Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!

MyPhone Halo 7

oficiálny výrobca

Starí ľudia to v dnešnej modernej dobe nemajú ľahké. Celý život sa učili skromnosti, pracovitosti, pravým životným hodnotám. No dnešný svet na nich chrlí čoraz viac vymožeností modernej doby. Ultra tenké a obrovské LED televízory, internet, bezdrôtové technológie, dotykové displeje. To všetko sú veci, ktoré pre takéhoto človeka môžu byť neprekonateľným problémom. No napriek tomu, dnes s modernou dobou už musí držať krok každý. Obzvlášť čo sa týka mobilných telefónov. Tie dokážu byť veľmi užitočnou pomôckou. Dnes vám predstavíme niekoľko telefónov, ktoré by sa mal dokázať naučiť ovládať takmer každý.

Na čo klásť dôraz?

V tomto prípade zabudnite na dotykový displej. Pre staršieho človeka je jeho ovládanie priveľmi náročné. Zabudnite na fotoaparát. Pravdepodobne by aj tak ostal nevyužitý. Nepozerajte na čo najväčšie rozlíšenie displeja. Väčšie rozlíšenie znamená jemnejší obraz a taktiež aj text. Ten je potom častokrát menší. Iste, môžete si nastaviť väčšie písmo, no my sa pozrieme až na jednu výnimku, na telefóny určené výhradne pre seniorov. Na čo sa teda zamerať? Jednoduchý displej znamená veľké písmená. Navyše, má veľmi malú spotrebu batérie. Ďalším kritériom je dostatočná výdrž batérie. Nie je nič príjemné, obzvlášť vo vyššom veku, každý druhý deň myslieť na nabíjanie telefónu. Nezanedbateľnú rolu zohráva aj veľkosť tlačidiel. U seniorov platí, že čím väčšie, tým lepšie. Častokrát takýto mobil vyzerá skôr ako kalkulačka, no nedajte sa odradiť vzhľadom. Na svoje určenie totiž poskytuje najvyššiu možnú funkčnosť.


Mohlo by vás tiež zaujať: Na tohtoročnej dovolenke ušetríte: Hovory a sms zo zahraničia budú lacnejšie!


Nokia 100: Fínsky základ

Nokia 100 - fínska kráska so základnými funkciami a baterkou

Na úvod prinášame telefón, ktorý nie je prioritne určený pre seniorov, avšak zaujme cenou a výdržou batérie. Navyše, značka Nokia je preferovaná staršími ľuďmi a mnoho z nich je na ňu zvyknutých. Ponúka prakticky len tie najzákladnejšie funkcie. Ľahko sa z neho dovoláte a napíšete sms správu. Čo na telefóne poteší najviac? Jeho cena je približne len 25 eur. Dovoliť si ho môže teda skutočne každý. Z ostatných funkcií je zaujímavé svetielko, slúžiace ako baterka. To sa zíde keď neviete nájsť kľúče, alebo sa v dome vybijú poistky. Mnoho ľudí poteší aj prítomnosť FM rádia. V balení nájdete aj jednoduché slúchadlá, takže pokojne môžete počúvať svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu. Najväčším lákadlom je ale spomenutá výdrž batérie. Ak s ním nebudete telefonovať a bude len zapnutý pre prípad núdze, vydrží vám až mesiac. To je naozaj veľmi zaujímavá hodnota. Ak ho budete používať viac, vo väčšine prípadov postačí, ak ho nabijete len raz do týždňa. Ak vám neprekážajú o čosi menšie písmená a tlačidlá v porovnaní s konkurenciou, tento telefón môže byť pre vás vhodnou voľbou.

Evolve Ego: Špeciálne pre seniorov

Evolve Ego - telefón s rozmernými tlačidlami určený špeciálne pre potreby seniorov

Mobilný telefón Evolve Ego niekoho možno odradí menej známym menom značky, no predsudky sú v tomto prípade zbytočné. Ide o telefón s funkciami určenými priamo pre seniorov. Nájdete tu naozaj rozmerné a dobre fungujúce tlačidlá, nad nimi jednoduchý displej s veľkými písmenami. Rovnako ako Nokia ponúkne rádio a baterku, no má niektoré veľmi zaujímavé funkcie, uľahčujúce život starším ľuďom. Nájdete tu špeciálne SOS tlačidlo – po jeho stlačení sa na vybrané číslo odošle sms správa, alebo na toto číslo telefón sám núdzovo zavolá. Veľmi užitočné to je v prípade nevoľnosti a následného rýchleho privolania pomoci. Ďalšia vychytávka tohto telefónu spočíva v možnosti ovládať niektoré jeho funkcie z iného, prednastaveného telefónu prostredníctvom sms. Na diaľku môžete svojim rodičom žijúcim na konci sveta poslať správu, ktorou im napríklad nastavíte na ich telefóne pripomienku o návšteve lekára, vyzdvihnutí liekov a podobne. Naozaj veľmi užitočné funkcie. Cena telefónu pritom nie je vysoká, okolo 29 eur a na jedno nabitie vydrží v pohotovosti niečo viac ako 6 dní.


Mohlo by vás tiež zaujať: Mobilné telefóny všade okolo nás: Naozaj zapríčiňujú vznik rakoviny?


Aligator A350: Jednoduchosť a funkčnosť

Aligator A350 - jednoduchý a funkčný model pre seniorov

Taký je telefón Aligator A350. Za cenu 33 eur dostanete prehľadný displej, veľké tlačidlá, rádio a baterku. Telefón v pohotovosti vydrží týždeň, čo je pomerne potešujúca hodnota. Zaujímavá je taktiež funkcia SOS tlačidla, ktoré po stlačení odošle na prednastavené číslo sms správu s GPS polohou telefónu a adresou, kde sa nachádza. Vhodné je to najmä vtedy, ak niekto z vašich blízkych potrebuje pomoc a sám nevie, kde sa vlastne nachádza. Ďalšou zaujímavou funkciou je zvuková odozva kláves. Telefón vám bude po aktivovaní funkcie hovoriť, čo vlastne stláčate. Ideálne pre ľudí so slabším zrakom. V ponuke výrobcu Aligator nájdete viacero modelov pre seniorov, líšia sa však skôr len v maličkostiach.

MyPhone Halo 7: Niečo navyše

MyPhone Halo 7 - zaujímavý mobilný telefón s baterkou a SOS tlačidlom

Výrobca MyPhone sa tejto kategórii snaží zaujať modelom Halo 7. Konštrukciu má ako spomenuté telefóny pre seniorov, na rozdiel od nich má rovnako ako Nokia aj farebný displej. Bonusom je ale 1,3 megapixelový fotoaparát. Dokáže nahrať aj video. Fotoaparát nerobí zvlášť dobré snímky, fotka vnúčat ako pozadie ma malom displeji však nebude vyzerať zle. Treba brať do úvahy, že ľudia so zhoršeným zrakom z malého displeja toho veľa mať nebudú. Samozrejmosťou je svetielko slúžiace ako baterka a taktiež aj SOS tlačidlo. Navyše dokáže prehrať videá, nahrávať hudbu a má aj rádio. Telefón v pohotovosti vydrží až 10 dní. Daňou za funkcie je však o čosi vyššia cena, za tento telefón zaplatíte okolo 49 eur.


Mohlo by vás tiež zaujať: Nový spôsob platenia už aj na Slovensku: Namiesto karty vám poslúži telefón


Telefón nie je všetko

Treba ešte spomenúť, že displeje týchto telefónov síce ponúkajú veľké písmená, no čítanie dlhších správ nemusí byť najpríjemnejšie. Dôvodom je, že na displej sa nezmestí príliš veľa riadkov. Najdôležitejšie je však čosi iné. Ak kúpite takýto telefón rodičom či známym, nájdite si dostatok času na vysvetlenie jeho funkcií. Možno to nebude trvať ani hodinku či dve, majte však trpezlivosť. Je dôležité, aby váš blízky vedel telefón ovládať v každej situácii. Keď bude potrebovať pomoc, nebudete ľutovať váš čas. Nezabúdajte tiež na jedno – nijaký telefón nevynahradí vašu prítomnosť. Mal by byť len pomocníkom, ak nemôžete spoločne tráviť čas. Niet totiž nad spoločné rozhovory z očí do očí a pocit, že aj starší človek tu má niekoho, komu na ňom záleží. Ten totiž nedokáže nahradiť nijaký mobilný telefón.


Máte skúsenosť s niektorým zo spomínaných modelov? Aký telefón by ste odporučili seniorom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie a vyhrajte vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži!

Zdroj: oficiálny výrobca, oficiálne stránky výrobcov, David
Odporúčame