Jeho silu poznali už naši predkovia: Využite potenciál cesnaku a porazte aj ostrý zápach

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Nielenže dodáva nezameniteľnú chuť polievkam, mäsu či omáčkam. Už naše staré mamy však vedeli, že cesnak ako prírodné antibiotikum zocelí imunitu. Pozrime sa spoločne na 5 spôsobov, ako mať z neho čo najväčší osoh a jeho konzumáciu si obľúbiť.

Ako posilniť imunitu a skrátiť dĺžku prechladnutia?

Cesnak má silné antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré sa pripisujú cennej zlúčenine s názvom alicín. Malý strúčik je však okrem iného aj koncentrovanou zásobárňou dôležitých vitamínov a minerálov (vitamíny B1, B6, C, zinok, železo, draslík, meď, vápnik). Jeho účinky v posilnení imunity úspešne potvrdzujú aj súčasné výskumy s veľmi podobným výsledkom – pravidelná konzumácia cesnaku významne znižuje náchylnosť na sezónne ochorenia (chrípka, prechladnutie) a zároveň aj skracuje dĺžku ochorenia.

Zmixujte 2 strúčiky s 50 ml vlažnej vody a vypite. Ak ste už chorí, cesnakový nápoj uľahčí vykašliavanie aj potenie. V prípade, že vám čerstvý nie je pochuti, vyskúšajte užívanie piluliek, ktoré dostanete v lekárni aj na internete. Dobré je užívanie doplnkov večer, kedy nezaťažia žalúdok, nehrozí vám ani výrazný dych.


Mohlo by vás zaujať: Cesnak nemá chybu: Poradí si s plesňami, voškami a poslúži i ako návnada na ryby


Ako znížiť krvný tlak?

Vysoký krvný tlak je spúšťačom mnohých vážnych srdcovo-cievnych ochorení (cievna príhoda, infarkt, zlyhávanie srdca). Azda už ani netreba prízvukovať, že hypertenzia nebolí, a aj z toho dôvodu býva prehliadaná. Cesnak patrí k overenej a aj vedecky dokázanej „pomôcke“, ako ho znížiť. Nie je však všemocný. Najmä pacienti, ktorí odmietajú užívanie liekov, podľahnú zdanlivo rýchlemu riešeniu.

Jeden strúčik cesnaku obsahuje približne 5-8 mg alicínu, ktorý môže znížiť systolický (horný) tlak o 5 mm/Hg, no nie je dokázaný jeho dlhodobý účinok. Každodenné užívanie vysokých dávok cesnaku je z tohto pohľadu aj záťažou pre trávenie (hrozí podráždenie žalúdka a čriev). Takže aj keď vás momentálne nič nebolí, no o svojom vysokom krvnom tlaku viete, dajte na odporúčania ošetrujúceho lekára!

Ako uľaviť svojmu tráveniu?

Cesnak stimuluje sliznice žalúdka k vyššej produkcii žalúdočných štiav, čo sa rýchlo prejaví na lepšom trávení a znížení nadmernej aktivity žalúdka. Podľa výskumníkov zelenina s obsahom sírnatých zlúčenín (cesnak, cibuľa, pór) v sebe ukrývajú potenciál znižovať riziko rakoviny tráviaceho traktu a konečníka. Získate aj cennú ochranu pred hnačkami, zápchami a prevenciu pred žalúdočnými vredmi. Antibakteriálne vlastnosti cesnaku dokonca pomáhajú likvidovať aj baktérie, ktoré sa do tela môžu dostať spolu s potravinami s nedostatočnou hygienickou kvalitou (najmä rod salmonella a E.coli).


Mohlo by vás zaujať: Hlási sa choroba? Zažeňte ju prírodnými liekmi, receptami z cibule a cesnaku!


Ako prepašovať cesnak do jedálnička?

Predstava hrianky potretej cesnakom je síce lákavá, no chce to sofistikovanejší nápad, vďaka ktorému si jeho chuť zamilujete:

Vyskúšajte cesnakovú nátierku, ktorá sa hodí na chlebík aj ako dip k zelenine. Potrebujeme iba majonézu, 20 dkg postrúhaného tvrdého syru a 4-5 strúčikov cesnaku.
K pečenému mäsu a rybám je vynikajúci cesnakový dressing, ktorý sa dá pripraviť v priebehu pár minút. Do 150 ml smotany pridáme 3 prelisované strúčiky cesnaku, štipku soli, 1 čajovú lyžičku horčice a pokvapkáme šťavou z citróna.
Rýchla cesnačka je hotová za 20 minút a účinkuje ako vzpruha. Na troche masla orestujeme 8 prelisovaných strúčikov cesnaku, pridáme 3 stredne veľké zemiaky nakrájané nadrobno a podlejeme 1 litrom vývaru. Dochutíme soľou, korením a rascou, zemiaky popučíme a podávame s opečenými kúskami pečiva.

Ako poraziť zápach z cesnaku?

K tomu, aby sme sa stali vernými fanúšikmi aromatickej potraviny, treba niekedy trochu odhodlania. Alicín je totiž sírnou zlúčeninou, ktorá je pre telo najviac prospešná, ak sa cesnak skonzumuje tesne po rozpučení alebo nakrájaní. Rovnako tak intenzívna je vtedy aj jeho vôňa. Silice cesnaku prejdú cez krvný obeh do pľúc aj pokožky. Cesnak je potom cítiť nielen z dychu, ale dokonca aj z potu.

Ako si rýchlo pomôcť? Najjednoduchšou možnosťou je po cesnaku rozžuť zrnko kávy, 1- 2 klinčeky, požuť plátok citróna, zjesť za lyžičku petržlenovej vňate alebo si dať pohár mlieka. Výber už ponecháme na vás


Na čo všetko využívate cesnak vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame