Jednoduché tipy, ako si zariadiť pohodlnú, praktickú a krásnu kuchyňu

Jednoduché tipy, ako si zariadiť kuchyňu

Jednoduché tipy, ako si zariadiť kuchyňu (Zdroj: Shutterstock.com/Inside Creative House)

Vniesť do spálne, obývacej alebo detskej izby závan čerstvého vzduchu pomocou jednotlivých moderných kúskov nábytku je naozaj jednoduché. Kuchyňa je naproti tomu priestorom, ktorý ostáva aj niekoľko desaťročí nezmenený. O to dôležitejšie preto je, aby ste si zariadenie tejto miestnosti dopredu a dobre premysleli.

Aby ste pri tom nikde neurobili neuváženú chybu a užívali si krásny aj praktický priestor kuchyne dlhé roky bez potrebnej a drahej zmeny, zistite spolu s nami, ktoré tipy by ste si mali vziať k srdcu pri plánovaní a zariaďovaní tejto miestnosti.

Vyberte si správny tvar praktickej modernej kuchyne

Usporiadanie kuchynského priestoru a všetkého nábytku, ktorý v ňom plánujete používať, je potrebné dobre premyslieť. Dostatok úložného priestoru a optimálne využitie toho zvyšného, predsa  tvorí základ úspešne fungujúcej praktickej modernej kuchyne.

Predovšetkým dispozičné riešenie miestnosti ovplyvňuje, aký tvar kuchyne je možné realizovať. Napríklad pre kuchynský ostrovček potrebujete veľa miesta, čo znamená, že sa hodí skôr do veľkých miestností, ktoré spájajú obývačku a kuchyňu.

Jednoduchý kuchynský kút alebo kuchyňa v tvare L je naopak ideálnym riešením pre menšie miestnosti. V rohoch môžete použiť špeciálne rohové skrinky, ktoré majú otočné police s pevnými závesmi a pántmi, vďaka ktorým tak ľahko dosiahnete na panvice, hrnce a iné dôležité prvky kuchyne.

Vyberte si správny tvar praktickej modernej kuchyne
Vyberte si správny tvar praktickej modernej kuchyne (Zdroj: Shutterstock.com/RYosha)

Dbajte na rozumné usporiadanie nábytku a vytvorenie jednotlivých zón

Aby sa vám dalo vo vašej modernej kuchyni variť rýchlo a efektívne, treba myslieť aj na rozmiestnenie nábytku. Z tohto pohľadu má zmysel kuchyňu rozdeliť na zóny, ktoré plnia špecifickú funkciu.

Patrí sem priestor na skladovanie potravín, ktorým býva najčastejšie dostatočne veľká a dnes aj úsporná chladnička. V jej blízkosti je dobré, ak sa nachádza priestor na prácu v podobe pevnej kamenej dosky.

Aby sa medzi jednotlivými zónami zabezpečili krátke vzdialenosti, ktoré robia kuchyňu praktickú a plne funkčnú aj pri veľkom chaose, mala by za pracovnou zónou nasledovať tá, v ktorej sa nachádzajú zariadenia na varenie a prípravu obľúbených pokrmov.

Koniec dôležitej línie kuchyne tvorí zóna na čistenie, ktorej by okrem odpadkového koša mala dominovať aj rovnako dôležitá a praktická umývačka riadu Miele.

Postarajte sa o dostatočné osvetlenie kuchyne

Svetlo je základný zdroj života, bez ktorého by sme nedokázali dlho fungovať. A v prípade kuchyne to platí dvojnásobne, pretože v tomto priestore robíme všetko a takmer všetci. Prirodzený zdroj svetla, ktorý do interiéru prúdi cez okná, nemusí byť vždy dostatočný. Napríklad taká, aj keď v kuchyni veľmi dôležitá sieť proti hmyzu, predsa len dokáže intenzitu svetla prenikajúceho do priestoru cez okná znížiť.

Pre podobné a iné situácie sa je teda vhodné poistiť umelým zdrojom svetla. Jedno stropné svietidlo zvyčajne ale nestačí na dostatočné osvetlenie všetkých pracovných priestorov v kuchyni. Pomocou LED svietidiel  na nástenných skrinkách alebo aspoň jedného dodatočného svetelného zdroja na vašom odsávači pár môžete napraviť situáciu a zároveň zabezpečiť príjemnú atmosféru nielen pri varení.

Postarajte sa o dostatočné osvetlenie kuchyne
Postarajte sa o dostatočné osvetlenie kuchyne (Zdroj: Shutterstock.com/Serghei Starus)

Myslite na svoje pohodlie a zdravie pri výbere správnej výšky pracovnej plochy

Nesmierne veľký vplyv na pohodlie pri varení a príprave obľúbených pokrmov v kuchyni má pracovná plocha a jej výška v závislosti od výšky vašej postavy. Ak nájdete správne riešenie tejto rovnice, ochránite svoj chrbát, ušetríte si pri varení čas a priestor.

Takéto ergonomické aspekty jednotlivých prvkov kuchynského vybavenia je vhodné zahrnúť priamo do plánovania, pričom nielen výška pracovnej plochy a varnej dosky, ale aj kuchynského nábytku  a vstavaných spotrebičov by mala ergonomicky vychádzať z výšky osoby, ktorá v kuchyni najčastejšie pracuje. Aby sme vám to uľahčili aj my, uvádzame príklady, ktoré by mali viesť k vašej spokojnosti.

Optimálna výška pracovnej plochy kuchyne v závislosti od výšky tela:

  • Výška: 1,60 metra – ideálna výška pracovnej dosky 85 centimetrov
  • Výška: 1,70 metra – ideálna výška pracovnej dosky 90 centimetrov
  • Výška: 1,80 metra – výška pracovnej dosky 100 centimetrov

V kombinácii so správne zvolenou harmonickou farebnou kombináciou kuchyne to bude to najlepšie, čo môžete pre svoje pohodlie a komfort pri varení urobiť a svoj chutný obed si potom s celou rodinou i priateľmi vychutnávať na čerstvom vzduchu pod priestrannou a štýlovou bioklimatickou pergolou kedykoľvek počas roka.

Zdroj: PR článok
Odporúčame