Jeseň prichádza, baktérie útočia: 5 spôsobov, ako posilniť svoj imunitný systém

Teplé oblečenie

thinkstockphotos.com

Imunitný systém je obranný mechanizmus ľudského organizmu. Má za úlohu vysporiadať sa s cudzorodými látkami po tom, čo sa im podarilo preniknúť do tela cez kožu a sliznice. Jeho hlavnou funkciou je predchádzať infekciám, ako aj bojovať s nimi a zneškodniť zlé baktérie.

Správne fungujúci imunitný systém je v pohotovosti 24 hodín denne. Že s ním niečo nie je v poriadku, spoznáte tak, že ste často chorý, pozorujete na sebe alergické reakcie, dostaví sa únava či zažívacie ťažkosti. Medzi najčastejšie faktory ovplyvňujúce obranyschopnosť organizmu patrí:

  • emocionálny stres
  • nedostatok spánku
  • nedostatočný prísun vitamínov
  • nedostatok fyzickej aktivity
  • nadmerné užívanie antibiotík
  • zlé stravovacie návyky
  • nedostatočná hygiena

Čím teda imunitný systém posilniť, aby bol schopný obrániť vás v kritickom období?

Zásobte sa vitamínmi

Ideálne vo forme pestrej stravy a špeciálne niektorých potravín. Silným bojovníkom proti škodlivým baktériám sú najmä vitamíny C a D. Preto sa zásobte najmä citrusovými plodmi, červenou paprikou či kvasenou kapustou. Vitamín D doplníte zo slnečných lúčov počas prechádzok na čerstvom vzduchu, no dobrým zdrojom sú aj ryby, nájdete ho aj v mliečnych produktoch. Nezabudnite na cesnak, ktorý obsahuje vitamín B6 a horčík a ktorý má antibakteriálne, antimykotické a antivírusové účinky. Nezabúdajte ani na čaje. Vynikajúci je najmä zázvorový, ktorý bojuje proti toxínom svojim zahrievacím účinkom, znižuje riziko vzniku infekcie a zlepšuje krvný obeh. Rovnako poslúži i zelený čaj, ktorý je plný antioxidantov.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete prežiť chladné mesiace v plnom zdraví? Stavte na cesnak!


Dodržujte hygienu

Ide o kľúčový spôsob, ako sa vyhnúť „útoku baktérií“. Tie sú najmä v tomto období doslova všade a je nesmierne dôležité sa pred nimi nielen chrániť, ale i zamedziť ich rozširovaniu. Umývajte si preto ruky vždy, keď sa pohybujete na miestach s veľkou koncentráciou ľudí, vo vozidlách mestskej hromadnej dopravy, nákupných centrách, obchodoch či v lekárskych zariadeniach. Ak ste už prechladli, alebo ak vás trápi kašeľ, snažte sa vykašliavať do vreckoviek. Zakryť si ústa je síce nielen hygienické, ale i slušné, no ak sa následne rukou dotknete napríklad kľučkou, tak rozširujete baktérie.

Oddychujte, nestresujte

Stresovým situáciám sa, pokiaľ je to možné, vyhýbajte – a to počas celého roka. Dôvodom je fakt, že počas stresu sa do tela vyplavuje stresový hormón kortizol. Aby sa organizmus ľahšie vyrovnal so stresom, telo jednoducho vypne „nepotrebné systémy“. Medzi také však do určitej miery radí aj imunitný systém. A naopak, dobrá nálada a smiech obranyschopnosť organizmu posilňujú. Doprajte si pokoj, chvíľku pre seba, naplňte si vaňu plnú horúcej vody a jednoducho si oddýchnite. Nezabúdajte ani na spánok, pričom dbajte nielen na jeho kvantitu, ale i kvalitu.


Mohlo by vás zaujímať: Jeseň je tu: Nakopnite imunitu týmito potravinami a super drinkom


Naučte telo zvládať chlad

Jesenné počasie môže priniesť náhle zmeny teplôt, ktoré sa ale vášmu organizmu nemusia páčiť. Ak na takéto zmeny nie ste zvyknutý a výraznejšie ochladenie u vás každý rok sprevádza chrípka či prechladnutie, mali by ste telo naučiť, ako ich zvládať. Skvelým spôsobom je otužovanie. Prostredníctvom neho totiž dokážete vo výsledku znížiť pravdepodobnosť vzniku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, alebo urýchliť jej priebeh. Telo si jednoducho na nepriaznivé podmienky zvykne a následne sa dokáže účinne brániť. S otužovaním vždy začínajte vtedy, keď ste pri plnom zdraví.

Často vetrajte

Hoci sa zdá, že častým otváraním okien počas chladnejších dní púšťate dovnútra zimu, nie je to celkom tak. Výmenou vzduchu totiž zamedzujete šíreniu vírusov, pre ktoré je suché prostredie naozaj „živnou pôdou“.  Ideálne je otvoriť okno niekoľkokrát denne na pár minút.


Ako sa snažíte imunitu posilniť vy? Darí sa vám to? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame