Jednotka medzi liečivými hubami rastie aj na Slovensku: Viete, ktorá to je?

Tradičná čínska medicína

thinkstockphotos.com

O liečivých účinkoch rastlín sa v poslednom čase hovorí a píše pomerne často. Vedeli ste však, že pobodné účinky majú aj niektoré huby? Zatiaľ čo napríklad v ázijských krajinách ich používanie patrí medzi používané liečiteľské postupy, na Slovensku ich benefity ešte len začíname spoznávať.

Tradičná čínska medicína v značnej miere využíva liečivé huby, ktoré však rastú aj na Slovensku. Len ich zatiaľ vo väčšej miere nevyužívame na liečbu alebo prevenciu rôznych chorôb tak intenzívne ako v Číne a ďalších ázijských krajinách. A to aj napriek tomu, že huby a hubárčenie má u nás veľké tradície. Tvrdí to poradca zdravého životného štýlu Martin Kanovský z Novej Vsi nad Váhom klientom pri zdravotných problémoch často odporúča práve liečivé huby.

Huba číslo 1 rastie aj u nás

Tradičnú čínsku medicínu študoval na Karlovej univerzite v Prahe a potom absolvoval aj štúdium a stáž na klinike v čínskom meste Tianjin. Uprednostňované sú predovšetkým huby rastúce na dreve. „Hubou číslo jedna a najvýznamnejšou liečivou hubou je aj u nás rastúca huba lesklokôrovka hnedočervená (Ganoderma lucidum), ktorú tam nazývajú hubou večnej mladosti. Nie je to prehnané, pretože priaznivo pôsobí na pečeň, ovplyvňuje tvorbu červených aj bielych krviniek a kostnej drene. Takže keď podporujeme pečeň, prakticky regenerujeme celé telo a predchádzame tak starnutiu. Je to inak tvrdá huba s typickým lesklým, akoby nalakovaným klobúkom, takže sa nedá konzumovať v neupravenom stave. Robia sa z nej výluhy, vrátane alkoholických, alebo sa melie na biomasu, uparí sa a pridáva sa do rôznych pokrmov, v Číne aj do kávy, čaju, do krémov, ba aj zubných pást,“ prezradil Kanovský.  


Mohlo by vás zaujať: Zázračná huba reishi: Podporí imunitu a bojuje proti rakovine


Hubami proti cholesterolu aj nádorom

V čínskej medicíne sa využívajú stovky ďalších druhov liečivých húb. Takou je napríklad uchovka bazová (Auriculária auricula – júdae), známa aj ako „judášovo ucho“. Túto chrupavkovitú hubu bežne používajú pri príprave jedál v čínskych reštauráciách. „Je to huba, ktorá ma takisto vplyv na výmenu krvi aj po úrazoch, pomáha pri liečbe hemoroidov, rozpúšťa tromby a pomáha pri liečbe zápalov. Takisto ma priaznivé účinky pri znižovaní cholesterolu. Ale takých húb, ktoré sa v Číne využívajú, sú stovky. Mnohé majú protirakovinové účinky a dajú sa aj umelo pestovať. Napríklad takisto dôležitou liečivou hubou je shiitake, po slovensky húževnatec jedlý (Lentinula edodes). Má pritom príjemnú chuť a možno ju bežne konzumovať. Jej najväčším pestovateľom je okrem Číny aj Japonsko, Južná Kórea a Taiwan. Podporuje imunitný systém človeka a klinické pokusy preukázali aj jej protinádorové schopnosti,“ upozorňuje Kanovský.

Pomôže aj hliva…

Odporúča však aj hubu, ktorá bežne rastie na Slovensku a je jedna z mála, ktoré sa aj u nás bežne pestujú. Je to hliva ustricovitá (Pleurotus ostreatus) a jej príbuzné druhy, kotúčová, buková, dubová, lievikovitá, u ktorých sa takisto preukázali liečivé účinky, najmä pri liečbe niektorých civilizačných chorôb a chorôb tráviaceho traktu.


Mohlo by vás zaujať: Huby nemusíte spotrebovať hneď: Vďaka týmto receptom vám vydržia dlhšie


…či pečiarky

Podľa Kanovského priaznivé účinky na zdravie človeka však majú aj také huby, ktoré sú jedlé a vyskytujú sa v slovenskej prírode, ako je sírovec obyčajný, trsovnica lupeňovitá, plamienka zimná, rôzne druhy pečiarok aj bežne zbierané hríbovité huby. „Rôzne prípravky s výťažkami húb sa v poslednom období odporúčajú ako výživové doplnky,“ uzavrel Kanovský.


Ktoré liečivé huby poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame