Jedzte podľa farieb: Biely cesnak a karfiol sú dobré na tlak či proti rakovine

Karfiol

gettyimages

Cesnak, cibuľa, karfiol, zemiaky, fazuľa alebo aj hrušky – silná šestica našich domácich plodín, ktoré sa v hojnej miere pestujú v záhradách a varíme z nich množstvo tradičných jedál. Aj keď im na rozdiel od iných plodov výrazné farbivo chýba, na cenné látky chudobné nie sú. Čím potešia naše telo tieto biele potraviny?

Ukrývajú bohatstvo

Nájdeme v nich cenné:

  • Antoxantíny – sú zodpovedné za bielu až jemne smotanovú farbu. Z nich najznámejší je kvercetín, ktorý pôsobí ako veľmi silný antioxidant a bojuje proti zápalom v tele. Znižuje hladinu zlého cholesterolu a vysoký krvný tlak a pomáha predchádzať krvným zrazeninám. Dokonca je účinný aj pri tlmení silných alergických reakcií (napríklad po bodnutí hmyzu) a zmierňuje prejavy sennej nádchy.
  • Alicín – je typický pre cesnak a považuje sa za prírodné antibiotikum.
  • Zlúčeniny síry – sú zodpovedné za charakteristickú chuť cibule a cesnaku, pomáhajú znížiť riziko rakoviny.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Cesnak

Pred varením alebo konzumovaním ho nechajte nakrájaný aspoň 10 minút odstáť – aktivuje sa sila účinných látok. Má priznané antivírusové, antibakteriálne a a antioxidačné vlastnosti. Už jeden strúčik cesnaku denne posilní vašu obranyschopnosť. Pomôže pri ochoreniach dýchacích ciest, zmierni zápal v tele, prejavy artritídy a podporí produkciu tráviacich štiav. Prekrojený je zaručeným receptom pri uštipnutí bodavým hmyzom.

Cibuľa

Nad cibuľou sa neoplatí plakať, hoci niekedy sa tomu nedá ubrániť. Môžu za to organické zlúčeniny síry, no práve tie podporujú zvýšenie produkcie inzulínu. Spolu s tým dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi, preto sú vhodnou potravinou aj pre cukrovkárov. Spolu s kvercetínom bojujú za zdravie vášho srdca a tepien – znižujú usadzovanie plaku v tepnách. Okrem toho je cibuľa bohatým zdrojom zinku, vápnika, železa, vitamínu C, B1 a B6.

Karfiol

Je zdravá, chutná a výživná potravina – najmä vtedy, ak ju ušetríte od trojobalu a vysmážania v oleji. Pre nízky obsah kalórií a močopudné účinky je vhodný pre každého, kto chce schudnúť. V jeho zložení sa ukrýva vitamín C, kyselina listová, draslík, vápnik, železo, meď aj jód. Obsah cenných živín prispieva k prirodzenej detoxikácii, potlačeniu zápalu v tele a k regenerácii sliznice čriev.

Mohlo by vás zaujímať: Cesta za zdravou stravou: Skúste dodržať týchto 6 tipov

Zemiaky

Považujú sa za sacharidovú potravinu, z ktorej sa priberá. Ak však budete stáť pre voľbou, či zapekané cestoviny alebo zapekané zemiaky, stavte na zemiaky – na 100 g majú predsa len menej kalórií. Sýtia nielen škrobom, ale aj prospešnou vlákninou. Obsahujú draslík, horčík, fosfor, vápnik, vitamín C a celý komplex vitamínov skupiny B (od B1-B9). Práve „béčka“ prospievajú tráveniu a správnej funkčnosti nervového systému.

Fazuľa

Ak pociťujeme stres alebo konzumujeme veľa kofeínu či cukru, sme vystavení nedostatku vitamínov skupiny B. Naša najobľúbenejšia strukovina obsahuje vitamín B1 (pre dobré fungovanie pamäti), B3 (pri únave, bolestiach hlavy a nespavosti) a B9 (vplýva na dobrú náladu). Okrem toho je fazuľa bohatá na vlákninu a má nízky glykemický index. Horčík a draslík sa postarajú o lepšiu relaxáciu svalových vlákien a tým pomáhajú znižovať krvný tlak.

Hrušky

Ak hľadáte šťavnatú desiatu nabitú vlákninou a vitamínmi, siahnite po hruške. Jedna obsahuje až 6 gramov vlákniny, čím pokrýva štvrtinu denného odporúčaného príjmu. Pitie hruškovej šťavy tiež pomáha pri zápche. Má podobné kvality ako jablko, no jej kalorická bilancia je o niečo vyššia, čo jej však neuberá na zdravotných výhodách. Nad jablkom vyhráva v množstve rozpustnej vlákniny – pektínu, ktorý sa aktívne podieľa na znižovaní zlého cholesterolu v krvi.

Ktoré zo spomínaných potravín si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame