ Pri takýchto myšlienkach je nielen ťažké cítiť sa šťastne, ale automaticky sa nastavujete na to, že nemáte cez deň čas na aktivity, ktoré by vám urobili skutočnú radosť. Môže ísť o čítanie, varenie, maľovanie, tvorenie, tanec, prechádzky v prírode – čokoľvek, čo máte radi a dáva vám dobrý pocit, že ste urobili niečo naviac pre vlastnú spokojnosť. Hodina výhradne pre seba je dôležitou súčasťou vašej cesty za pozitívnejším myslením. Zaslúžite si ju!


Darí sa vám viesť šťastný život? Napíšte ostatným čitateľom tipy ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame